Rašyk
Eilės (78094)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Į skaitymus Č. Milošas „sukvietė“ lietuvių, lenkų, rusų mokyklų bendruomenes

2011-12-13
Į skaitymus Č. Milošas „sukvietė“ lietuvių, lenkų, rusų mokyklų bendruomenes

Penktadienį  „Mažojo princo fondas“ pristatė vykdomą projektą „Skaitančios mokyklos – Česlovas Milošas“, kurį remia Švietimo ir mokslo ministerija kartu su Lenkijos institutu, Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centru.

Projekto koordinatorė Anna Pilarczyk – Palaitis tvirtino, jog pagrindinė projekto mintis – parodyti jaunimui daugiakultūriškumo vertę, praplėsti akiratį.

„Pagalvojome, kad Česlovas Milošas yra puikus pavyzdys žmogaus, kuriame susijungia įvairiausios kultūros. Norime parodyti, kad Č. Milošas – daugiakultūris žmogus. Be to, turime ir kitokių tikslų – norime vaikus su supažindinti su Č. Milošo kūryba, nes iki šiol lietuvių mokyklose apie jį nekalbėta, o lenkiškose – apie jį kalbama nepakankamai“, - sakė A. Pilarczyk – Palaitis. Ji tiki, jog šis projektas paskatins mokyklas daugiau dėmesio kreipti į Č. Milošo kūrybą, atverti jai klasių duris.

„Projektas skirtas Lietuvos jaunimą siekiant įtraukti į Č. Milošo skaitymus, į vieno didžiausių Lietuvos žemės užaugintų intelektualų geresnį pažinimą. O Č. Milošas kaip tik ir yra labai rimta intelektualinė provokacija, kaip V. Toleikis konferencijoje mėgino papasakoti“, - sakė kultūros istorikas Darius Kuolys ir pridūrė, jog netgi šiandien šis žmogus „provokuoja paneigti tapatybės stereotipus ir įsitikinimus, padeda  kalbėti, susikalbėti ir matyti Lietuvą kaip ambicingą kultūrinį projektą.“

Jis tvirtino, jog „gerų žinių politiniame-kultūriniame Lietuvos gyvenime nėra daug, o gera žinia apie lietuvių, lenkų ir rusų santykius, išvis labai reta. Taigi mes norime paskelbti, kad Lietuvoje ir Vilniuje lietuviai, lenkai, rusai, o ypač jų jaunimas gali būti sutelkti, suvienyti iškilių šito miesto žmonių, iškilių europos intelektualų, koks ir yra Česlovas Milošas“.

Projektas jau įsibėgėjęs, lietuvių, lenkų, rusų mokyklų mokiniai penktadienį susitiko jau antrąjį kartą. Ta proga surengta ir konferencija  „Skaitančios mokyklos – Česlovas Milošas 2011–2012“. Joje pranešimus skaitė kultūros istorikas Darius Kuolys, Šv. Kristoforo gimnazijos etikos mokytojas Vytautas Toleikis,buvusios Žygimanto Augusto gimtazijos direktorius Adomas Krapavičius, Vilniaus universiteto Polonistikos centro lektorė, literatūros istorikė dr. Teresa Dalecka.

Skaityti ne tik pranešimai. Mokiniai konferencijos metu turėjo progą Česlovo Milošo Vilnių, pažiūrėti Andžėjaus Milošo filmus „Milošo Vilnius“ bei „Sugrįžimai“.

Negana to, pora dienų prieš konferenciją paaiškėjo, kad asmeniškai su Česlovu Milošu pažįstamas kino režisierius Vytautas Damaševičius tik tik baigė kurti filmą „Draugas. Vieno Česlovo Milošo eilėraščio istorija“. Projekte dalyvaujantys mokiniai ir mokytojai  tapo pirmaisiais šio filmo žiūrovais.

Konferencijoje dalyvavę mokiniai turėjo progos ne tik pasivaikščioti Vilniuje, pažiūrėti apie Nobelio premijos laureatą sukurtų filmų, bet ir dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. Suskirstyti į rašto,  muzikinės, vizualiosios, vaidybinės ir raiškos grupes jie pristatė porą Č. Milošo eilėraščio eilučių.

Jų rezultatais džiaugėsi Šv. Kristoforo gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Dainora Eigminienė, pagyrusi kiekvieną grupelę.

„Salėje vykstantis bendras darbas ir kūrybinės užduotys vaikus telkia. Man, kaip mokytojai praktikei, svarbu pabrėžti Česlovą Milošą kaip vertybę, kaip tiltą. Labai svarbu, kad mūsų lietuviškos, lenkiškos, rusiškos, žydiškos mokyklos atrastų gyvus ryšius, bendrautų, būtų kartu ir atrastų šį žmogų“, - sakė D. Eigminienė.

Projekte dalyvauja 35 Vilniaus, Vilniaus rajono (Zujūnų, Paberžės, Avižienių), Klaipėdos, Kretingos, Lazdijų, Joniškėlio, Elektrėnų, Akmenės, Tauragės, Plungės rajono (Alsėdžių ir Kulių), Švenčionėlių, Pabradės, Panevėžio mokyklos, 36 mokytojai, 275 mokiniai.

Projektas „Skaitančios mokyklos – Česlovas Milošas“ baigsis iškilmingu dalyvių forumu 2012 metų birželio 30 dieną – rašytojo gimtadienį. Tačiau D. Kuolys tvirtino, jog lietuvių ir lenkų, rusų bendradarbiavimas neturėtų nutrūkti: galėtų kelti naujas asmenybes – įdomias, provokatyvias, jungiančias skirtingas kultūras.

„Bernardinai.lt“ primena, kad po Švietimo įstatymo pakeitimų, tautinių mažumų mokyklose kilo didelis nepasitenkinimas dėl lietuvių kalbos programų, taip pat – egzaminų vykdymo tvarkos pasikeitimų.

Taigi projektas suteikia visai kitokį atspalvį lietuvių ir tautinių mažumų mokyklų bendradarbiavimui, mažina po Švietimo įstatymo pakeitimo atsiradusias įtampas, bendruomenės susiskaldymą.



 

Rašytojai

Česlovas  Milošas
1911 - 2004
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą