Rašyk
Eilės (63958)
Fantastika (1861)
Esė (1522)
Proza (9524)
Vaikams (2226)
Slam (48)
English (967)
Po polsku (327)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Knygynas manoknyga.lt
Jonas Mekas

Apie:

Jonas Mekas gimė 1922 metais, Semeniškių kaime, šiaurės Lietuvoje. 1944-aisiais pabaigė koledžą ir po keleto mėnesių buvo išsiųstas į lagerį netoli Hamburgo už aktyvų dalyvavimą antinacistinėse pasipriešinimo kovose. Vokietijoje, Mainco universitete, studijavo filosofiją. 1949 metais J.Mekas atvyko į Jungtines Amerikos valstijas ir tapo filmų kūrėju. Tai buvo jo pomėgis, kurio dėka Jonas Mekas išgarsėjo Amerikoje. Niujorko laikraštyje "Village Voice" (Apskrities balsas) jis įkūrė filmų skyrelį, pavadintą "Movie Journal (Kino laikraštis).Vėliau (1955-aisiais) jis pats įkūrė leidinį "Film Culture"(Filmų kultūra), filmavo savo paties dienoraščius, kuriuos ilgam laikui paliko neredaguotus, rodė kitų sukurtas juostas bei pradėjo filmų gamintojų susivienijimo veiklą 1962-aisiais. J.Mekas įkūrė Filmų antologijos archyvą Niujorke, kuris buvo labai svarbus kaupiant medžiagą apie "undergroud" kiną ir jo kūrėjus.

Kai jis su broliu atsidūrė Niujorke, visiškai nemokėjo anglų kalbos. J.Mekas bijojo, jog savo poezija ar kitais rašto kūriniais nepajėgs pasiekti auditorijos, dėl to nusprendė, jog "kinas yra ta kalba, kuria mes galime pasiekti visus". Sukūrė daug kino juostų mėgėjiška kino kamera, nematydamas principinio skirtumo tarp mėgėjiškumo ir profesionalumo, tarp dokumentikos ir vaidybinio filmo, nuolat kino kadrais "rašydamas" savąjį unikalų, labai asmenišką dienoraštį. Ankstyvieji filmai "Medžių ginklai" (The Guns of the Trees) (1961), "The Brig" (1964, Venecijos kino festivalio prizas), sukurti drauge su broliu Adolfu, artimesni tradicinio kino struktūroms. Vėlyvieji (pavyzdžiui, 1971 metų "Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą") - daugiau eksperimentiniai, paremti perdėm subjektyvia filmavimo technika. Pasaulio kinematografininkų akyse J.Mekas - kultinė avangardinio kino figūra.

Nepaisant aktyvios kino veiklos, jis iki šiol save laiko Lietuvos poetu ir rašytoju. Jo poezija, dienoraščiai, užrašai yra skaitomi ir mėgstami. J.Meko poezijos atraminiai taškai yra draugystė, šeima, jausmų pasaulis, vaikystės prisiminimų blyksniai.

Šiandien Jonas Mekas spausdina savo kūrinius, globoja kino meną ir kuria filmus. 1994 metais apie jį patį sukurtas filmas "Jonas dykumoje". Niujorke pas avangardinio kino "tėvą" stažavosi jaunieji lietuvių kino režisieriai Algimantas Maceina, Julius Žižliauskas-Ziz, Arūnas Matelis, Audrius Stonys, Artūras Jevdokimovas, Vytautas V.Landsbergis.

"Muzikoje, poezijoje ar kine man gera sutikti žmones, kurie domisi tais pačiais dalykais kaip ir aš, kurie taip pat išprotėję ir jaučią tokią pačią aistrą. Patirtis svarbi bet kokiame mene, taigi apsėsti kažkokių minčių mes sukuriame atmosferą ir sąlygas kitiems, besidomintiems taip pačiais dalykais. Menas gali pakeisti, patobulinti, gali padaryti mus geresnius." - viename savo interviu sakė Jonas Mekas.


Bibliografija:

Sementiškių idilės (1948)
Gėlių kalbėjimas (1961)
Pavieniai žodžiai (1967)
Reminisencijos (1972)
Dienoraščiai 1970-1982 (1985)


Nuorodos:

Jonas Mekas tinkle (LT):
http://www.booksfromlithuania.lt/main.asp?Lang=L&TopicID=123&WriterID=20

Jonas Mekas ir kinas:
http://www.wam.umd.edu/~molouns/amst450/village/mekas.html

Jono Meko poezija (EN):
http://www.efn.org/~valdas/mekas.html

Interviu su Jonu Meku:
http://www.sensesofcinema.com/contents/01/17/mekas_interview.html


Gimė: 1922-12-24
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Knygos - internetinis knygynas

Lavinamieji žaidimai, žaislai, knygos...

Cloudlix

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą