Knygos
Romanai (1924)
Poezija (622)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (908)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 19 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Rugiuose prie bedugnės

Rugiuose prie bedugnės Jaunuolio maištas prieš tėvus, mokytojus, nusistovėjusias normas, nepasitenkinimas visu pasauliu, savęs ieškojimas – apie visa tai J.D. Selindžeris, gimęs 1919m. Niujorke, aprašo didžiulio populiarumo sulaukusiame romane „Rugiuose prie bedugnės“ (1951m.). Ši knyga tapo kultine mūsų tėvams ir netgi seneliams, o taip pat ir daugumai šiuolaikinių paauglių.

Aš irgi esu vienas iš tų, kuriems „Rugiuose prie bedugnės“ paliko neišdildomą įspūdį. Pirmiausia į akis krenta tai, kad romanas parašytas pirmuoju asmeniu. Tai teikia nuoširdumo, atvirumo, priartina skaitytoją prie pasakotojo išgyvenimų, leidžia į viską pažvelgti jo akimis.

Žinoma, knyga nebūtų nuoširdi, jei joje atvirai nebūtų dėstoma nuomonė apie save ir aplinkinius. Šešiolikmečiui Houldenui Kolfildui visi bendraamžiai atrodo „nuobodūs tipai arba pasipūtę dabitos“, o suaugusieji – atsidavę darbui ir korporacijoms. Tuo tarpu pats Houldenas giliai širdyje jaučiasi vienišas ir nesuprastas, tačiau kartu ir piktas. Šios savybės privertė mane patikėti, kad Houldenas – ne tik maištaujantis Amerikos paauglys, bet tarsi ir visų paauglių tipažas.

Gali pasirodyti kvaila, tačiau mane sužavėjo Houldeno savybė iš visko šaipytis, kritikuoti, ironizuoti. Tai teikia romanui papildomo žavesio. Atrodo, turėtum imti nervintis, kai kiekviename puslapyje būtinai pasišaipoma iš kokio bendraamžio arba suaugusiojo, tačiau mane tai pralinksmino kone labiausiai.

Kitas „Rugiuose prie bedugnės“ „kabliukas“ – tai kitoks, gerokai nukrypęs nuo normų, Houldeno mąstymas. Išmetimas iš koledžo jam nėra tragedija kaip kitiems bendraamžiams. Apskritai Houldenas mažai jaudinasi dėl aplinkinių reakcijos. Mane žavi, kad jis nenori tapti ypatingu, aukštumas pasiekusiu žmogumi, priklausančiu tam tikram visuomenės sluoksniui, įspraustu į rėmus suaugėliu. Jis tenori saugoti vaikus, žaidžiančius rugiuose prie bedugnės.

Houldeną galime gerbti už tai, kad jis nėra paviršutiniškas jaunuolis, kad nė nemano taikstytis su veidmainiavimu ir žmonėmis, nesvetimiems tam. Turiu galvoje tokį veidmainiavimą, kai apgaudinėjami ne tik kiti, bet ir tu pats. Būtent dėl to Houldenas Kolfildas metė vieną iš mokyklų. Taip vėl išryškėja maištingoji jaunuolio pusė.

Kalbant apie neigiamas „Rugiuose prie bedugnės“ puses, kalbininkai teigia, jog šioje knygoje per daug žargono ir keiksmažodžių, neva jie rodą nepakankamą asmens kalbinę kultūrą. Tačiau aš taip nemanau. Šie „kalbos parazitai“ daro romano kalbą natūralesnę. O tie, kurie J.D. Selindžerio „Rugiuose prie bedugnės“ lygina su šiuolaikiniu Melvin Burgess romanu „Heroinas“, mano nuomone, labai klysta. Galbūt abiejuose romanuose ir yra orientuojamasi į maištingą jaunimą, tačiau J.D. Selindžeris jauno žmogaus pasaulėvoką, požiūrį į gyvenimą atskleidžia kur kas subtiliau. „Rugiuose prie bedugnės“ autorius puikiai sugebėjo parodyti, koks yra paauglys, nepaliesdamas narkotikų temos.

J.D. Selindžeris sudrebino populiariąją to meto literatūrą. Dabar irgi daug rašytojų stengiasi atskleisti paauglio mąstymą, tačiau visgi „Rugiuose prie bedugnės“ yra neginčijamai geriausias romanas, padėjęs pamatą vėlėsniems panašaus pobūdžio kūriniams.
2007-01-07
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Pavadinimas
originalo kalba:
The Catcher in the Rye
Tema: Romanai
Leidykla: Alma littera
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2003
Vertėjas (-a): Povilas Gasiulis
Puslapių: 270
Kodas: ISBN 9986-02-770-5
Daugiau informacijos »
Kitos knygos recenzijos
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 12 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2012-09-25 21:27
Sveiki,gal galit padėt? Turiu rašyti informacinę kalbą apie "Rūgiuose prie bedugnės" ir 100 procentų,kad manes paklaus "knygos aktualumas šiandien" tai gal galit man numest porą minčių , į paštą "Fruktass@super.lt" ?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-02-23 18:10
Daugelis skaito šią knygą paviršutiniškai. Dauguma perskaitę ar skaitydami nesigilina ir net nesivargina suprasti tikrąją šios knygos esmę. Iš tiesų aš irgi skaičiau šią knygą tik šiaip pasižiūrėt kas ten joje rašoma, juk visi labai ją giria.. Perskaičiau ir knyga didelio įspūdžio nepaliko, tačiau skaitydami antrą kartą pradėjau gilintis ir bandyti gaudyti kiekvieną lyrinio ''aš'' mintį. Knyga nėra šiaip romanas. Knyga iškelia svarbius egzistencinius klausimus. Ji yra psichologiškai gerai parašyta knyga (žinoma ir tai kad J.D.Selindžeris puikus psichologas).
Nemanau, kad reikėtų perskaičius šią knygą pulti alpti kokia gera knyga!Manau daugeliui tokias emocijas sukelia tik tai, kad knygoje rašoma apie paauglio pasaulį, jo gyvenimą. Manau skaitant ir pareiškiant nuomonę apie knygą pirmiausia reikėtų pilnai ją išbaigti, išsiaiškinti ką iš tiesų norėjo pasakyti autorius. 
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-01-04 19:42
Diana Kurpyte
nuostabi knyga :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2009-12-16 20:59
cyplius
Nusivyliau šia knyga. Tikėjausi kažko geresnio, nes daugelis ją gyrė. Bet šiaip gal visai neblogai, matyt išpuikęs skonis.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-06-05 22:49
Mliepsna
puiki knyga :]
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-04-26 14:10
Arvena
"Būtent dėl to Houldenas Kolfildas metė vieną iš mokyklų" - na čia galima ginčytis. Ar JIS METĖ mokyklą, ar mokykla JĮ IŠMETĖ. O tai gali rodyti ne tiek "nesitaikstymą su veidmainiavimu", o asmens bukumą, tingumą ar dar kokį kitą bruožą. Na, bet čia šiaip.
Recenzija nebloga, bet aš negaliu sutikti su kategorišku pabaigos teiginiu  - "„Rugiuose prie bedugnės“ yra neginčijamai geriausias romanas" - o va aš sakau, kad nieko čia gero (vadinasi, jau ginčijuosi), esu skaičiusi daug geresnių knygų, šita man visai nepatiko. Tai va. Aišku, tai kiekvieno subjektyvi nuomonė, bet reikėtų vengti tokių kategoriškų teiginių. "Neginčijamai geriausias romanas" - gal vertėtų patikslinti, kokioj ketegorijoj ar sakyti "mano manymu", "man" ir panašiai.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-02-07 16:09
Monika Monikute
dabar ja skaitau.. nereali .
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-02-04 15:55
Chiolle
dievinu shia knyga, kaip ir heroina...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-01-08 18:36
Viktor
Skaitydama jaučiau lyg kai kur autorius sustoja... žinai kai stovi vidruyje klasės ir nežinodamas ką paskyti ir norėdamas patempti laika imi labai ilgai ryti seiles... va cia kažkas panašaus jautėsi...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-01-07 22:24
švelni mo
"jei kažkas kažką sutiko vakare rugiuos..."
Juokingai skamba teiginys, esą Houldenas tenori vaikus rugiuose saugoti. Kaip kokia auklė, ar kaip čia? Tas saugojimas kaip veiksmas yra dzin, labiau - pasaulėžiūra.
Ir dar ankstsnis komentaras geras, įsiskaityt reikėtų.
O recenzija - kaip ir recenzija. Ne per geriausia. Kabini tas veikėjo puses, kurios ir taip matosi. Bet ką čia ir prigalvosi.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-01-07 19:32
kondensofkė
nu dėl palyginimo su 'heroinu', kuris, mano autoritetinga nuomone, yra totalus šlamštas, sutinku su thisistheend.
bet šiaip kalbant apie recenziją (čia mano autoritetas staiga tampa lygus 0.78%), tai man rodos jie nėra gera. visur tik 'mane sužavėjo', 'mane pakerėjo' ir pan briedas. vandenėlis čia, o ne recenzija. be to, autorius pamini, kad houldenas 'tenori saugoti vaikus, žaidžiančius rugiuose prie bedugnės'. tikra tiesa. kažkur apie tai skaičiau. bet pvz aš neatsimenu, kaip ten tiksliai tas pavadinimas turėtų šifruotis (čia berods iš kažkokio eilėraščio ar kaip ten), o autorius irgi nieko apie tai nesako. tai iš kur, leiskit paklaust, tamsta išvis tai ištraukė? vienu žodžiu.
o ir šiaip aš su autorium nesutinku. čia jau visiškai mano asmeninė nuomonė, tačiau man houldenas paliko tokio savotiško nihilisto įspūdį. autorius rašo, kad 'jaunuolio maištas prieš tėvus, mokytojus, nusistovėjusias normas, nepasitenkinimas visu pasauliu, savęs ieškojimas' - štai apie ką knyga. o man atrodo, kad tai knyga apie žmogų, kuriam nuoširdžiai pochui ant visko. ir tai ne kažkoks maištas, o tiesiog toks požiūris. ne tam, kad kažką pakeisti. tiesiog jau toks houldenas yra.
autorius sako: 'Mane žavi, kad jis nenori tapti ypatingu, aukštumas pasiekusiu žmogumi, priklausančiu tam tikram visuomenės sluoksniui, įspraustu į rėmus suaugėliu.' va čia ir yra visas poxuizmas, houldenas ne maištauja, o tiesiog nenori. šaunus, ką :)
dėl to maišto metant mokyklą, dėl veidmainiškumo irgi galima ginčytis. nu bet votever. čia ir taip jau perdaug prikalbėjau nesąmonių.
o knyga superinė. žinot, nė vienas mano pažįstamas, kuris skaitė šią knygą, nesijuokė toj vietoj, kai senis nepataiko užmest žurnalo ant lovos. o aš ten taip lūžau. vien dėl to knyga nereali.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą