Rašyk
Eilės (74895)
Fantastika (2210)
Esė (1513)
Proza (10619)
Vaikams (2541)
Slam (50)
English (1153)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 32 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

XXIV Poetinio Druskininkų rudens tema – „Politinis korektiškumas ir poezija“

2013-09-23
XXIV Poetinio Druskininkų rudens tema – „Politinis korektiškumas ir poezija“

Ar apie tai verta kalbėti? Ar tai poezijos sritis? Manau, daugelis pripažintume, kad kurstyti tautinę, rasinę ir apskritai neapykantą, įžeidinėti kitą asmenį ar jų grupę nesinori civilizuotam žmogui, tad nesinori ir poetui. Ir čia diskusija galėtų baigtis.

Tačiau poezijos sritis – visas daiktų, reiškinių, idėjų, jausmų ir jutimų pasaulis. Socialiniai santykiai su savo galios žaidimais – taip pat. Jais poetas gali domėtis, gali nesidomėti, bet jo viešai paskelbtas tekstas nori nenori vienaip ar kitaip į juos įsiterps. Viešojoje erdvėje santykiauja ne tik individai su savo idėjomis, bet ir visuomenių grupės su savo ideologijomis. Ideologijos ne visada būna politiškai korektiškos viena kitos atžvilgiu. Jų išpažinėjai neretai nuo žodžių pereina prie veiksmų. Ir reikia džiaugtis, jei veiksmai būna taikūs. Be visuomenių grupių ideologijų, yra dar transnacionalinės. Jos gali formuotis religiniu pagrindu, gali – politiniu arba būti mišrios, t. y. skolintis tam tikrus elementus viena iš kitos. Visose jose esama to, kas pagimdo konfliktus keliančius monstrus, mandagiajai visuomenės daliai dalijantis politkorektiškomis mintimis. Gal ir galima tarti, kad politinis korektiškumas, persmelkęs visas ideologijas, išgelbėtų pasaulį nuo konfliktų, ir likti vienos iš transnacionalinių ideologijų (na, gal tik idėjų) – utopijos – rėmuose.
O kuo čia dėta poezija, kuklaus visuomenės dėmesio besusilaukiantis žodžio menas? Ogi tuo, kad kiekviena ideologija linkusi kontroliuoti visą viešąjį diskursą ir nenorėtų girdėti klausimų, į kuriuos ji jau tariasi atsakiusi ir kuriuos vadina politiškai nekorektiškais. Tačiau kiekvienas nurodymas, kokia poezija ar apskritai literatūros kūrinys turi būti ir apie ką kalbėti, kvepia cenzūra. Kitaip sakant, politinio korektiškumo reikalavimas, iš poeto vidaus persikėlęs į sociumą, iš „jo" tapęs „jam", sukuria cenzūros situaciją.
O prieš cenzūrą poezija turi ginklų. Tiksliau – ji pati yra ginklas, juo aštresnis, kuo išorinis spaudimas stipresnis. Tiesa, kartais tie ginklai taip giliai slepiami po apsiaustais ir kaukėmis (sunkiai suprantamais tekstais), jog darosi neveiksmingi, bet ta pati cenzūra verčia visuomenę skaityti ir interpretuoti juos būtent taip. O tai nervina cenzorius. Ne tik tuos, institucinius, jų mažai kur belikę. Bet ir tuos, kurių rudimentų kiekvienas atrastume savo širdyje.
Turbūt kur kas blogiau, kai žmonės visai nustoja domėtis poezija. O nustoja tada, kai ji nebekelia jiems svarbių klausimų, nerevizuoja siūlomų atsakymų, darosi tobulai korektiška.

Kornelijus Platelis

PROGRAMA

Spalio 2 d., trečiadienis
17.30 Poetinio Druskininkų rudens almanacho pristatymas.
Veda Marius Burokas. Knygynas MintVinetu, Šv. Ignoto g. 16/10, Vilnius.

Spalio 3 d., ketvirtadienis
Užsienio svečių atvykimas į Vilnių. Lietuvos rašytojų sąjunga, K. Sirvydo 6.
16.30 Užsienio svečių išvykimas į Druskininkus nuo Lietuvos rašytojų sąjungos būstinės,
K. Sirvydo 6.

Spalio 4 d., penktadienis
08.30 Dalyvių išvykimas iš Vilniaus nuo Lietuvos rašytojų sąjungos būstinės, K. Sirvydo 6.
11.00 Dalyvių registracija. Druskininkai, Centras „Dainava", kavinė „Širdelė", Bubilo salė,
Maironio g. 16.
13.45 Festivalio atidarymas. PDR vėliavos pakėlimas. Prie kavinės „Širdelė".
14.00 Diskusija – „Politinis korektiškumas ir poezija". Laimantas Jonušys, Laima Kreivytė, Rein Raud,
Arūnas Spraunius. Centras „Dainava", Aušrinės salė.
16.00 Kavos pertrauka. Aleksandro Ostašenkovo fotografijų parodos „Būsenos" pristatymas.
Aušrinės salės vestibiulis.
16.30 Diskusijos tęsinys.
19.00 Poezijos vakaras. Veda Donatas Petrošius ir Daiva Čepauskaitė.
Centras „Dainava", Aušrinės salė.
21.00 Poetiška naktis: jaunųjų poezijos skaitymai. Veda Nerijus Cibulskas ir Ernestas Noreika.
Kavinė „Širdelė", Bubilo salė.
22.30 Laisvas mikrofonas – festivalio dalyvių skaitymai. Kavinė „Širdelė", Bubilo salė.

Spalio 5 d., šeštadienis
10.00 Artūro Valionio fotografijų parodos atidarymas.
Kavinė „Boulangerie", M. K. Čiurlionio g. 63.
10.30 Marius Abramavičius – fotografijos, meninis veiksmas.
Galerija „SOFA", Vilniaus alėja 10.
11.00 Festivalio dalyvių poezijos skaitymai „Dainavos" kieme. Veda Antanas Šimkus.
12.00 Spektaklis „Didysis Vilniaus Gaisras / Wielki Pożar Wileński. Kaip viskas buvo...". Režisierius statytojas Alvydas Šlepikas, scenarijaus autorius Artūras Valionis. „Dainavos" kiemas.
14.00 Per metus išėjusių knygų pristatymas.
Veda Valentinas Sventickas. Centras „Dainava", Saulės salė.
Ten pat veiks knygų paroda, leidyklos prekiaus savo leidiniais.
15.00 Jaunųjų poetų kūrybos aptarimas (Benediktas Januševičius, Nerijus Cibulskas, Ernestas Noreika, Marius Šidlauskas). Centras „Dainava", Perkūno salė.
15.30 Lietuvių poezijos popietė. Veda Erika Drungytė ir Ričardas Šileika.
Kavinė „Širdelė", Bubilo salė.
19.00 Iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras. Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos
įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas. Veda Mindaugas Nastaravičius ir Rūta
Elijošaitytė. Centras „Dainava", Aušrinės salė.
21.00 Poetinis aukcionas. Veda Agnė Žagrakalytė. Naktiniai skaitymai ir vaidinimai. Veda Liana
Ruokytė. Centras „Dainava", restoranas „Nakviša".
23.00 Naktinių skaitymų ir vaidinimų tęsinys. Kavinė „Širdelė".

Spalio 6 d., sekmadienis
11.00 Dalyvių išvykimas į Vilnių.
17.00 PDR svečių bei laureatų poezijos vakaras. Veda Ramunė Brundzaitė ir Eugenijus Ališanka. Šiuolaikinio meno centro skaitykla, Vokiečių g. 2.

Spalio 7 d. pirmadienis
17.00 Poezijos skaitymai Užupio kavinėje – „Svetimi". Veda Alvydas Šlepikas.

Anoniminiai konkursai: Vieno eilėraščio laisva tema; vieno eilėraščio tema „Nepatogus eilėraštis"; humoristinio eilėraščio tema: „Politkorektiškiausias eilėraštis".

Šiemet numatoma šiokių tokių pasikeitimų. Sumažinome kviečiamų užsienio svečių skaičių, idant suteiktume galimybę pristatyti savo kūrybą visiems festivalio dalyviams iš Lietuvos. Tad prašome tam pasiruošti. Taip pat nutarėme pakeisti pirmadienio skaitymų Užupyje idėją. Nuo šiol ten pristatysime atskirų kartų poetus. Šiemet suteiksime žodį grupei „Svetimi", pažymėdami artėjantį jų debiuto dvidešimtmetį ir sulaukę pomirtinio Valdo Gedgaudo eilėraščių rinkinio.
Iš kitų šalių pakviesti atvykti: pasaulinio garso pianistas, filosofas ir poetas Valery Afanassievas (Prancūzija), Eda Ahi (Estija), Ingmara Baluodė (Latvija), Ruth Fainlight (JK), žinoma žurnalistė ir poetė Elena Fanailova (Rusija), Kim Kyung-ju (Pietų Korėja), Mizuki Misumi (Japonija), poetas ir leidėjas Jesúsas Munarrizas (Ispanija), Ana Pepelnik (Slovėnija), Martinas Glazas Serupas (Danija), poetas, Vietnamo karo veteranas Lamontas Steptoe (JAV). Almanache su vertimais į anglų kalbą pristatome šiuos lietuvių poetus: Gintautą Dabrišių, Nijolę Daujotytę, Joną Kalinauską, Mindaugą Nastaravičių ir Indrę Valantinaitę.
Primename, kad į festivalį kviečiame ir tuos, kurie planuoja dalyvauti savo lėšomis. Visi gali rungtis anoniminiuose konkursuose (įskaitinių vietų laimėtojai pagal tradiciją kviečiami į kitų metų festivalį; tačiau per kitus dalyvius eilėraščių prašome neperdavinėti), pasinaudoti „laisvu mikrofonu". O publikai, kurią maloniai kviečiame, visi renginiai nemokami. Tiems, kurie domisi šiuo festivaliu, bet negali atvykti, visus renginius tiesiogiai transliuosime internetu: www.pdr.lt/tiesiogiai.


PDR taryba
https://www.facebook.com/Poetinis.Druskininku.ruduohttp://www.pdr.lt
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą