Knygos
Romanai (1926)
Poezija (619)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (902)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 13 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Sidro namų taisyklės

Sidro namų taisyklės Tai buvo pirmoji mano perskaityta Džono Irvingo knyga. „Sidro namų taisyklės“ yra nuostabi knyga, bet ją pakankamai sunku apžvelgti glaustai.

Knygos pasakojama istorija prasideda skyriumi, pavadintu „Berniukas, kurio namai buvo Sent Klaudo prieglauda”. Berniukas be abejo yra Homeras Velzas. Jis yra našlaitis ir gyvena Sent Klaudo našlaičių prieglaudoje, esančioje Meino valstijoje. Homeras buvo įsūnytas keletą kartų, bet kiekvieną kartą tai baigdavosi nesėkme.

Sent Klaudo prieglaudoje auga ir daugiau našlaičių, turinčių lemiamus vaidmenis knygoje. Tai vyresnė našlaitė Melonija ir sergantis našlaitis Fazis Stounas, vaidinantis itin svarbų vaidmenį istorijos gale. Homerui tėvą atstoja prieglaudos gydytojas Vilburis Larčas, prižiūrintis našlaičius ir ligoninę. Be to jis yra patikimas ir kompetingas abortų darymo specialistas.

Pas jį traukiniu atvyksta jaunos vienišos moterys, kurios nori atsikratyti nepageidaujamo vaisiaus. Gydytojas Larčas Homerui, augančiame Sent Klaude, jaučia tėviškus jausmus. Nors tai nelegalu gydytojas Larčas pradeda mokyti Homerą medicinos meno, supažindindamas jį su naujausia medicinine literatūra. Larčas išmoko Homerą kaip atlikti pagrindines akušerines ir ginekologines procedūras, tame tarpe ir kaip atlikti abortą ar priimti gimdymą.

Vieną dieną du jauni įsimylėjėliai: Volis ir Kendė atvyksta į Sent Klaudą pasidaryti aborto. Gydytojas Larčas ir Homeras mano, kad jie yra labai mieli žmonės. Volio šeima turi nuosavą Vandenyno vaizdo obuolių sodą, o Kendės tėvas yra omarų žvejys. Gydytojas Larčas pasiūlo Homerui parlydėti porą atgal namo. Kelionė, turėjusi trukti kelias dienas, užsitęsia.

Gydytojas Larčas turi susitaikyti su mintimi, kad Homeras pasirinko darbą Vandenyno vaizdo soduose vietoj medicinos. Iš tikro Homeras myli Kendę. Ją myli ir Volis. O Kendė myli juos abu. Atslenka Antrasis pasaulinis karas, kuris komplikuoja tolimesnius reikalus. Volis yra puskarininkis ir todėl jam reikia išskristi į Birmą. Homerui tenka prisiimti daugiau atsakomybės Vandenyno vaizdo obuolių sode bei labiau rūpintis Kende.

Knygos pavadinimas „Sidro namų taisyklės“ yra užuomina apie vieną šalutinę siužeto liniją. Šis siužetas įtraukia juodaodžius darbininkus "iš Pietų", kasmet migruojančius "į Šiaurę" rinkti obuolių. Kiekvienais metais Homeras pakabina Sidro namuose taisyklių sąrašą, skirtą užtikrinti tvarką ir saugumą. Homeras niekaip nesupranta, kad šios taisyklės nėra noriai priimamos rinkėjų, kurie yra skirtingų spalvų ir išsilavinimo. Galiausiai kartu su Homeru mes suprantame, kad tikrosios Sidro namų taisyklės nėra iškabinamos. Kasdieninio gyvenimo taisyklės negali būti kategorizuotos, detalizuotos ir užrašytos.

Knyga „Sidro namų taisyklės“ reikalauja daugybės laiko ir apmąstymų iš skaitytojo. Aborto ir vienišos motinystės problemos 1930-1950 metų Meine yra itin svarbios šioje knygoje. Džono Irvingo istorija taip pat sugretina meilę, ištikimybę, išdavystę, pasitikėjimą ir sąžiningumą. Kurią pusę pasirinksi tu?
Ar aš rekomenduočiau „Sidro namų taisykles“? Taip, tik paprašysiu skirti knygoje pasakojamai istorijai pakankamai laiko ir dėmesio. Džono Irvingo darbas nusipelno tokių pastangų.
Brigita Burkauskaitė
2011-08-27
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Alma littera
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2005
Vertėjas (-a): Daiva Daugirdienė
Puslapių: 760
Kodas: ISBN 995-08-739-0
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą