Knygos
Romanai (1923)
Poezija (614)
Pjesės (35)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Blanša ir Marija

Blanša ir Marija Garsus švedų romanistas, dramaturgas ir žurnalistas Peras Olovas Enkvistas (Per Olov Enquist) gimė 1934 m. šiaurės rytų Švedijoje, Vesterboteno krašte. Šis kraštas yra davęs Švedijai penkiolika garsių rašytojų, vienas jų - Torgny Lindgrenas, kurio septyni kūriniai jau pasirodė lietuviškai. Iš to paties kaimo, kuriame užaugo Peras Enkvistas, net penki žmonės tapo rašytojais.

Enkvistas mano, kad rašytojais juos padarė tų vietų, per tūkstanti kilometrų nutolusių nuo Stokholmo, griežta religinė aplinka. „Mes augom apsupti klausimų: kas yra gera, kas bloga? Ar egzistuoja amžinybė? Kas yra anapus žvaigždynų? Religija galėjo atsakyti į visus tuos klausimus, tačiau tie atsakymai buvo apgailėtini. Juos galėjai rasti fundamentalistiniuose Biblijos tekstuose, bet jų nepakako.“

Rašytojas anksti neteko tėvo – jis buvo medkirtys, jį užmušė medis. Po tėvo mirties buvo rasta jo užrašų knygutė, kur jis slapta rašė eilėraščius, tačiau motina juos sudegino, nes tokį rašinėjimą laikė nuodėme, nors pati buvo mokytoja, tačiau labai religinga ir prietaringa. Didžiausia jos svajonė – kad sūnus taptų pastorium. Skaudūs autobiografiniai motyvai atsispindi rašytojo knygoje „Kapitono Nemo biblioteka“ (1991), apdovanotoje Augusto premija (ši premija siejama su Augusto Strindbergo vardu, ji - viena reikšmingiausių Švedijoje). Romaną „Kapitono Nemo biblioteka“ sykiu su apysaka „Išguitas angelas“ išleido „Alma litera“ 1994 metais.

Enkvistas debiutavo 1961 m., pripažinimo susilaukė tik po trečiojo romano „Penktoji magnetiko žiema“ (1964) pasirodymo. Už dokumentinį romaną „Legionieriai“ (1968), pasakojantį, kaip Švedijos valdžia tuoj po karo grąžino atgal į Sovietų Sąjungą Pabaltijo kraštų pabėgėlius (tarp jų daugiausia buvo estų, latvių ir septyni lietuviai), rašytojas buvo apdovanotas Šiaurės kraštų Ministrų tarybos premija.

Romanas „Asmens gydytojo viešnagė“ (1999 m.; lietuviškai 2002 m. išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) atnešė jo autoriui ne tik kūrybinę, bet ir komercinę sėkmę, jis išverstas beveik į trisdešimt kalbų, ekranizuotas, antrąkart pelnęs rašytojui Augusto ir kelias užsienio kraštų premijas.

Enkvistas vadina save dokumentalistu, dokumentine medžiaga jis yra naudojęsis daugelyje savo kūrinių (romanai „Hesas“, „Penktoji magnetiko žiema“ – apie vokiečių daktarą, hipnozės pradininką Mesmerį, „Sekundantas“ – apie tikrus įvykius švedų sporto istorijoje. Beje, pats rašytojas buvo vienas iš penkių geriausių Švedijos šuolininkų į aukštį. Knygoje „Levio kelionė“ vaizduoja sekmininkų judėjimo atsiradimą Švedijoje).

„Blanša ir Marija“ – dvyliktas Enkvisto romanas, jo veikėjai – XIX a. pabaigos – XX a. pradžios asmenybės, ne tik Blanša Vitman, legendinė „isterikių karalienė“, Marija Sklodovska Kiuri, du kartus gavusi Nobelio premiją, bet ir garsus to meto psichoneurologas Z. M. Šarko, fizikas P. Langevenas, Z. Froidas ir kt.

Blanša šešiolika metų buvo gydoma profesoriaus Šarko psichiatrinėje Salpetrijero ligoninėje, paskui dirbo Marijos Kiuri laboratorijoje, tai bene pirmoji radiacijos auka, jai buvo amputuota ranka ir abi kojos. Gulėdama medinėj geldoj ant ratukų, ji mėgino aprašyti savo skaudų gyvenimą ir meilę, kuri viską nugali.

Čia kalbama ne tik apie jos santykius su daktaru Šarko, bet ir apie Marijos Kiuri dramatišką meilę vedusiam vyrui.

Taigi šis romanas nėra vien pramoginis postmodernistinis kūrinys apie meilę, Čia pateikiama labai daug įdomios pažintinės medžiagos, kurios dažnokai trūksta panašaus turinio knygoms.
Zita  Mažeikaitė
2005-09-06
 
Kita informacija
Tema: Romanai
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2005
Puslapių: 222
Kodas: ISBN 9986-39-377-9
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 2 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-09-30 13:52
Arvena
Tai kad šita recenzija pačioj knygoj yra. Neblogai šiaip, bet daugiau kalbama apie rašytoją, o ne apie knygą.
Tylos balse, matyt, mažokai knygų perkaitei, jei šita - geriausia. Arba vien tik prastesnes už šitą skaitei.
Šiaip nebloga knyga, bet iki tobulumo viršūnės toli. Tiek stiliaus, tiek siužeto, tiek išjautimo prasmėmis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-06 10:51
Tylos Balsas
Tai geriausia mano skaityta knyga, kuria skaitydamas suvokiau kas yra tikras rasymas ir rasytojas.
Tai meiles istorija, bet ji tokia ziauri, kaip ir visas pasaulis. Tie, kas neperskaitys sios knygos, praras labai daug.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą