Visų pirma, nereikia būti profesoriumi, kad parašytumėte įdomų ir prasmingą tekstą. Antra, kodėl jūs ieškote rėmų? Aš esu už tai, kad, jei yra talentas, jūs bandytumėte ne spraust save į rėmus ir "užsiimti" savicenzūra, o kurtumėte tik sau pačiam būdingą stilių, rašymo būdą. Ir drįsčiau paprieštarauti dėl minčių rišlumo - dažnai sąmonės srautas tampa tikru šedevru.
Kaip parašyti yra vienas atsakymas - rašyti. "ši svetainė yra netinkama vieta rašymo pradžiamoksliui." - pasakė omnia-mea ir suklydo. Taigi kur tada mokintis jei ne čia? Patarimas toks:
Mokinimuisi pasirenki pirmą vartotojo vardą.
Kada pramoksti atskirti kas gera kūryba, kas bloga, kritiškai įvertinti ir nesipykti su kitais, suteik sau kitą vartotojo vardą.
Kada jautiesi aukštesnis nei kiti, trečią.
TREJYBĖ viename, nes tu tapai rašytojas, autorius, bei vartotojas.
O dabar eik ir rašyk. Skaityk, analizuok kitų darbus laisvu metu, ir neskubėk.
Visų pirma tam, kad parašytum kažką gero, reikia kuo daugiau skaityti pačiam. Kai pats skaitai įvairių autorių kūrybą, gali pasisemti idėjų, pamatyti kaip dėliojama kūrinių struktūra, perprasti stilių. Ir be abejo, reikia rašyti pačiam, kuo daugiau ir kuo kokybiškiau. Štai ir viskas, ko reikia.
Ir dar vieno svarbaus dalyko nepaminėjau - visa tai neturi būti daroma prisiverčiant, per jėgą. Literatūra, jos skaitymas bei rašymas pačiam turi būti maloni veikla, teikianti psichologinį orgazmą. Jei taip nėra, tai verčiau pasiieškoti kitos srities savęs realizavimui - žmonių pomėgiai skirtingi ir vidinį kaifą kiekvienas pajaučia nuo skirtingos veiklos. Vieni rašydami, kiti žaisdami kašį, treti krapštydamiesi automobilio variklyje ir t. t. O jeigu jauti, kad rašymas būtent tavo pašaukimas, tada viskas turėtų eitis gana nesunkiai.
1. www.grafomanija.com - apie rašymą
http://ualgiman.dtiltas.lt/ - daug teorijos
2. apie tai rasite "Grafomanijoje", taip pat skaitykite straipsnį: http://ualgiman.dtiltas.lt/epo_zanrai.html
3. šių dienų literatūroje vyrauja eklektika, tai yra, rašykite taip, kaip patinka - daug žanrų, žanrai jungiami, rėmus tenka susikurti pačiam; postmodernizmas atėjo ir liko ;)
Moku groti trejais instrumentais, mokejau ir matematika 5 - 6 klaseje, labai padejo? Ir intensyviai treniruotis sporto srityje, atrodo nemazas rinkinukas! Turbut man sekasi gerai rasyti... hmmm :)
Ar tikrai tai padeda, nezinau, truputeli abejoju...
Pratęsdamas Aurimo mintį, dar pridurčiau, kad ši svetainė yra netinkama vieta rašymo pradžiamoksliui.
Jei gebi rašyti, gali čia žaisti, eksperimentuoti, daryti klaidas ir atradimus. O jei dar to negebi – esi beveik pasmerktas šiukšlinti, atrodyti apgailėtinas ir skųstis dėl neteisybės.
Esminė gebėjimo rašyti dalis yra empatija, gebėjimas įsijausti į skaitytojo kailį, apsiskaitymas. Ar tikrai manote, kad išmoksite rašyti, skaitydami VIEN čia aptinkamus tekstus?
Kūrybinės svetainės panašios į smėlio dėžę. Būsimam architektui smėlis gerai, bet pradėti vertėtų nuo ekskursijos po didmiesčius ir senamiesčius.
Kaip parašyti - čia gana geras klausimas be konkretaus atsakymo. Ir visgi galėčiau patarti truputį.
Geras kūrinys visų pirma prasideda nuo sistemingo minčių dėstymo. Pripažinkite - jeigu nemokate pasakoti, jūs nieko gero ir nepapasakosite. Vadinasi, reikia mokytis pasakoti. Tą lengviausiai padaryti studijuojant matematiką. Paradoksalu, tačiau matematika labai stipriai įtakoja literatūrinius gabumus. Nes taisyklingas tekstas ir sistemingos mintys yra ne kas kita, kaip matieka plius literatūra. Jeigu jums silpnai su matieka, studijuokite literatūrą arba muziką - šios dvi sritys lavina matematinius įgūdžius. Muzika tam netgi labiau tinka. Išmokusi groti bet kuriuo instrumentu (netgi dėlioti natas kompiuteriu), sustiprinsite savo matematinius įgūdžius. Vadinasi, tuo pačiu ir rišlaus minčių dėstymo meną, kas veda prie aukštesnės kokybės literatūros.
Nėra taip svarbu, ilgą ar trumpą kūrinį kursite. Labiau svarbu, ar žinote, ką norite pasakyti skaitytojui. Jeigu ne - kūrinys bus paviršutiniškas, kaip "Velnių Medžiotojas". Pagrindinė mintis yra itin svarbi. Kaip ir idėja, veikėjai, dialogai, humoras, patosas, ironija ir galybė kitų dalykų. Tai reikalauja praktikos. Praktika reikalauja galybės eksperimentų ir nesėkmių. Todėl trumpai tariant, reikia apšikti plačius dirvonus, idant išdygtų kažkoks derlius.
Sunku čia ką patarti. Turbūt daugelis rašytojų yra savamoksliai, tiesiog kažkada pajutę norą rašyti, o vėliau prie to pripratę :) Išmokti galite gramatikos, kalbos kultūros, visą kita turite pajausti.
Manau, yra trys pagrindiniai dalykai:
1) Noras. Žmogus turi norėti kažką pasakyti. Minčių dėstymas raštu jam turi atrodyti priimtinas dalykas.
2) Pomėgis. Rašyti turi patikti. Nebūtinai tai turi sektis lengvai (kūrybinės kančios egzistuoja), tiesiog teikti malonumą rašymo, koregavimo ar kūrinio užbaigimo metu.
3) Praktika. Nuolatinis darbas yra geriausias bet kurios veiklos mokytojas. Iš darbo ateina patirtis, sugebėjimai ir žinios.
Aš asmeniškai skeptiškai žiūriu į madų ir tendencijų vaikymąsi. Peržiūrėk rašykų kūrinius bei jų komentarus ir tendencijas žinosi :) Kūrinys bus įdomus, jei jį įdomiai parašysi: sudominsi turiniu, problemos aktualumu, jos sprendimo būdu ir pan. Žodžiu, jei sugebėsi paliesti skaitytoją. Tą įmanoma padaryti tik rašant apie pačiam žinomus dalykus ir tik tokius, kurie aktualūs ne tau vienam.
Gali daryti taip:
1) pasirink temą (kad ir visai paprastą), tokią, apie kurią šį tą žinotum (kuri tave būtų palietusi arba apie kurią tiesiog turi daug informacijos), pavyzdžiui, kad ir apie Lietuvą ką tik nusiaubusią vėtrą.
2) pagalvok kas galėtų išskirtinio, netikėto (ko tikrai nesakė per televizorių ir apie ką niekas nepagalvojo) tą naktį įvykti.
3) sukurk personažus, jeigu tai novelė, jų daug nereikia. Jie turi būti išsamūs.
4) tuomet, savaime suprantama, atėjimas į problemą ar įvykį, pats įvykis, jo rezultatai, pasikeitimai. Ir reikia pasistengti, kad skaitytojas suprastų ką norėjai pasakyti.
5) tada rašai (procesas nebūtinai turi pasibaigti vienu užsėdimu, kuo daugiau dienų jis užsitęsia, tuo geriau, nejuokauju).
6) parašęs perskaitai. Pats analizuoji tekstą, taisai vietas, kurios atrodo negeros. Taisai ir perrašinėji tol, kol pačiam pasidaro įdomu, kada pajauti, kad taip gali pasirodyti ir dar kam nors :)
7) jau gali kelti į rašyką. Kai įkelsi, pranešk man, pažadu perskaityti ir išsakyti nuomonę :)
Visa bėda, kad man labai sunku perteikti žodžiais tai kas buna galvoje, nors tai ir nuoširdu. Tekstas gaunasi per ilgas, per trumpas, per daug paviršutiniškas, nuobodus ir visoks kitoks, ir tai ne nuostabu, nes nesu koks filologas ar aukšto lygio profesorius, tiesiog noriu išmokti rašyti, todėl nusprendžiau griebtis šiaudo. Taisyklės ir patarimai man padėtu.
Nenuostabu, kad mokyklos nebepamenate - juk jums visas šimtas :) Turėtumėte būti labai išmintingas :)
Ne ne, čia ne užgauliojimas, tik pajuokavimas. Mat bandau pataisyti nekokią nuotaiką po užgriuvusios kritikos.
O į klausimą tikrai negaliu atsakyti, nes, kaip galutinai įsitikinau - nieko ir aš apie rašymą neišmanau. Kas belieka - rašyti iš širdies :)