„Kontrakultūra – tai specifinė antiburžuazinė bohemiška vertybių atmosfera, kurią sukuria protesto judėjimas“. Atsuktuvas.
„Tai buvo tarsi vakar. Kataklizmų laikotarpis, šiukšlynai, purvas, tamsus Vilniaus senamiestis, totalitarinė tautos priežiūros mašina, kur kiekvienas išsišokėlis buvo greit pastebimas ir užgesinamas...“ M. Sėjūnas
Ši N. Pečiūros knyga – tarsi aštuntojo – devintojo dešimtmečio Lietuvos, gal tiksliau Vilniaus, istorija, pasakojimas apie drąsius, gyvenimo nebijančius žmones. Nei rašytojo, nei jo kūrybos negalėčiau priskirti jokiam konkrečiam žanrui. Kūrinyje frazės aiškios, suprantamos plačiai auditorijai.
Pagrindinis veikėjas – Atsuktuvas, legendinis Vilniaus pankas, maištininkas, naujos subkultūros srovės skleidėjas. Taip pat aprašomi ir kiti tuometiniai žymūs pogrindžio veikėjai : Peroksidinė Kekšė, Varveklis... Minimos muzikinės grupės, egzistavusios ne vien pogrindyje, koncertų epizodai, kelionės, meilės nuotykiai, svaigalų vartojimas, tačiau pagrindinis veikėjas griežtai nusiteikęs prieš narkotikus. Svarbiausias pankų uždavinys – pasipriešinti sovietų valdžiai, skleisti savus idealus, keisti konservatyvias visuomenės pažiūras... Staiga dingus Atsuktuvui, N. Pečiūra užima jo vietą. Stebinantis šių dviejų žmonių panašumas klaidina ne vien Atsuktuvo draugus, bet ir patį skaitytoją.
Po Vilnių sklandė legendos apie magišką Varveklio įrenginį, leidžiantį nė nejudinant dešinės rankos groti pašėlusį „punk“. N. Pečiūra knygoje detaliai atskleidžia to įrenginio gamybos ir panaudojimo paslaptį. Ne ką mažiau įdomu pasiskaityti ir apie įvykius, vykusius už magišką aurą turėjusios kavinės „Vaiva“ sienų.
Skaitytoją žavi itin spalvingi skyrių pavadinimai:
„Maisto atliekos suartina žmones“, „Vienas kaip popas, kitas kaip burokas“, „Aš laimingas kaip flamingas“...
Knyga skirta plataus akiračio žmonėms, kurių nebaugina kitoks, nebūtinai idealus gyvenimas. Iš šios knygos intelekto pasisemti būtų sunku, tačiau daug vertas pats pasakojimas.