Rašyk
Eilės (78093)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Mindaugas Peleckis

Apie:

Rašytojas Mindaugas Peleckis gimė 1975 metais žinomo Šiaulių literato ir publicisto Leono Peleckio šeimoje, gal būtent tai ir nulėmė jo didžiulį potraukį kūrybai, kuris atsiskleidė pirmomis vaikystės dienomis. Pirmąjį apsakymą Šuns Vuikardako nuotykiai M. Peleckis parašė būdamas keturių su puse metų spausdintinėmis raidėmis, nes rašytinių dar nemokėjo. Jis visada išsiskirdavo iš kitų vaikų, nes neturėdamas ką veikti kūrė kalbas, rašė eilėraštukus, pasakas.

Rašytojo talentą Mindaugas tobulino mokykloje, nes buvo gražias literatūrines tradicijas turinčios J. Janonio vidurinės mokyklos moksleivis. Šioje mokykloje jam puikiai sekėsi tiek humanitariniai, tiek tikslieji mokslai, pastarieji atsispindi jo vėlesnėje kūryboje (techninės žinios, matematinės formulės, fizikiniai terminai). M. Peleckis noriai bendraudavo su bendraamžiais, tik labai liūdėjo ir jaudinosi dėl tų, kurie manė, kad visa jėga - kumščiuose.

Ankstyvoje Mindaugo Paleckio kūryboje dominavo trumpi eilėraštukai, kuriuose buvo nemažai spalvų, judesio, susimąstymo. Žodis ten taiklus, su humoristiniu atspalviu. Vėliau veržlus talentas padarė posūkį: pajutęs, jog smalsi jo mintis nebesutelpa eilėraščio posmo rėmeliuose, rašytojas pasuka savo žvilgsnį į realią aplinką, tiksliau į kosmoso platybes. Pirmąjį fantastinę apysaką Paslaptingasis tunelis M. Peleckis parašė būdamas dešimties. Pats rašytojas laiko save realistu (ne romantiku), todėl rašė realiai apie ateitį. Pastarasis jo kūrinys respublikiniame konkurse „Visata ir žmogus“ laimėjo pirmąją vietą. Visuose savo rašytuose fantastiniuose kūriniuose autorius prasilenkia su fizikos dėsniais ir su dar mažai ištirta kosmoso tikrove, svarbiausia problema – kova tarp gero ir blogo.

1990 m. Mindaugui buvo dar tik keturiolika metų, o jis - jau pirmasis jauniausias knygos autorius Lietuvoje. „Periodikos“ leidykla išleido jo knygą pavadinimu Vienaragis. Įspūdingiausia yra tai, kad knyga parašyta jos autoriui dar neturint trylikos, o ji gana solidi ir šimto dvidešimties puslapių storio (joje ne vien poezijos, bet ir prozos kūriniai). Mindaugo kūriniai, ypač proza, pasižymi netikėtais siužeto posūkiais, įdomiais ieškojimais bei originalumu.

Knygos įžangoje E. Mieželaitis rašo: „Skaitau jo kosminės fantastikos apsakymus ir atsistebėti negaliu“. Poetas tikina – rašytoją tikrai turėsim. Antroji knyga Velnio kiaušinis buvo išleista Vilniuje 1992 m. Šioje knygoje dominavo panašaus pobūdžio fantastiniai bei siaubo apsakymai, apysaka ir detektyvas.

Dar būdamas devintokas M. Peleckis ėmė iš anglų kalbos versti 1990 m. Gineso rekordų knygą (Guiness Book Of World Records). Jaunasis rašytojas nepabūgo to juodo darbo ir devyniasdešimt antraisiais savo rankose jau laikė 1236 mašinraščio puslapių vertimą. Didelis vargas nebuvo nepastebėtas – jo išversta knyga puikuojasi knygynuose.

Be rašytojo duonos M. Peleckis mėgo žiūrėti siaubo ir fantastinius filmus, klausytis sunkiojo metalo, roko. Pasak jo, tai skatindavo kūrybą. Be to, rašytojas skaitydavo A. Lindgren apsakymus, H. Bredberio fantastiką, mėgo meškerioti Nidoje, beveik kiekvieną vasarą čia leisdavo laisvalaikį su šeima.

Rašytojas labai domėjosi kalbomis, turėjo net arabų – rusų kalbų žodyną, jį jam padovanojo Pranas Razauskas, kuris buvo pirkęs jį Mordovijos lageryje. Paklaustas, kam ši kalba jam reikalinga, Mindaugas atsakė, kad turi ją mokėti, nes pastarąją kalba vartoja beveik milijardas žmonių 23 šalyse. Vėliau iš rusų kalbos šį žodyną jis išvertė į lietuvių, bet apie leidimą negalvojo. Be to, laisvai kalbėjo angliškai, nes šią kalbą išmoko mokykloje, važiuojant su vaikais į užsienį, jam dažnai reikėjo vertėjauti. Kai M. Peleckis buvo aštuntokas, jis V. Šliūpo kvietimu, beveik du mėnesius keliavo po JAV: aplankė Niujorką, Čikagą, Klivlendą, Vašingtoną, kur sutiko keletą išeivijos rašytojų, kaip B. Brazdžionį, K. Bradūną ir kitus.

1993 m. baigė Šiaulių J. Janonio vidurinę mokyklą, 1999 m. – Vilniaus universitetą (žurnalistikos magistras), 1996 m. studijavo žurnalistiką Utrechto universitete (Nyderlandai), 1998 m. – žurnalistiką ir Europos Sąjungos politikos pradmenis Århuso Universitete (Danija), 2003 m. stažavo žurnalistiką Maastrichto Universitete (Nyderlandai) ir Briuselyje (Belgija).


1997-1999 m. dirbo anglų bei rusų k. vertėju vertimų biure Vilniuje; 1999-2004 m. – reporteriu kultūros, teisėtvarkos skyriuose, spec. korespondentu bei skyriaus redaktoriumi dienraštyje „Respublika“; 2004-2005 m. europarlamentaro Justo Vinco Paleckio bei Seimo narės Kazimieros Danutės Prunskienės padėjėju; 2007 m. – viešųjų ryšių tarnybos vyriausiuoju specialistu Vilniaus miesto savivaldybėje.
Nuo 2008 m. - Kultūros, filosofijos ir meno instituto (nuo 2010 m. - Lietuvos kultūros tyrimo instituto) doktorantas (filosofijos kryptis). "Literatūros ir meno" knygų apžvalgininkas, "Kultūros barų", "Metų", "Balsas.lt" bendradarbis. Nuo 2008 m. - LRS narys.


Bibliografija:

Vienaragis : eilėraščiai : pasakos : fantastika. - Vilnius : Periodika, 1990. - 119 p.
Velnio kiaušinis : fantast. ir siaubo aps., apys. ir detektyvas. - Vilnius : Valst. leidybos centras, 1992. - 109 p.
Mano tylusis angelas : eilėraščiai. - Klaipėda : Sp. "Rytas", 1995 (Klaipėda : Rytas). - 106 p.
Nestosiu į angelų sąjungą : [eilėraščiai]. - Šiauliai : Saulės spaustuvė, 2005 (Šiauliai : Saulės sp.). - 98 p.

Septyni tiltai pasaulio centre: miniatiūros ir (ne)supratimai. - Šiauliai: Saulės spaustuvė-leidykla, 2007.

2012-ieji: Artėjanti pasaulio pabaiga? Mokslininkai ir pranašai aiškinasi, ar teisinga senovės majų pranašystė. - Kaunas: Obuolys, 2010. (mokslo populiarinimo knyga)



Gimė: 1975-09-12
Mirė: 2023-04-18
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2022-09-12 03:11
RenapoezijaPlaštakė
Su gimtadieniu!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2009-01-26 11:12
kukuu
hmm..įdomu,  labai mėgstu skaityti jo straipsnius 'litertūroj ir mene' apie šiuolaikinę muziką, jos ištakas.nedaug Lietuvoj yra melomanų kurie viską taip aiškiai susieja ir gaudosi kontekste.dar galit rasti straipsnių tekstai.lt,kūrybos 'šiaurės atėnuose' ir taip toliau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-08-12 14:33
Gintauta Kievisiene
Kodėl apie jį kalbama būtuoju laiku? Ar dabar nerašo, ar gyvas?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-02 18:52
cicilvikas
indomu indomu. pasidomėsim
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2007-12-18 16:31
371110
tai bent,
reiks man juo pasidomėt
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą