
Žinoma dailininkė šioje knygoje debiutuoja kaip susidomėjusi ir angažuota kalbintoja, išsiskirianti gebėjimu smelktis į kalbinamų vyrų veiklos, kūrybos, pažiūrų esmę, pastangomis atskleisti pašnekovo kitoniškumą, ryškia pilietine laikysena. Dėl to pokalbiuose iškyla ir asmenybės, ir problemiškas mūsų laiko vaizdas. Pokalbių ciklas buvo spausdinamas žurnale „Kultūros barai“ 2003-2006 m.
Menininkui kitas paprastai nėra įdomus. Nebent kiek primena tave patį (todėl erzina) arba
atvirkščiai - yra pernelyg tolimas tau (ir todėl buvęs nebuvęs). Įpratę gilintis į savąjį ego tampame akli, išgydyti tą aklumą gali nebent liga (tarkim, meilė), stresas (tarkim, artimojo
netektis) arba priverstinės situacijos (tarkim, pedagogika). Visos tos aplinkybės - o ypač pastaroji - ir įbruko man į rankas neregio lazdelę.
Užkliūnu dabar už kito, kartais negaliu apeiti ir tada jį pamatau. Imu stebėtis. Tose atodangose mano ego mąžta, tampu vaiku, atradusiu naują žaislą kito žaislų dėželėje. Smagu ir sunku. Reikia iš naujo mokytis to, nuo ko jau atprasta: klausytis, girdėti ir priimti. Nusprendžiau tuos
„užkliuvimus“ viešinti, nes manau, kad bendravimo deficitas šiandien toks didžiulis, jog tikrai nepritrūks vietos tiems, kas ryžtasi jį įveikti.
Pašnekovais pasirinkau vyriškosios giminės personas, nes manau juos (vyrus) esant sunkiau „nurengiamus“, be to, ir po drabužėliais tikiuosi rasti daugiau kitokumo požymių. Pažvelgti į kito veidą be pozos ir išankstinės nuomonės buvo mano siekiamybė, tačiau rezultatą lėmė abu susitikimo dalyviai.
Skaičius 13 – ne dėl šlovingos mistinės jo reputacijos. Tai pragmatiškas apskaičiavimas kaip nors save apriboti. Be to, jis man patinka.
Jūratė Stauskaitė
Knygoje spausdinami pokalbiai su alpinistu Vladu Vitkausku, dailininku Algiu Skačkausku, poetu Donaldu Kajoku, kompozitoriumi Giedriumi Kuprevičium, Vilniaus meru Artūru Zuoku, filosofu Leonidu Donskiu, literatūros kritiku Valentinu Sventicku, kunigu Julium Sasnausku, režisieriumi Jonu Vaitkumi, muzikantu Vladimiru Tarasovu ir kt.