Rašyk
Eilės (78182)
Fantastika (2307)
Esė (1556)
Proza (10913)
Vaikams (2717)
Slam (74)
English (1198)
Po polsku (371)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Francois Villon

François Villon

Apie:

Fransua Vilonas (François Villon) gimė Paryžiuje 1431 m. vargingų miestelėnų šeimoje. Tikroji jo pavardė – François de Montocorbier arba des Loges. Anksti netekusį tėvo Fransua užaugino šv. Benedikto bažnyčios kanauninkas G. Vilonas (Guillaume’as Villonas), gal giminaitis iš motinos pusės, kurio pavarde vėliau pasivadino poetas.

F. Vilonas studijavo Sorbonos universiteto Menų fakultete, 1449 m. gavo bakalauro, 1452 m. - magistro laipsnius. Bet už viską labiau mėgo linksmybes, triukšmingas išgertuves, nuotykius su laisvo elgesio merginomis, buvo prisiekęs smuklių ir viešnamių lankytojas. Pirmą kartą įkliuvo 1455 m., kai susivaidijęs dėl moters užmušė kunigą ir buvo priverstas dingti iš miesto. Grįžo kitąmet, gavęs karaliaus Karolio VII atleidimą. Užuot padaręs išvadas, gruodžio mėnesį su sėbrais apiplėšė Navaros kolegiją ir vėl slėpėsi. Po šių įvykių F. Vilonas ketverius metus klajojo po Prancūziją. 1457 m. apsistojo pas kunigaikštį Karolį Orleanietį. 1462 m.F. Vilonas vėl patenka į kalėjimą už vagystę, iš kur paleidžiamas pasirašęs pasižadėjimą sumokėti. 1463 m. už dalyvavimą peštynėse F. Vilonas nuteisiamas mirtimi, tačiau paskutinę minutę jo apeliacija patenkinama ir bausmė pakeičiama ištrėmimu iš Paryžiaus dešimčiai metų. Tai yra paskutinė patikima šio poeto gyvenimo data. Tolimesnis Villono gyvenimas nežinomas. Spėjama, kad poetas mirė 1463 m. Tada jam buvo tik 32 metai.

F. Vilonas yra laikomas vienu geriausiu ne tik viduramžių bet ir visų laikų prancūzų poetu. Jo poezijoje vyravo mirties, gyvenimo laikinumo temos. Pats ne kartą kalėjęs, rašė apie klystantį žmonių teisingumą. Eilėraščiuose jaučiama panieka turtingiesiems ir prielankumas vargšams. F. Vilono poezijoje juokas keičiasi su ašaromis, pilna ironijos, jumoro, savęs gailėjimosi, šiurkštumo, storžieviškumo, pavydo, seksualinių aliuzijų, jo amžininkų karikatūrų bei šiurpinančių mirties bei kentėjimų vaizdų.   

Geriausiais laikomi jo kūriniai: Testamentas bei Pakaruoklių baladė.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Rinktinė poezija = Œuvres : originalai ir vertimas iš senosios prancūzų kalbos / François Villon ; vertė Sigitas Geda ; [straipsnis, paaiškinimai Genovaitės Dručkutės]. - Vilnius : Lietuvos rašytojų s-gos l-kla, 1999 (Kaunas : Spindulys). - 341, [1] p.


Nuorodos:

F. Vilon baladės:
http://poesie.webnet.fr/auteurs/villon.html


 


Įvykiai

  • Prancūzų institute – „Viduramžių dvelksmas: François Villono poezijos vakaras“
    2012-06-27
    Birželio 28 d., 19 val. Prancūzų institutas ir Prancūziškas knygynėlis  kviečia į poezijos vakarą. François Villono eiles skaitys aktorė Aldona Vilutytė, kanklėmis gros Kristina Kuprytė, dalyvaus VU dėstytoja Genovaitė Dručkutė. Vakaras vyks gražiame Prancūzijos ambasados kiemelyje (Švarco g. 1). Renginį remia Prancūzijos nacionalinis knygos centras. François Villonas (Fransuà Vijonas) gimė Paryžiuje 1431 m., vargingų miestelėnų šeimoje. Tikroji jo pavardė –...
     
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-07-23 19:17
dviese prie upelio
metų atradimas
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-27 02:26
lateksinė_nindzė
šitas - super, rinkau iš Gedos verstos rinktinės meilės ir mirties įvaizdžius, krūvą lapelių sukroviau, o straipsnio taip ir neparašiau:) Ir kur gi yra pernykštis sniegas? Iš troškulio aš mirštu prie šaltinio:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą