Rašyk
Eilės (78158)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Pietų Korėjoje pagerbtas Gendrutis Morkūnas

2010-10-16
Pietų Korėjoje pagerbtas Gendrutis Morkūnas

Maždaug už 60 kilometrų nuo Seulo, iš Hano upės kyšanti, žalumoje skendinti pusmėnulio formos Nami sala prieš keletą metų tapo patrauklia kultūros ir poilsio vieta, ypač susijusi su vaikų literatūra. Nuo 2006-ųjų sala „paskelbta“ nepriklausoma respublika – Naminara. (Tuo ji, žinoma, primena Vilniaus Užupio respubliką.) Minint Hanso Christiano Anderseno 200-ąsias gimimo metines, joje surengtas pirmasis tarptautinis vaikų literatūros festivalis, kurio esmė – gausi viso pasaulio knygų vaikams paroda ir įvairūs kultūriniai renginiai. Naminaros veikla tapo susijusi su Korėjos IBBY (Tarptautinės vaikų literatūros asociacijos) skyriaus veikla, jau ne pirmus metus ji finansiškai remia Hanso Christiano Anderseno medalį – prestižiškiausią apdovanojimą vaikų knygos kūrėjams. Nuo 2007 festivaliuose pradėjo dalyvauti ir Lietuva. O 2009 metais IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkas buvo pakviestas į tarptautinį komitetą, kuris turėjo padėti rengti 5-ąjį festivalį. Buvo sumanyta šiam renginiui išleisti tarptautinį apsakymų rinkinį Taikos tema. Nors plačiai nedeklaruota, ši tema vis dėlto turėjo gilesnę motyvaciją: kaip tik šiemet minimas Korėjos okupacijos 100-metis ir Korėjos karo pradžios 60-metis.

Organizacinio komiteto buvo nutarta, jog apsakymų autoriai ir iliustruotojai bus pakviesti į 5-ojo festivalio atidarymo savaitę (šių metų spalio 1–6 dienomis), kartu – ir į antologijos pristatymą.

Šiai antologijai apsakymą „Traškančios žvaigždės“ parašė ir mūsų šalies atstovas Gendrutis Morkūnas, o iliustravo Šiauliuose gyvenanti dailininkė Lina Žutautė. Deja, rašytojas šio festivalio nebesulaukė, o „Traškančios žvaigždės“ tapo paskutiniu jo grožiniu tekstu. Festivalio rengėjai labai jautriai reagavo į mūsų autoriaus mirtį. Į festivalį jie pakvietė rašytojo našlę Reginą. Gendručiui Morkūnui buvo skirta labai subtiliai parengta ekspozicija, kurią sudarė glaustas jo gyvenimo aprašymas, nuotraukos, jo knygų vaikams ir paaugliams iliustracijos. Prie ekspozicijos pagarbiai sustodavo bene 25 šalims atstovaujantys festivalio dalyviai bei svečiai. Visų apsakymų tekstai ir iliustracijos eksponuoti lauko stenduose. Festivalis tęsis 45 dienas, saloje gausiai lankosi korėjiečiai – suaugusieji ir vaikai, tad Gendrutis Morkūnas tarsi iš anapus bylos jiems visiems Lietuvos vardą.

Taikos apsakymų antologija išleista anglų kalba, ji plačiai pasklis po pasaulį. Tikimasi, kad ji bus verčiama į šalių dalyvių kalbas.

Į kultūrinę festivalio programą buvo įtraukti ir kiti Lietuvos atstovai. Dailininkė Lina Žutautė su mažaisiais korėjiečiais skaitė ką tik išleistą savo autorinę knygą „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“, vaikai piešė, atliko kūrybines užduotis. Kęstutis Urba tiems patiems dalyviams trumpai pristatė Lietuvą, pasakojo apie gintarą, lietuvių, anglų ir korėjiečių kalbomis buvo deklamuojama Maironio baladė „Jūratė ir Kastytis“.

Be to, rengėjai organizavo vaikų piešinių taikos tema konkursą. Labai maloniai nustebome, parodoje aptikę net 10 Lietuvos vaikų piešinių.

 

 



Kęstutis Urba
 
Vieta: Pietų Korėja
Pradžia: 2010-10-01 00:00
Pabaiga: 2010-11-14
Planavo eiti Sąrašas tuščias, bet gal tu planuoji dalyvauti?

Rašytojai

 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą