Rašyk
Eilės (78096)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Ezra Pound

Apie:

Ezra Weston Loomis Pound gimė 1885 m. spalio 30 d. Hailėjuje (Idaho valstija), Amerikos žydo Homero Loomis Poundo iš Viskonsino ir niujorkietės Isabelos Veston šeimoje. Ezros vaikystė prabėgo Vynkote, netoli Filadelfijos, kurioje dirbo jo tėvas.

1905 m. įgijo filosofijos bakalauro laipsnį Hamiltono koledže, 1906 m. - magistro diplomą Pensilvanijos universitete, kurį baigė mokėdamas lotynų, graikų, italų, prancūzų, ispanų, provansiečių, anglosaksų, vokiečių kalbas, išstudijavęs anglų literatūrą ir kalbą. Kurį laiką jis nelabai sėkmingai dėstė koledže, 1907 metais emigravo į Europą, keliavo po Ispaniją, o 1908 metais įsikūrė Londone. Ten jis visiškai pasišventė literatūrai - rašė eilėraščius, esė, kritikos straipsnius, vertė į anglų kalbą senovės kinų, romėnų, italų, Provanso poeziją, redagavo savo kolegų kūrinius (T.S. Eliot’o, J. Joyce\\\'o), fragmentiškai dėstė literatūrą koledže, dirbo W.B. Yeats’o sekretoriumi, redagavo literatūrinius žurnalus, būrė novatoriškų estetinių pažiūrų rašytojus ir visaip stengėsi publikuoti jų kūrinius, net bandydavo padėti materialiai, nors pats vertėsi sunkiai, dažniausiai gyvendamas tik iš tėvo siunčiamos paramos.

1912 metais vadovo imažizmo (image (angl.) - vaizdas, vaizdinys) judėjimui, kuriam priklausė F.M. Flint’as, D.H. Lawrence\\\'as, R. Aldington’as, E. Lowel, H. Doolitle, J. Fletcher’is ir prijautė T.S. Eliotas; 1914 metais įsijungia į vorticizmo (vortex (angl.) - sūkurys, verpetas) judėjimą.

1920 metais Poundas persikėlė į Paryžių, vėliau į Rapalą Italijoje. Ten 1925 m. jo draugė, iš JAV emigravusi smuikininkė Olga Rudge, jam pagimdė dukterį Mariją, o 1926 m. jo žmona Dorothy Shakespear, kurią buvo vedęs 1914 m., - sūnų Omarą. Ten jis tęsė savo literatūrinę veiklą, redaguodamas literatūrinius leidinius, rašydamas esė ir dar 1915 metais Londone pradėtą didžiulę poemą The Cantos. Po audiencijos pas Mussolinį 1933 metais Pound’as pradėjo atvirai reikšti fašistines pažiūras, o II Pasaulinio karo metu 1941-1943 metais vedė anglams ir amerikiečiams skirtą laidą per Romos radiją. Amerikiečiams užėmus Italiją 1945 metais, Pound’as buvo areštuotas ir uždarytas į karo nusikaltėlių stovyklą prie Pizos. Po pusmečio jį pervežė į JAV, kur jo laukė teismas už valstybės išdavystę, o pripažinus kaltu - mirties nuosprendis. Spaudoje pasirodė nemažai neapykantą Pound’ui kursčiusių straipsnių, o tada dar jaunas dramaturgas Arthur’as Miller’is viename interviu pareiškė, kad jis blogesnis už Hitlerį ir klastingesnis už Göbbels’ą. Tik T.S. Eliot’as ir E. Herningway’us tvirtino, kad Pound’o vieta ne kalėjime, o psichiatrinėje ligoninėje.

JAV žvalgyba pristatė teismui poeto radijo prakalbų tekstus, ir visiems tapo aišku, kad jie negalėjo turėti jokio propagandinio poveikio, nes, gal tik išskyrus antisemitinius teiginius ir aistringą palūkanomis paremtos bankų sistemos kritiką, buvo nesuprantami, painūs, kupini keisčiausių idėjų, literatūrinių ir filosofinių pamąstymų, asmeniškų dalykų, nelabai susiję su tuo, kas vyko aplinkui. Atrodo, italų cenzūra jų taip pat bus nesupratusi. Tada teisėjas, nepaisydamas keršto ieškotojų keliamo triukšmo, paskyrė medicinos ekspertizę ir keturi gydytojai paskelbė iki šiol kvestionuojamą diagnozę: maniakinė psichozė. Tiesiai iš teismo salės poetas buvo perkeltas į Šv. Elžbietos ligoninę  Vašingtone, kur praleido dvylika, kūrybos prasme galbūt geriausių savo gyvenimo metų, nuolat lankomas gerbėjų ir literatūros tyrinėtojų.

1949 metais jam paskirta prestižinė Bollingen’o premija už Pizos Cantos. Tai vėl sukėlė diskusijų audrą, bet iš geriausių Amerikos poetų susidedanti komisija aiškiai leido suprasti, kad, vertindami poeziją pagal poeto pažiūras ar praeitį, jie niekuo nesiskirtų nuo fašistinių režimų ideologų. 1958 metais savo kolegų poetų, pirmiausia Robert’o Frost’o, kuris visiškai nesižavėjo ne tik Pound’o pažiūromis, bet ir poetika, pastangomis pastarasis buvo paleistas iš ligoninės ir grįžo į Italiją, kur gyveno iki mirties. Po ilgo ligų ir depresijos periodo 1972 lapkričio 1 d. jis mirė Venecijoje. Palaidotas San Michele kapinėse.

Ezra Pound’as buvo nepaprastai darbštus, visiškai pasišventęs literatūrai ir menams. Jo gausūs literatūros kritikos ir eseistikos veikalai iki šiol aktualūs ir tebežavi savo įžvalgumu. Sunku būtų rasti literatūros kritiką, daugiau parašiusį apie literatūrinę kūrybą, poezijos meną ir aprėpusį tokias plačias poezijos erdves: įvairių laikotarpių anglų ir amerikiečių literatūra, Provanso trubadūrų poezija, Dante ir Cavalcanti’s, senovės graikų, romėnų, kinų, japonų, senoji ir šiuolaikinė prancūzų poezija. Galima sakyti, jis atvėrė ištisas primirštas poezijos sritis, grąžino jas į savo laiko poetinę apyvartą. Jis rašė recenzijas apie amžininkų kūrybą, esė apie kultūrą, apie tai, ką reikia skaityti, norint susikurti literatūros suvokimo ir skonio pagrindus, net apie skulptūrą, tapybą, muziką.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Lustra: poezijos rinktinė / sudarė ir iš anglų kalbos vertė Kornelijus platelis. – Vilnius: Vaga, [2002]. – 294 p.

Kita:

Selected poems / Ezra Pound. - New York : A new directions paperbook, 1957. -  184 p.
Cantos et poèmes choisis / Ezra Pound; traduction de Rene Laubies. - [Paris]: P.J. Oswald,  1958. -  77 p.
A. B. C. de la lecture / Ezra Pound ; traduit de l\\\'anglais par Denis Boche. - [Paris] : Gallimard, 1967. - 187 p.



Nuorodos:

http://www.lit.kobe-u.ac.jp/~hishika/pound.htm



Gimė: 1885-10-30
Mirė: 1972-11-01
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-02-04 00:22
Darrrka
dievas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-08-15 12:53
Mindauggas Nesvarbu
Poikos žmuogos, gaila, ka neso anuo skaitės... o reikietom, būtėna...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą