Knygos
Romanai (1924)
Poezija (622)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (908)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 12 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Kilpa

Kilpa Nepamenu, iš ko girdėjau pasakymą, kad „visi latviai gyvena Rygoje„. Pasirodo, jie turi ir kaimų, ir dar kokių – į tuos kaimus sugrįžtama gyventi iš miesto. Jau ne viename šiuolaikinės latvių rašytojos romane atpažįstu šį grįžimo į gimtąjį kaimą motyvą – atsigręžimą į protėvius, į savo šaknis.

Kilpa – dviprasmiškas pavadinimas: asocijuojasi su virve, bet iš tikrųjų nurodo Malienos kraštą Latvijoje. Ten yra toks kaimas, kur skraidžioja aitvarai, laksto vilkolakiai ir veisiasi žalčiai su aukso karūnomis ant galvų bei daugybė kitokių mitinių būtybių. Kilpos gyventojai irgi ne iš kelmo spirti: Žaltienė kalba rimuotais išminties perlais, o Gyvatienė praranda regėjimą, bet vėliau mistiniu būdu jį atgauna.

Menininkas Noa parvažiuoja į Kilpą, kur kadaise mokėsi tapybos iš seno Meisterio, ir sužino, kad turi dukterį. Toji Rygoje bendrauja su prekeiviais narkotikais ir samprotauja apie rūšių išgyvenimą. Nes Rygoje, o ir visoje Latvijoje, darosi tikra velniava: turbūt nereikia pasakoti, kad pusė gyventojų emigravo, o kita pusė prekiauja narkotikais arba juos vartoja. Kol Kilpoje žudomi aitvarai ir pasakiškai jos civilizacijai gresia dideli ir žiaurūs pokyčiai, jaunimas Rygoje kalba apie tėvynės meilę.

Jei „Kilpa“ ir yra viso labo pasaka, tai gana reali. Kažkuo pažįstama, įtikinanti ir kraupoka, kokios neretai būna pasakos. Magiškasis realizmas ir gilios socialinės įžvalgos, senoviniai tekstai apie latvių burtus ir papročius (kuriuose, beje, gausu neišverstų vokiškų žodžių ir frazių) ir įtampos kupinas detektyvas, išsirutuliuojantis iš priešpriešos tarp seno ir naujo pasaulio gyventojų. Truputėlį moralizuojantis, dramatiškas ir spalvingas, bet, rodos, viskas baigsis gerai, kaip ir pridera pasakoms.

Tobulai sukonstruota knyga. Ne veltui rudenį konferencijoje skaitytame pranešime buvo bandoma atskleisti L.Muktupāvelos knygų sėkmės paslaptį. O gal ji – senovinių burtų padarinys? Šiaip ar taip, šis „romanas raga“ gali ne juokais užkerėti.
Aleksandra Fomina
2007-06-15
 
Kita informacija
Tema: Romanai
Leidykla: Vaga
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2007
Vertėjas (-a): Dzintra Elga Irbytė
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-05-28 12:19
Labai taikliai pasakyta: "Jei „Kilpa“ ir yra viso labo pasaka, tai gana reali." Sioje knygoje susipina siuolaikinis, nuodemingas miesto gyvenimas, kuriame vyrauja nusikaltimai, materializmas, ir pilnas paslapciu, mitologiniu butybiu, bei pasakos elementu kaimo gyvenimas...Knygoje aiskiai ir tiksliai aprasomos siuolaikines socialines bei moralines problemos, kurias mes matome realiame, musu gyvenime ir tuo itikineti nereikia, o salia ju, kaip realybe piesiama mitologija, paslaptys, tad nori, nenori, - patiki ir jomis...
Zinoma, cia mano subjektyvi nuomone, as neabejoju, kad si knyga ne kiekvienam skaitytojui... Tiesiog, man skaitant sia knyga, pries akis iskilo mano seneliu kaimas, kuriame as vaikysteje praleisdavau visas vasaras- siaurais neasfaltuotais keliukais, kur namu maziau, nei pievu, lauku, medziu, salia seneliu namu amziu amzius gulintis dubenetasis akmuo, netoliese iskiles alkakalnis, apipintas daugybe legendu, bei zmoniu pasakojimai apie vaiduokliu egzistavima...Tad pazistant tokia vietove, labai nesunku, skaitant knyga, uzduoti sau klausima: o galbut is tikruju egzistuoja aitvarai, nesantys turtus, zalciai, auksinemis karunomis?...As, skaitydama knyga, puikiausiai juos isivaizdavau savo seneliu kaimelyje :)
Na, gerai... Net jei ir nera aitvaru, knyga vistiek labai reali, pati matau, kaip zmones is miestu daznai nori pabegti bent atostogoms i kaima ir labai gerai matau, koks meslas aplink mus verda mieste :)
P.S. Beja, kadangi knyga parasyta latviu rasytojos, labai daug kas artima ir pazistama yra ir mums, vis gi kaimynai :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą