Knygos
Romanai (1925)
Poezija (617)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Takoskyra

Takoskyra Naujoji Nikolo Evanso (Nicholas Evans) knyga „Takoskyra“ (angl. „Divide“) pretenduoja į geriausią mano skaitytą knygą metuose (perskaitau nemažai). Tai istorija apie Kuperių šeimą, kurią sudaro keturi asmenys: vyras Benas, žmona Sara, dukra Ebė ir sūnus Džošas. Jie yra tipinė viduriniosios klasės šeima iki keleto įvykių, išskirsiančių jų bendrą gyvenimą.

Kūrinio pavadinimas yra dviprasmiškas. Viena vertus, tai yra rančos vardas, kurioje Kuperių šeima atvyksta kiekvieną vasarą dviem savaitėms. Taip pat knygos pavadinimas reprezentuoja takoskyrą tarp vyro ir moters, kuri esti nemaža Kuperių šeimoje. Kadaise mylėję vienas kitą, Benas ir Sara išsiskiria, kas padaro daug didesnės žalos ne jiems, o dukrai Ebei. Apie tai šiek tiek vėliau.

Romano pradžioje du slidininkai atkampioje vietoje randa jaunos moters kūną, įšalusį kalnų upelio lede. Policija dirba visą naktį, kad ištrauktų moters kūną ir vėliau identifikuoja, jog tai Ebė Kuper, kurios ieškojo FTB dėl žmogžudystės ir ekoteroristų grupuotės nusikaltimų.

Toliau knygoje laikas tarsi atsisuka atgal ir imama pasakoti Beno ir Saros istorija, pradedant meilikavimu ir piršimusi, kol galiausiai pora sujungia savo gyvenimus. Ilgainiu Benas supranta, kad jo meilė Sarai ne tokia stipri, tad nutaria palikti šeimą. Kaip vėliau pats Benas teigė Sarai, vienas tokio sprendimo „katalizatorių“ buvo Evelina, žavinga ir miela mergina, kurią šeima sutiko toje pačioje rančoje, kurioje kasmet atostogaudavo. Nors iš pradžių Sara žiūrėjo į Eveliną kaip į draugę, dabar ji tapo didžiausia prieše.

Beno žmona ir vaikai reaguoja toli gražu ne taip, kaip tikėjosi pats Benas. Kiekvienas savo sielvartą ir širdgėlą išreiškia vis kitaip. Sara yra pasipiktinusi, įtūžusi ir tampa lengvai pažeidžiama, kai tuo tarpu sūnus Džošas nutolsta nuo žmonių, tampa pernelyg santūrus ir uždaras. Ebė ima jausti tėčiui tokią neapykantą, kurią sunkiai galime kiekvienas įsivaizduoti. Jos elgesys pasidaro destruktyvus ir sunkiai prognozuojamas.

Metai po tėvų skyrybų, Ebė pradeda studijos metus Montanos koledže (prieš jos pačios norus), kur jos vienintelis interesas yra radikalų protestai prieš politinius įvykius. Tačiau kai ji sutinka jauną vyriškį vardu Rolfas, Ebės gyvenimas pasidaro dar pavojingesnis: ji palaipsniui tampa klastinga, nepatikima, net išdavikiška vienos gaujos nare, kurie užsiima įvairiausiu terorizmu, pavyzdžiui, degina pastatus vardan savo įsitikinimų.

Kūrinyje „Takoskyra“ pasakojamos dvi istorijos: vedybų žlugimas bei jaunos ir daug vilčių teikiančios merginos žlugimas. Ebės istorija yra širdį verianti bei tragiška, raginanti skaitytojus užduoti sau klausimą: „Kas dėl to kaltas?“ Nors didžioji istorijos dalis yra pasakojama per prisiminimus, kūrinio autorius parodo personažų priimamus sprendimus, vidinius apmąstymus bei visa kita, kas iš dalies moralizuoja ir perteikia pamokas.

Kaip ir ankstesniuose savo darbuose - „Arklių užkalbėtojas“, „Šuolis į ugnį“, „Vilkų ratas“ - didžioji dalis istorijos vyksta Montanoje, kurią Nikolas Evansas apibūdina labai gražiai. Pradiniuose skyriuose skaitytojas gali jausti ir net regėti aplinką. Tolimesniuose puslapiuose kartais gamtos vaizdai tampa tokie pat svarbūs, kaip ir patys personažai.

Nikolas Evansas rašo emociškai, jautriai, su neįprastu atvirumu. Istorijoje neišgražintai raizgoma vyrų ir moterų tema ir kaip vedybas supranta šios dvi lytys. Be to, rašytojas puikiai pasakoja istorijas. Perskaitę šią knygą, norėsite su kuo nors apie ją pašnekėti. Jei ši knyga jums nepatiktų, būčiau nustebintas. Rekomenduoju kiekvienam. Penki iš penkių balų.
Alvydas Bielinis
2011-03-19
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Alma littera
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2008
Vertėjas (-a): Renata Valotkienė
Puslapių: 468
Kodas: ISBN 9955-38-213-3
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 0
 
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą