Rašyk
Eilės (79044)
Fantastika (2328)
Esė (1595)
Proza (11062)
Vaikams (2730)
Slam (86)
English (1204)
Po polsku (379)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 19 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Didieji Romanistai Didieji Romanistai

Ferma, 3 skyrius: Paskutinė žemuogės vasara

Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių


Ji slinko senamiesčio gatvėmis neskubėdama, savuoju seno žmogaus ritmu. Tik paryčiui taip ir galėtum, dienomis šis Gorkigatvis yra tarsi koks lietvamzdis, lietaus žmonių minia šniokščia žemyn nesustodama, juda ir nenustygstantys žmonės - oro burbulai, tik jau priešinga kryptimi.

Pastovėjo skverelyje prie fontano. Tuščia, nė gyvos dvasios. Ryto prieblandoje namai stūksojo, kaip iš vienodų kubelių sudėtos reljefiškos uolos, kaip tik Mineckraft  ji šiuo metu ir žaidė, viena slinko per mėnulišką peizažą, betrūko tik, kad iš kokios tarpuvartės išslinktų voras, zombis, lanku apsiginklavęs griautis arba žalias, nemaloniai šnypščiantis ir susiprogdinantis „kryperis“.

Mylėjo savo anūką, įsitaisiusį kažkur, kaip jis sakydavo, šio miesto aity sektoriuje. Girdydavo žemuogių arbata kaskart, kai atveždavo į jos senamiesčio butą laidoti dar vieną savo kompiuterį. Dažnokai juos keitė. Kiekviename palikdavo jai po naują pasaulį. Na, kompiuterinį žaidimą.

Tai buvo tarsi valdomi, spalvoti ir kartais net kvapą užgniaužiantys jos sapnai. Vis viena ji beveik nemiegojo. Pasinerdavo naktimis, tūnodavo minkštame fotelyje beveik iki ryto. Pedantiškai užsistatydavo aliarmą valandai prieš saulėtekį. Mėgo tuščias, pamažu bundančias senamiesčio gatveles.

Grįžo į didelį kvadratinį kiemą pačiu laiku. Prisėdo po Haroldo langu su pirmaisiais styginių kvarteto akordais. Ji vertino vis rečiau pasaulyje pasitaikančią rutiną, tokią, kokią dabar jau rasdavo tik tuose iš taškelių sudėtuose pasauliuose. Kvadratinė saulė galėtų judėti per visą šį dangų viena tiesia linija, iš rytų ir į vakarus. Štai, kaip ši nedidelė ryto sraigė, jos suolelio kaimynė.

Mintyse vadino savo kaimyną Haroldu, nes kaip tik tą vienintelį Jaunimo teatro spektaklį gerai atsiminė. Haroldas ir Modė, nervingas jaunuolis ir dangiškai trapi subtili senutė. Ištirpstanti ore, kaip bebaigianti degti žvakė. Keisti buvo tie laikai, iki kompiuterinių žaidimų.

Dieną praleisdavo ant suolelių, nuolat persėsdama į šešėlį. Snausdavo, stebėdavo kiemo katinus, balandžius ir gyventojus, savuoju ritmu išeinančius ir sugrįžtančius, parsivedančius svečių, parsinešančius daiktų ir minčių, dar ir pokalbių, kuriuos girdėdavo per pravirus langus, dusliais balsais iš kvadratinio senamiesčio kiemo. Primenančio monitoriaus ekraną. Arba šulinį.

Automobiliai retai čia įvažiuodavo, nebent kas atsiveždavo šaldytuvą. Baltasis furgonas manevravo gal ketvirtį valandos, kol pagaliau apsisuko. Ant abiejų jo šonų buvo pavaizduota aukštyn kojom apversta kekė vyšnių: susijungę jų koteliai smigo žemyn, o abi uogos įžūliai raudonavo, tarsi pūpsančios moters krūtys. Užrašus ji įžiūrėjo, bet neperprato.

Vairuotojas tiesiai į Haroldo butą nuvilko nemažą trikojį. Paskui jiedu grįžo jau dviese, per kelis kartus nusinešė didelį cilindrą, lyg puodą ar kibirą, regis, stikliniu dangčiu. Sidabru tviskantį išskleistą skėtį. Dvi dėžes rekvizito. Fragile. Ruošiasi kokiam spektakliui?

Iš jo buto vis imdavo tvieksti šviesa, lyg koks nors 20+ lygio magas būtų paleidęs žaibą ar baltos ugnies kamuolį. Ir dar tas traškesys. Panašus į ugninės musės (iš Might&Magic devintojo) sparnų keliamą triukšmą. Ji tikriausiai buvo trumpam prisnūdusi.

O gal tai jau buvo kita diena? Frakuoti muzikantai nusilenkė publikai ir užsegė savuosius styginius juoduose futliaruose. Per televizorių tikriausiai rodė kažkokį nuobodų serialą. Keistais personažų vardais – ji nepajėgė atspėti šalies. Agonija ir Degradacija. Hipertriušis ir Hemorojus.

Šį rytą Haroldas išsičiustijo, išėjo užsimetęs švarką ant kasdienių džinsų ir marškinėlių. Nesidairė aplinkui, lyg skubėtų kažkur į kitą miestą, lyg būtų ką tik išgirdęs, kad Mėnulyje aptikti kito pasaulio pėdsakai. Į kosmodromą kur nors užmiestyje. Pavyzdžiui, Europos centre.

Golfo kepuraitė jam netiko. Iš atvipusios juodos odinės kuprinės kyšojo raudonas nėriniuotas drabužis ir kiek per didelė katino ausis, užsibaigianti juodų plaukų kuokštu. Ar tik ten buvo ne liemenėlė? Toms furgono vyšnioms, apie kurias pagalvojusi ji mechaniškai apčiuopė rankomis savo nedideles, bet ištikimas ir pavargusias žemuoges.

* * *

– O, sveikas! Štatyvą statyk kur nors kampe.
– Sveikas! Na, mums prireiks daugiau vietos...
– Vietos? Palauk, eime, aš tau padėsiu.
– Gerai. Visko nesitempsime. Paimsiu kelis vidutinius planus, ir tiek.
– Aha. O kaip tau scenarijus?
– Žalias. Aš matau trupinius, lesalą intelektualams. Dar reikia idėjos, konflikto.
– Tai ką, gal tau nepatiko Engro ir Šubertas?
– Dėl dievo! Dar pasiūlyk fone įjungt televizorių...
– O ką? Tarsi jis būtų kur nors kitur, o ne fone.
– Foną palik man. Jei jau nori cituoti, cituosim Felinį arba, blogiausiu atveju, kokį nors „Bulvarinį skaitalą“.
– Šūdas. O profesorius? Jis kalba perlais, nereiktų nieko net kurti.
– Aha perlais. Kiek žmonių yra girdėję jo paskaitas? Aštuoni?
– Na, visi yra turėję kokį nors hemorojų...
– Būtent. Kokį nors. Ir apie ką mes čia – apie hemorojų?
– Tam tikra prasme. Pasuk šonu, kitaip čia niekas nepralenda.
– Taip, ankštoka čia pas tave. Konfliktą padarysim per moterį.
– Skamba grėsmingai. Turi idėjų šiai linijai?
– Dar ne, tik juodojo kino standartą. Statykim čia. Duok atsigerti.
– Tuoj. Kokį standartą? Virintas vanduo bus gerai?
– Tiks. Vyras ir moteris. Vyras turi būti be ateities, o moteris – su praeitimi.
– Skamba įdomiai. Kažkas čia yra. Duok pagalvoti.
– Patikrinta. Na gerai, kur čia rozetė?

* * *

Ta mažutė apvalainais keliais jai nepatiko. Haroldas parsivesdavo ją sekmadieniais, beveik tarsi dukrą, apversdamas visą seno Jaunimo teatro spektaklio idėją. Ten juk turėjo būti nervingai besiblaškantis jaunuolis ir trapi išmintinga senutė.

Aira be ceremonijų tūpdavo ant to paties suolelio, tarsi ji  būtų ne basa į vyriškus marškinius įsisupusi moteris, o tik katinas ar balandis. Suskirdusiom lūpom, mažų mėlynių nusėtomis kojomis. Žvangėdama šaukštų vėriniu. Visuomet ką nors laikė rankoje. Nugertą kavos puodelį. Smilgomis aplipusį rėtį su žemuogėmis.

Miglotai priminė jai kažkurią elfę ar raganą, – nepajėgė atgaminti, už kurio tai žaidimo. Paklaus anūko. Karčiai šyptelėjusi suvokė, kad ji pati dabar – sena ragana. Nemigos nukankintu veidu. Ryškios šviesos, judančių žmonių vengiančiomis akimis.

– Smagūs tie tavo šaukštai, mergaite.
– Trumpam aš čia.
– Suprantu. Jis tavo vedlys, o tu – molis?
– Ne! Visai netyčia kažką savyje išsiugdžiau...

Negalėjo pakęsti to gyvo sidabro. Daug geriau jautėsi, kai Aira rūkydavo balkone. Iš toli ji buvo kažkokia... labiau vientisa, beveik suprantama. Tarsi koks personažas. Ar atsiminimas. Atspindys veidrodyje.

Lyg dar vakar ji pati būtų pasibalnojusi vieną iš tų įdomių vyrų, kurių marškiniais vėliau apsisiautusi ilgesingai rūkydavo, nuogom alkūnėm įsirėmusi į balkono turėklą.

Nei vieno iš jų neprisiminė. Jautė daug – smilkalų kvapą, švelnius pirštų galiukų brūkštelėjimus, bangomis kylančią šilumą, bet tik ne veidus ir ne vardus. Veido nebėra, kai pernelyg iš arti, bučinys – tai jau net nebe lūpos, prakaituotos švelniai kūną braukiančios sruogos – jau nebe šukuosena.

Mėgdavo savo atspindį, turėjo tam veidrodžių, iš anksto sustatydavo triumo taip, kad žvilgsniu pasiektų save bet kurioje plačios lovos vietoje.

O dabar ji buvo graži tik savo anūkui.

2014-06-30 05:29
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 10 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2014-07-02 06:53
jig
jig
Iš anksto sakau, kad kitų dalių neskaičiau, todėl komentuoju kaip atskirą tekstą, na gerai, kažkokio bele kokio romano skyrelį.
Aha, užmetus akį į paskutinį komentarą, pritariu, kad dalis švari ir inteligentiška. Vietomis net per daug. Turiu minty, per daug užsižaista tekstu, turbūt galvojant apie jo formas ir estetiką, o kiek mažiau - apie turinį ir kūrinį. Dėmesys fonui, žodžiu. O kai paviršius toks išdailintas, savaime ieškai pusiausvyros, t. y. tokį patį stiprumą tikiesi rasti ir viduje.
O viduje kas?
Kur reikėtų dėti dėmesio šviestuką - ant senutės ar visgi ant kaimyno? Apie kaimyną čia mažoka, o dėl senutės... Na, būkim atviri, bet be pasimėgavimo gražiais sakiniais tikėjausi kažką apie ją sužinoti, ta prasme, teksto pabaigoje sužinoti daugiau nei žinojau pradžioje. Pabaigoje lygiai tas pats, tad ir kyla klausimas - kam tiek aprašinėjimų?
Beje, kaimynas irgi nieko doro nenuveikia.
Tai, kad žaidžia kompiuterinius žaidimus, žiūri į merginas ir prisimena jaunystę ir dar porą dalykų galima buvo pasakyti viena pastraipa.  Kam visa kita? Dėl grožio?
Na ne, geriau tegu ji bent būtų paprašiusi to kaimyno, kad gautų jai šikšnosparnio kaulų ar tritono akį.
Žmonės, jeigu rašot po dalį, tai tegul bent jau būna tie tekstai savarankiškesni.
Ai, dar, paskutinis dialogas geriau būtų ištrauktas "iš minčių", t. y. kažkaip kitaip (ne)išskirtas. Nes realybėje, tokioje, kokia aprašyta, labai jau sunku įsivaizduoti.
Ai, dar ten kur šnekasi su štatyvo statytoju, irgi reikėtų kažkaip kitaip. Nes dabar rodosi, kad vienas personažas su savim šnekasi, dar ir truputį "knygine" kalba ("eime", na niekas, bent jau iš mano pažįstamų, taip nesako). Be to, ten nuotrupos ir jokio aiškaus galutinio sprendimo. Geriau jau tada mesti laukan foną ir kalbėti apie tai, ką reikia.

Įvertinkite komentarą:
Geras (5) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2014-07-01 15:48
OksimO
Ši dalis labai inteligentiška, švari, jau bandanti punktyrais jungti 1 ir 2 dalis.
Įdomiai panaudota garsioji O. Vaildo frazė: „Mėgstu vyrus su ateitimi ir moteris su praeitimi“:))
Spalvingai išradingas naujas močiutės personažas.
Jei turėčiau teisę į vertinimą – rašyčiau 5.

Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2014-07-01 13:19
Laukinė Obelis
Nors tai neturi jokios reikšmės šiam projektui, vis dėlto neatsispiriu pagundai nepastebėti, kad šis tekstas nepalieka nė mažiausios abejonės, kas jo autorius. Na, bet autorius turbūt ir nemėgino dangstytis. Ar tai gerai, ar blogai - nesiimu spręsti. Tai va, čia toks pastebėjimas, gal ir ne vietoje, tad jau atleiskite.

Kągi. Ką turime? Naujas portretas, dar vienas veikėjas. Mezgami ir piešiami ryšiai su kitais. Puiku. Trikampis neuždaromas, bet ir netolstama iki begalybės.

Jei apie kitus skyrius galima buvo pasakyti, kad jie įdomūs kaip atskiri vienetai, o ar įsipaišo į bendrą kompleksą, ar ne, ir ką visumai duoda, dar neaišku, tai apie šį tikrai to nepasakysi - čia neabejotinai padirbėta bendram labui. Matomos akivaizdžios autoriaus pastangos kurti dirvą plėtotei. Jau matau romaną.

Labai konkretus veiksmo nusodinimas į mums žinomą geografinę vietą. Nusakomas ir veiksmo laikas. Labai gerai, mano manymu. Ypatingai tiems, kurie tą laikmetį pažįsta. Na, "Haroldą ir Modę" ne visi matę, tad galima būtų kelti klausimą, ką tas duoda tokiam skaitytojui. Juk tai ne Hamletas, visgi.

Jei bandytume šią dalį palyginti su pirmąja ir antrąja, tai ji, mano manymu, artimesnė antrajai. Iš principo tai nėra nei blogai, nei gerai. Tačiau, jei vis dar laikysiuosi savo nuomonės, kad romaną galima būtų sėkmingai kurti derinant šiuos du be galo skirtingus pasakojimo būdus, tai norėtųsi siūlyti čia per ilgai neužsibūti ir kaip atsvarai grįžti prie pirmojo (kažkuriam laikui, kiek ilgesniam nei ši atkarpa, turiu mintyse, antrą ir trečią skyrius kartu sudėjus). Na, čia tokia mano nuomonė, nebūtinai ji teisinga, gal ir visai neteisinga.

Iš to, ką pasakiau, peršasi ir kitas komentaras - jau reikėtų veiksmo. Nors, jei šis kūrinys būtų knyga, tikrai nemanau, kad šie keli puslapiai būtų pagrindas teigti, jog įžanga per ilga, tačiau rašykų kontekste jau norėtųsi pagreičio.

Iki šiol nė vienos dalies nevertinau, nes nemačiau tikslo dalis vertinti kaip atskirus kūrinius - juk čia kuriamas bendraautorinis romanas. Dabar jau ima ryškėti, ką kiekviena dalis gali duoti bendram labaui. Ir ši dalis tikrai yra geras indėlis. Todėl - penki.
Įvertinkite komentarą:
Geras (4) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2014-06-30 23:39
Lengvai
O taip! Šitas geriausias iš visų - turi šarmo, paprastumo ir kabliukų, ko dar reikia puikiam kūriniui? Nieko daugiau. Ir nieko mažiau. Ankstesni per painūs, toks jausmas, kad autoriai rašydami siekė kuo įmantriau viską pateikti, lyg konkuruodami tarpusavy. O čia tik čiakšt senutė su kompiuteriniais žaidimais! Labai patinka tas įvaizdis=]

5 be abejo
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (3)
Blogas komentaras Rodyti?
2014-06-30 08:36
java
gerai ;-)
5
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą