Rašyk
Eilės (73096)
Fantastika (2189)
Esė (1490)
Proza (10331)
Vaikams (2497)
Slam (49)
English (1103)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 3 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Pasakojimo laikas
2013-01-09 20:06
Kadangi paskelbus diskusiją gavau vertingų nuomonių, papiktnaudžiausiu šia galimybe ir dar :)

Šį sykį apie laiką. Taip taip, (ne)rašytos taisyklės skelbia "Jei rašai būtuoju, tai viską ir rašyk būtuoju, jei rašai esamuoju, vis tiek rašyk būtuoju..." (laisva citata berods iš Aurmazo komentaro;) )
Bet, ar nėra išimčių iš taisyklių?
Tarkime, rašant vien esamuoju, juk išlaikoma tam tikra įtampa, tinkanti veiksmo žanrams, taip sakant. Bet prisiminimai tuomet gali "eiti" būtuoju? o sudurtiniai sakiniai- "jam priėjus, aš pradedu kalbėti" ar kažkas panašaus kai būtasis eina už aplinkybę...
Ir dar, rašant būtuoju, visiškai negalimi jokie epizodai esamuoju? įtampos zonos, ekstrinės situacijos ar panašiai?
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-11 05:04
omnia
Taip.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 23:13
A Puokas
Perskaičiau ir kažkaip prisiminiau vieną fantasto-klasiko (gal Klarkas? Gal Azimovas? Kažkas...) apsakymą, kuriame spec. tarnybos bando sunaikinti laiko mašiną ir jos brėžinius, nes viena milijoninė sekundės dalis - jau praeitis ir galėjimas "matyti" bet kurią praeities vietą faktiškai reiškia totalinį sekimą ir visuomenės žlugimą. :)
Aš čia link to, kad nėra nei ribos tarp dabarties ir praeities, nei "geresnio" ar "blogesnio" laiko tekste. Tai tik autoriaus savęs pozicionavimas veikėjų atžvilgiu. Čia kaip poetai svarstytų geriau sonetas ar trioletas :). Pvz. "Antanas prisimins, kaip Onutė pasakė: - Eini tu ar neini, galų gale?" 3 in 1 ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 20:27
Supermassive black hole
Taip, dėl knygos esamuoju visiškai sutinku, skamba agresyvokai, tačiau nedidelis apsakymas kokių dešimties puslapių manau būtų įskaitomas, jei jo esmė ir yra veikėjo sąmonės/pasąmonės eiga kelių dienų bėgyje. ir įterpus į jį prisiminimus parašius būtuoju, manau išsisuksiu :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 07:18
omnia
Dirstelėjęs į savo teksto vidinę pusę pastebėjau kelis dėsningumus.

Būtasis laikas šiaip jau lankstus, juo galiu ir skristi iš tolo, vienoje pastraipoje sutalpindamas dešimtmetį, bet galiu juo piešti ir iš itin artimo plano, pastraipa-sekundė. Matyt tempas nepriklauso nuo laiko.

Būtasis laikas daro pasakojimo iliuziją. Jei man sako, kaip buvo, tuomet aš tikiu, kad čia pasakojimas, vadinasi bus kažkokia priežastis, kodėl man jį pasakoja, bus tam tikra struktūra.

Tuomet ir pasakotojo dalinis „visažiniškumas“ neerzina – juk jis tik pasakoja, turėjo laiko apmąstyti.

Esamasis ne toks natūralūs. Jis gali reikšti pasąmonės srautą (kurio, kaip skaitytojas, nemėgstu), o gali reikti ir tam tikrą abstrakciją.

„Budavo, eini... matai... darai...“, ir taip gali kelis puslapius, čia esamasis nereiškia dabar, jis reiškia tik paprastai, kartais, dažnai ar retai, žodžiu, jis reiškia tam tikrais atvejais.

Knyga, papasakota esamuoju, iš esmės kelia skaitytojui nerimą. Vedžiojamas vien ties veikėjo pėdų paviršiumi galiu net nesuprasti, kur lankiausi.

Nors, antra vertus, Laukinė Obelis tą sugeba ir būtuoju...
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-10 00:17
Laukinė Obelis
Jeigu tas šokinėjimas pagrįstas ir reikalingas - kodėl gi ne?
Aš pati dažnai šokinėju. Ramesnius, apibendrinančius epizodus mėgstu pasakoti būtuoju laiku, bet kai noriu ryškaus, impulsyvaus, įtempto vaizdo, leidžiu sau pereiti prie esamojo. Svarbu, kad tas perėjimas nekliuvinėtų. Kartais tai savaime įvyksta, atrodo, kitaip net negalėčiau, o kartais pastebiu, kad įvyksta per staigus pasikeitimas, tada bandau rasti išeitį.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-01-09 20:52
Aurimaz
Nepamenu, kad būčiau mėtęs tokias citatas.
O kas dėl pasakojimo laiko - nereikėtų maišyti būtojo su esamuoju kas antrame sakinyje. O visa kita, kas nepatenka į šią taisyklę, ir yra tavo minėtos išimtys. Tik sugebėk su jomis susitvarkyti.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)


 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą