Rašyk
Eilės (72563)
Fantastika (2178)
Esė (1694)
Proza (10236)
Vaikams (2466)
Slam (49)
English (1093)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 166 (5)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterIgarių kaimo legendos

Įvadas

Bronius Kviklys istorinėje — etnografinėje knygoje „Mūsų Lietuva“ (IV t. 305 p.) rašo: „Tada (16 amžiuje) čia (Mosėdžio apylinkėse) buvo didžiuliai miškai. Tik 17 a. jie buvo pradėti daugiau kirsti: kūrėsi naujos sodybos, kaimai, o iki šiol buvusios didėjo. “ Pagal tą patį šaltinį: 1551 m. Žemaičių vyskupas Vaclovas Viežbickis Mosėdy pastatė pirmąją medinę bažnytėlę...
Pateikiamos legendos kaip tik susijusios su tais laikais, nes tada kūrėsi Igarių kaimas, buvo statoma medinė Mosėdžio bažnyčia.
Šiuos pasakojimus iš savo mamunelės (močiutės) būdama penkerių metukų išgirdo Elzytė Prielgauskaitė (Juzumienė), gimusi 1923 m. Mosėdžio valsčiuje netoli Igarių ir Šekų kaimų ribos.
Ją, nors dar ir mažą mergaitę, tie pasakojimai labai jaudindavo, dėl to ne vieną kartą ji, pilnomis akimis baimės, ėjo prie akmenim grįstos daubos, kasinėjo žemę, ieškojo suanglėjusių mirties laužų pėdsakų...


1. Igoris

Dvarų valdytojas Igoris — jis valdė ne tik šią netoli Mosėdžio esančią vietovę, bet ir Salantų dvarą bei kitas žemes — buvo žiaurus ir teisingas, tvirtai laikėsi krikščionių tikėjimo tiesų ir šventai, nepriekaištingai vykdė visus bažnyčios jam uždėtas pareigas ir priesakus. Akylai žiūrėjo, kad jų laikytųsi visi jo žemėse lažą ėję baudžiauninkai. Ypač jis rūpinosi, kad iš doros kelio neiškryptų jaunimas.
Pastebėsime, tais laikais dvarininkai ir dvarų prižiūrėtojai jiems priklausiusius baudžiauninkus patys teisdavo ir nuteistuosius bausdavo. Jie turėjo savo išmanymu statytus kalėjimus, saugojo ir dirbino baudžiauninkų kankinimo įrankius. Baudžiama buvo taip, kad matę ir girdėję apie susidorojimą su nusikaltėliais, pajustų baimę ir siaubą, ir papasakotų kitiems, kaip baisu būdavo pakliuvus į ponų nagus. Taip žmonių širdyse buvo skiepijamas baimė ir nuolankumas, nes baudžiauninkai dvaro ponams visada turėjo būti ištikimi ir paklusnūs.
Nusižengusių ar nepaklusnių baudžiauninkų baudimui, buvo statomos didelės daržinės ar kiti statiniai, kur buvo vykdomos bausmės ir laikomi kankinimo įrankiai. Nusikaltusįjį galėjo pastatyti į „medines klumpes“, kuriose jis, prirakintas ir stačias kelioms paroms, būdavo paliekamas be miego ir poilsio. Ne geriau nuteistajam būdavo, kai nubausdavo kelioms paroms surištomis rankomis pakabėti ant daržinės balkio, ar ilgas valandas būti visu ūgiu pririštam prie medinio lanko ir išlenktam bei nejudriam jausti deformuojamo stuburo baisybes. Atlikę bausmę paleidžiamieji dažniausiai būdavo be sąmonės, kuri grįždavo tik po keletos valandų. Ne vieną kartą atkentėjęs paleistasis čia pat daržinėje, nebeatgavęs sąmonės, ir mirdavo.
Ant daržinės sienų ir plūktų molio grindų tirštai juodavo kažkada sukrešėjusio ir kietai sudžiūvusio, bet vis dar dienos šviesą rudu blizgesiu atspindinčio, reljefiškai iškilios, kankinamų baudžiavos žmonių kraujo dėmės. Jos vis atsinaujindavo, nes daržinė buvo ir žiaurių nuplakimų vieta. Nusikaltusįjį pririšdavo virvėmis prie išskobto plakamojo suolo, per kaklą ir kojas uždėdavo geležines apkabas ir pliekdavo tiek kirčių, kiek Igoris buvo priteisęs.
Tokia buvo įprasta dvaro ir jam priklausiusių žmonių gyvenimo kasdienybė ir tuo niekas nesistebėjo, tik kiekvienas stengėsi nepakliūti į dvarponio Igorio akis ir kibius nagus.
Igoris, žinoma, niekada nebūtų sutikęs ir nesutiko, kad jauniems pasileidėliams ir ištvirkėlėms būtų naudojami tie patys jau seniai „nuvalkioti“ kankinimo įrankiai, o kankinimo vieta būtų ta pati kraujo priskretusi daržinė. Reikėjo kažko naujesnio, baisesnio, visiems labiau atmintin ir širdin krentančio...
Ir tai atsirado. Atsirado nelengvai, kaip ilgai Igorį kankinusių ir visokiais variantais besisukančių minčių, ilgų nemigo naktų ir dienos apmąstymų produktas. Bet tas produktas buvo visiškai naujas ir kai aplinkiniai gyventojai ir baudžiauninkai jį pamatė, visi buvo pritrenkti ir nustebinti...
2004-06-14 10:53
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 10 Kas ir kaip?
 
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą