
Iš pavadinimo ir skaisčiai raudonų viršelio atspalvių padariau išvadą, kad ši knyga psichologinio komforto nesuteiks. Tačiau autorius, kurio pagrindinė nagrinėjama tema – fašizmo problematika, turbūt to ir nesiekia. Tikriausiai nelengva ramiai rašyti apie fašizmo laikotarpį tokioje šalyje kaip Čekija, kuri net labiau nei kitos Rytų Europos šalys istoriškai susijusi su vokiečių tauta.
Romano pradžioje sukuriamas vaizdas – itin harmoningas ir mielas. Laiminga šeima, kurios tėvas nepaprastai visus myli, vartoja švelnius kreipinius ir džiaugiasi bei kitus džiugina nedideliais gyvenimo malonumais. Jo namai jaukūs, draugai geri ir ištikimi, jis nuoširdžiai mėgsta savo darbą ir gali be paliovos apie jį kalbėti. Yra dvasingas, jautrus žmogus, abstinentas, išpažįstantis budizmą – žodžiu, viskas jam klostosi kuo puikiausiai.
Ir vis dėlto – gal dėl kalbos stiliaus? – nuo pat pradžių neatslūgsta giliai slypinti įtampa. Tekstas, tarsi užliūliuojantis daugybe ilgų monologų, pasikartojimų, smulkmenų, atrodo „klampus“ ne dėl patyrusio vertėjo A.Grybausko nevykusio darbo. Autorius tyčia itin lėtai „išjudina“ veiksmą taip, kad drama atsiskleidžia tik į pabaigą. Veikėjus supantis pasaulis – taikus, ramus, tačiau kupinas tylaus siaubo. Pagrindinį veikėją tarsi kas užhipnotizuoja: viena vertus, jis ir musės nenuskriaus, kita vertus, šventai įtiki savo mylimų draugų kalbomis apie Vadą ir jo reikalaujamą atlikti vokiečių tautos gelbėjimo misiją.
Siužetas primintų trilerį, kuriame dešimt minučių tiesiama ranka prie pistoleto, jei pasakojimas nebūtų toks nuoširdus.Čia visą miestą, visą šalį ir visą žemyną apsėdęs blogis – ne riaumojantis monstras iš amerikietiškų animacinių filmukų, bet tyli beprotybė, kuriai nejučiomis paklūsta net „mažas žmogus“. Dvasingas, moralus ir atsakingas pilietis turi tarnauti savo tautai ir siekti idealų, tiesa? „Kančia yra blogis, ir privalome daryti viską, kad sumažintume ją ar bent sutrumpintume“, tiesa? Nieko blogo negali nutikti: „Žmonija to neleis, nes gyvename civilizuotoje Europoje, dvidešimtame amžiuje.“
Šiurpinanti, neįtikėtina, labai vykusiai nupasakota istorija.