Naujuosius metus renginių ciklas „Antras antradienis” pradeda istorine tema. Okupacija, pasipriešinimas ir kolaboravimas Antrojo pasaulinio karo metais ir jam pasibaigus išlieka jautriomis temomis abipus Baltijos jūros. Kaip ši istorinė patirtis Šiaurės šalyse ir Lietuvoje suvokiama šiandien, ar jos traktavimas keičiasi bėgant laikui?
Sausio 13 d. „Antrame antradienyje“ švedų žurnalistas ir dokumentinių filmų kūrėjas Jonas Ohman pažvelgs iš arčiau į okupacijos ir rezistencijos Lietuvoje ir Šiaurės šalyse panašumus ir skirtumus. Pasak J. Ohman, yra nemažai įdomių faktų, kuriuos verta palyginti.
Kokius skirtumus lėmė geopolitiniai, etniniai ir valstybės valdymo faktoriai, kiek svarbi geografija? Ar neklystume sakydami, kad Norvegijos pasipriešinimo judėjimo dalyviams padėjo kalnai, o Lietuvoje svarbų vaidmenį atliko vienkiemiai ir miškai? Koks vaidmuo teko eiliniams šalies piliečiams ir kaip okupacijos metu buvo valdoma valstybė?
„Okupacija, kolaboravimas ir pasipriešinimas yra labai sudėtingos temos, apie kurias būtina kalbėti suprantama kalba. Tai dažnai daroma jas suasmeninant ir sukuriant keletą teigiamų ir neigiamų pavyzdžių“, - sako J. Ohman. „Man buvo įdomu lyginti, kaip „geriečių” ir „blogiečių” statusas keičiasi pasibaigus okupacijai. Pavyzdžiui, Norvegijos „Kvislingas” tapo tarptautiniu simboliu, įkūnijančiu išdavystę ir kolaboravimą“.
Ir Šiaurės šalyse, ir Lietuvoje okupacijos ir pasipriešinimo patirtis prisidėjo prie visuomenės ir nacionalinio identiteto suvokimo ir formavimo. Ar okupacijos suvokimas keičiasi bėgant laikui, ir ko Šiaurės šalys ir Lietuva gali pasimokyti vieni iš kitų istorinės patirties?
Jonas Ohman yra švedų vertėjas, žurnalistas ir dokumentinių filmų kūrėjas. Jis yra išvertęs keliolika lietuvių rašytojų kūrinių į švedų kalbą, žymiausi Jurgio Kunčino „Tūla“, Jurgos Ivanauskaitės „Ragana ir lietus“, Juozo Lukšos „Partizanai“. J. Ohman neseniai pristatė dokumentinį filmą „Smogikai“, pasakojantį apie menkai žinomus partizaninio judėjimo pokario Lietuvoje faktus.
Prezentacijos metu bus rodoma vaizdinė medžiaga.
Prašome atkreipti dėmesį, kad vietų skaičius yra ribotas, vietų rezervacija nevykdoma.
Renginys vyks lietuvių kalba, įėjimas nemokamas.
Renginio vieta – Šiaurės ministrų tarybos biuras, Didžioji g. 5, Vilnius; laikas – sausio 13 d. 18.00 val.