Rašyk
Eilės (73070)
Fantastika (2189)
Esė (1492)
Proza (10331)
Vaikams (2494)
Slam (49)
English (1100)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 26 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Vilniaus knygų festivalis: tarp rimtumo ir literatūrinio šėlsmo

2012-09-14
Vilniaus knygų festivalis: tarp rimtumo ir literatūrinio šėlsmo

Rugsėjo 14 d. prasideda Vilniaus dailės akademijos Dizaino ir inovacijų centre „Titanikas“ vyksiantis Vilniaus knygų festivalis, kuriame siekiama pristatyti rinktinę, intelektualiąją literatūrą – sukurti atsvarą komercinei populiarių knygų leidybai.
 
„Norėtume skaitytojus pakviesti į literatūrinį šėlsmą, kuris tęsis tris dienas. Bus daug gerų knygų ir daug geros muzikos, tai – du kertiniai festivalio akmenys“, – teigia viena renginio sumanytojų, knygyno „Eureka!“ vadovė Eurika Stogevičienė. Jos teigimu, Vilniaus knygų festivalis – tai iniciatyva suburti mažus leidėjus bei organizuojant kuo daugiau renginių skleisti knygų kultūrą.

Organizatoriai kratosi stereotipų, rimtą literatūrą vaizduojančių kaip nuobodžią, bei akcentuoja renginio įvairiapusiškumą. Festivalio metu bus galima apsilankyti ne tik knygų pristatymuose, tačiau dalyvauti ir diskusijose, poezijos skaitymuose, performansuose. Visa tai lydės muzika. Dauguma koncertų, kuriuose dalyvaus įvairūs intelektualios bei alternatyvios muzikos atlikėjai, vyks „Titaniko“ kiemelyje; vakarais veiksmas persikels į Vilniaus senamiesčio erdves – kavines, barus ir klubus.

Festivalio metu pristatomos knygos buvo atrinktos organizatorių ir leidėjų, siekiant atskirti rimtąją literatūrą nuo populiariosios, susilaukiančios daugiausia skaitytojų dėmesio ir platinamos didelių leidyklų.
 
„Sunku apibrėžti, kas yra rimta literatūra – kiekvienas pats sau atsako į šį klausimą. Gera literatūra yra ta, kuri skatina žmogų mąstyti, suteikia šiek tiek daugiau, nei vien pramogą. Mano, kaip leidėjo, patirtis rodo, jog mažiau leidžiama geresnės, sudėtingesnės, klasikinės literatūros. Kuo mažiau jos yra, tuo mažiau žmonių ją skaito, ir ilgainiui pamiršta, – teigia Saulius Repečka, leidyklos „Baltos lankos“ vyriausiasis redaktorius. – Žinoma, greitai parduodamą komercinį produktą lengviau parengti, iš jo gaunama daugiau pelno, tačiau tokiu būdu tiesiog formuojamas skaitytojo skonis. Panašiai jau atsitiko su komercinėmis televizijomis ar lietuvišku alumi – viskas daroma vienam skoniui, nėra iš ko rinktis.“

Festivalio rengėjai pabrėžia norintys ne konfrontuoti su didžiausiu Lietuvoje metiniu knygų renginiu – Vilniaus knygų muge, o ją papildyti. Organizatorių teigimu, Vilniaus knygų festivalis pabrėš mugėje jau egzistuojantį, tačiau tarp kitų knygų pranykstantį geros literatūros segmentą. Tuo tarpu vienas festivalio entuziastų – LUNI universiteto įkūrėjas Darius Pocevičius akcentuoja priešingą požiūrį. „Šį festivalį aš įvardyčiau kaip mažųjų maištą prieš didžiuosius monstrus. Vartotojams galbūt nelabai matoma, tačiau vienas iš didžiųjų leidėjų per metus išleidžia tiek pat knygų, kiek kitos leidyklos kartu sudėjus. Knygų rinka yra akivaizdžiai monopolizuota“, – aiškina kairiųjų politinių pažiūrų visuomenės veikėjas.

Tarp festivalyje pristatomų leidinių – daug įvairovės. Ekonomisto, Nobelio premijos laureato Paulo Krugmano knyga „Įveikime ekonominę depresiją“ bus siekiama sukelti diskusiją tarp žinomų ekonomistų ir ekspertų, o filosofas Leonidas Donskis šiltai supažindins su nauja knyga „Susitikimai: akimirkos portretai“.
 
Pirmąją festivalio dieną bus pristatoma dvejus metus rengta knyga apie Lietuvos avangardinio kino kūrėją bei muzikantą Artūrą Barysą-Barą. Jos sudarytojas Gediminas Kajėnas teigia, jog festivalio koncepcija atspindi Baro požiūrį į pasaulį – gūdžiu sovietmečiu videomenininkas buvo atradęs meninę laisvę, galimybę būti ir kurti kitaip, nei kiti. „Baras džiaugiasi“, – kalbėdamas apie festivalį juokauja G. Kajėnas.

Tarp daugiau nei 60 festivalyje pristatomų leidinių bus galima rasti naujai Kiniją nušviečiančius Vaivos Grainytės „Pekino dienoraščius“, Roberto Kudirkos sudarytą „Kalinių, nusikaltėlių ir narkomanų žargono žodyną“, bei daugelį kitų išskirtinių knygų. Jų bus galima įsigyti leidėjo kainomis, be papildomų antkainių, taip pat, organizatorių teigimu, visi renginiai – nemokami.

Festivalio metu vyks slemo poezijos atstovų pasirodymai, avangardinė poezija bus derinama su avangardiniu džiazu. Nors oficialiai festivalis prasideda penktadienį 15 val. Dizaino ir inovacijų centre „Titanikas“, susiję renginiai Vilniuje vyksta jau visą savaitę.Valius Venckūnas
 
Vieta: Vilnius
Pradžia: 2012-09-14 15:00
Pabaiga: 2012-09-16
Planavo eiti Sąrašas tuščias, bet gal tu planuoji dalyvauti?
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą