Knygos
Romanai (1923)
Poezija (616)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 4 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Ragana ir lietus

Ragana ir lietus Šiandienos literatūriniame gyvenime vis didesnį vaidmenį atlieka lietuviškieji grožiniai kūriniai. Jie vis dažniau verčiami į įvairias užsienio kalbas, o jų autoriai tampa žinomi ne tik tėvynėje, bet ir svetur.

Jurga Ivanauskaitė – viena tokių kūrėjų – yra parašiusi keletą novelių bei romanų ir įmynusi gilią pėdą šiuolaikinės literatūros kelyje.

„Ragana ir lietus“ – ne pirmas jos kūrinys, kurį esu skaičiusi. Pabandysiu pažvelgti į tuos romano aspektus, kurie padaro jį vieninteliu, palikusiu tokį gilų ir neišdildomą įspūdį.

Romano pavadinimas parinktas neatsitiktinai. Ragana – epitetas, dažniausiai vartojamas norint apibūdinti pagrindines romano moteris. Esu skaičiusi, jog rusų kalboje žodis ragana yra kilęs iš veiksmažodžių kerėti, žinoti. Visais laikais raganomis buvo vadinamos tos moterys, kurios labiausiai traukdavo vyrų dėmesį tiek savo žiniomis, tiek aistringa išvaizda ar iššaukiančiu elgesiu.

Jurgos Ivanauskaitės herojė – protinga, tačiau labai jausminga, aistrų kupina moteris. Autorė vaizduoja trijų skirtingų istorinių laikotarpių metu gyvenusias asmenybes (Marija Magdalietė -  Naujojo Testamento, Marija Viktorija – inkvizicijos, o Viktorija – dabartiniais laikais), tačiau visas jas ir jų likimus, o gal greičiau meilės istorijas, suvienija žodžiu ragana, čia jau tampančiu tarsi „diagnoze“.

Drįsčiau teigti, jog Marija iš Magdalos, Marija Viktorija bei Viktorija – viena ir ta pati moteris, tam tikra reinkarnacija, kadangi visi jų sprendimai ir patirti išgyvenimai yra skirtingi vienas nuo kito tik aprašomajam laikotarpiui būdingais terminais, žodžiais. Šis savotiškas deja vu jausmas, apėmęs mane jau kūrinio pradžioje, neleido atsiplėšti lig pat jo pabaigos.

Tokiu pačiu principu kuriami ir moterų gyvenimą įtakojančių stipriosios lyties atstovų paveikslai. Kiekvienas kunigo Pauliaus žingsnis praeityje jau buvo žengtas Povilo Paukštiečio, o dar anksčiau – Jėzaus Kristaus.

Vienybės jausmą romane sustiprina ir lietus. Kiekvienos moters likimo „kulminacija“ įvyksta lyjant lietui. Įdomus herojų požiūris į lietų – šis nuplauna nuodėmes geriau nei išpažintis, atlikta sakralinėse vietose pas jų mylimuosius (Jėzų Kristų, atsiskyrėlį Povilą Paukštietį bei kunigą Paulių).

Stebina ir tai, kad autorė drįsta kurti tokių asmenybių kaip Dievo sūnaus, Marijos Magdalietės, kunigo ar atsiskyrėlio stebukladario portretus, suteikdama jiems ne visai priderančio (mūsų suvokimu) jausmingumo, aistringumo, netgi savotiško gašlumo, atsiskleidžiančių meilės, ginčų, lytinių aktų scenose. Guardian Books Review rašoma: „Ivanauskaitės romaną „Ragana ir lietus“ buvo leidžiama pardavinėti tik sekso prekių parduotuvėse (tai padarė romaną bestseleriu).“

Netradicinės, stiprios asmenybės, savitas J. Ivanauskaitės pasakojimo stilius – vienetai iš daugybės akstinų, skatinusių mane keletą dienų nepaleisti iš rankų šios knygos. Su nekantrumu laukiu jos inscenizacijos kino mene.
2007-01-07
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Tyto alba
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2004
Puslapių: 352
Kodas: ISBN 9986-16-273-4
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 10 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2010-01-04 19:44
Diana Kurpyte
sia knyga as tik siandien paemiau paziuresim ar man si knyga taip pat patiks kaip ir Ivanauskaites knygos ,,Mieganciuju drugeliu tvirtoveje" ir ,,Agnijos Magija" :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-01-15 20:58
Coitus Interruptus
Puikus kūrinys, kurį perskaičiau per dieną, tiksliau per pamokas. Neprilygstamas, įsukantis į verpetą, pribloškiantis ir šokiruojantis. Moters esybės atskleidimu.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2009-01-12 18:25
gera knyga, tada kai skaiciau pasirode gasloka ir keistoka (galbut del to , kad skaiciau budama vos 15 metu) bet dabar net antra karta neskaicius knygos imu suprasti tikrasias knygos mintis. p.s. recenzija tikrai labai gera
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-06-29 19:33
Taura
suprantamai ir giliai atlkta knygos apžvalga, jaučiasi recenzantės asmenybė. Ačiū. Kiek knyga, tiek jos ekranizacija man paliko gilų įspūdį. Gražiai įprasmintas gerbiamos rašytojos Atminimas.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-12-16 17:48
aurena
Ši knyga tikrai verta dėmesio ir įdomių interpretacijų. Siūlyčiu perskaityti ją kiekvienam literatūros mylėtojui ir ne tik... Be to. būtų džiugu, jei į 11 ar 12 kl. literatūros programą įeitų ir šios puikios autorės  kūriniai ar jų ištraukos.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-05-30 15:39
sandraja
Tiesiog gera knyga
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-03-24 14:34
Drukis
Inscenizacija - perkėlimas į sceną, perkėlimas į ekraną - ekranizacija.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2007-01-07 20:57
saulAž
ne įtakojančių, o darančių įtaką, jaded. ;
Neskaičiau knygos, deja. Yra įdomių detalių, paįvairinančių recenziją, kaip antai Guardian Books Review citata. Yra tavo pozicija, gal šiek tiek man pritrūko kritikos, nors tau knyga labai patiko, jei galiu taip menkai išreiškti tą jausmą.
Sėkmės ;
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-01-07 19:59
Riva
aš irgi laukiu :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą