Rašyk
Eilės (78174)
Fantastika (2307)
Esė (1555)
Proza (10913)
Vaikams (2717)
Slam (74)
English (1198)
Po polsku (371)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Metu pirštinę žurnaliūgoms

2005-05-02
Šiais laikais, kai knygos praranda savo vertę, vis labiau populiarėja periodiniai leidiniai, kuriuos ypač pamėgo jaunimas. Dabar daug dažniau galima išvysti jaunuolį sėdintį su naujausiu mėgstamo žurnalo numeriu nei su knyga. Nenuostabu – XXI amžiuje žmonės gyvena beprotišku tempu ir jau nebeturi laiko prisėsti ir nuosekliai perskaityti gerą knygą, ją išnagrinėti, įsigilinti ir suprasti. Juk daug paprasčiau perversti žurnalą, atsirinkti sudominusius straipsnius, permesti juos akimis ir numesti leidinį į šoną. Būtent – numesti. Periodinių leidinių yra tiek daug, tokia didelė jų įvairovė, kad, atrodo, būtų tikrai lengva išsirinkti sau patinkantį ir įdomų, bet jie tampa per daug vienodi. Tai pačiai skaitytojų grupei leidžiami žurnalai ar laikraščiai vienas nuo kito skiriasi nebent tik savo viršeliais, publikuojamomis nuotraukomis ir autorių pavardėmis po straipsniais. Tos pačios temos, herojai, skandalai, naujausi įvykiai yra tampomi per visus periodinius leidinius. Paskaičius žurnalus ar laikraščius ima atrodyti, jog mūsų Lietuvėlėje nebevyksta nieko įdomaus ir viskas, ką galima papasakoti, yra tik buvusio prezidento išlepintos dukrelės pasakiškos vestuvės, jos apdarų kainos ir povestuvinės kelionės ypatumai, o iškiliausi ir svarbiausi kultūriniai veikėjai – „Baras2“ nugalėtojai, kurių interviu gali rasti kiekviename nors truputį save gerbiančiame žurnale. Manau, jog visi būna tiesiog sužavėti jų išsilavinimu ir nepaprastai kultūringa kalba, papildyta rusiškais keiksmažodžiais, na, šiuolaikiškesni žvaigždūnai keikiasi angliškai – visgi Lietuva eina į vakarus. Netgi diskusijos vyksta tomis pačiomis temomis, o argi neatrodo keista, jog net ir klausimai  būna suformuluoti pagal tą patį šabloną, lyg nurašyti iš specialaus periodiniams leidiniams skirto vadovėlio „Kaip rašyti straipsnius“.

Negi šiuolaikiniai redaktoriai tokie neoriginalūs ir nebesugeba sugalvoti nieko tikrai naujo, surasti dar nematytų, įdomių ir turinčių ką papasakoti žmonių, kurie neveblentų tik apie tai, kad tėvai jiems nupirko naują „BMW“, o mokytojai jų neapkenčia, nes jų tėveliai garsūs (aišku tai, kad jie nelanko pamokų, yra arogantiški ir negerbia žmonių, yra  visiškai nesvarbu). Nejaugi reporteriai negali aprašyti dar niekam negirdėtų įvykių, kurie sugebėtų sudominti jau pavargusį ir nuo tuštumo bei beprasmiškumo atbukusį jaunuolį? Vienas rašytojas yra gerai pasakęs, jog rašyti reikia ne pilkai masei, o tam vieninteliam, kuris tikrai supras tave ir ras kažką, kas padės jam gyventi ar praturtins dvasią. Manau, tai turėtų būti taikoma ir periodiniams leidiniams. Juk periodiniuose leidiniuose vyraujanti bendra viešoji nuomonė, išpūsti skandalai, mažas dėmesys skaitytojo poreikiams ir interesams menkina tų leidinių autoritetą. Metas suklusti ir pagalvoti, kas yra daroma negerai, kad žmonės praranda susidomėjimą, tampa pasyvūs ir atbukę.

Nors leidinių tikrai daug,specializuotos spaudos, kurioje jaunimas galėtų rasti jiems aktualių temų ar svarbios informacijos, pasirinkimas yra ganėtinai menkas ir tikrai ribotas. Atrodo, yra tiek daug tam tikroms jaunimo grupėms skirtų leidinių - nuo tokių, kur jie gali daugiau sužinoti apie studijas, studentų gyvenimą, iki tokių, kuriuose gali diskutuoti, reikšti savo nuomonę, publikuoti kūrinius ir straipsnius. Bet tie leidiniai yra prieinami tik mažai daliai skaitytojų. Norint rasti įdomių, originalių ar su idėja kuriamų žurnalų reikia gerai jų paieškoti, o tai ir yra didžiausia problema. Kas nežino, jog jaunimas yra tingus ir jeigu jam nepadeda prieš nosį norimo daikto, pats jo tikrai neieškos. Taip yra ir su žurnalais. Nuėjęs į knygyną, spaudos kioską ar prekybos centrą jis susiduria su ta pačia mase, vienos tematikos leidinių, iš kurių gali pasirinkti nebent tik labiau patikusį viršelį ar gražesnį šriftą. Neradęs, ko jam tikrai reikia, jaunuolis tenkinsis tuo, ką gali gauti lengvai, be didesnių pastangų.

Be egzistuojančios menko pasirinkimo problemos, yra ir dar viena. Leidiniai atrodo tokie stori, bet atsivertus juose matai ir skaitai vien reklaminius skelbimus, kurie publikuojami beveik kiekviename puslapyje. Žurnalai tiek prigrūsti reklamos, jog atrodo, kad nusipirkai reklaminį katalogą. Bet jaunimas žurnalus perka ne tam, kad vos užvertęs paskutinį puslapį pultų į artimiausią parduotuvę pirkti „Tic Tac“, kuriuose tik dvi kalorijos, ar naujų, visiškai nereikalingų, bet madingų batų. Periodiniai leidiniai juk ne televizija, kurioje laidos pertraukiamos kas penkias minutes penkiolikos minučių reklamai. Nejaugi nebėra jokios pagarbos žmogui ir jis laikomas tik tuščiagalviu padaru, kuriam reikia nurodyti, ką jam reikia įsigyti, kad būtų laimingas ir galėtų gyventi „visavertį“ gyvenimą? O baisiausia yra tai, kad reklama yra orientuojama į vis jaunesnio amžiaus žiūrovą ar, šiuo atveju, skaitovą. Juk jaunesnio amžiaus žmogų daug lengviau įtinkinti paklusti nustatytiems kanonams ar mados reikalavimams. Tad nesuklysiu pasakydama, kad periodiniai leidiniai tampa masine propagandos priemone, siekiančia suvaržyti paskutines žmogaus laisves – teisę rinktis ir turėti savo nuomonę.

Nebeliko pagarbos žmogui ir jo savimonei. Periodiniai leidiniai tapo komerciniai. Juose nebebandoma spausdinti to, kas geriausiai atitiktų žmogaus poreikius, o siekiama tik naudos sau – užsidirbti kuo daugiau pinigų, nesvarbu kokiomis priemonėmis. Pasipelnymo šaltiniu tapo ne tik reklamos, bet ir paprasti, niekuo dėti žmonės, iš kurių nelaimių yra tyčiojamasi, jų žodžiai iškraipomi, „išverčiami į kitą pusę“. Svarbiausia tapo įvykis, skandalas, kuris dar galėtų patraukti atbukusią sąmonę. Žmogaus jausmai ir išgyvenimai nueina į antrą planą, nebent jie irgi galėtų atnešti kokios nors materialinės naudos.

Periodiniai leidiniai vis labiau praranda savo vertę ir tampa sėkmingai smegenis plaunančiu reiškiniu, o tikrai vertingi tiek savo kultūrine veikla, tiek publikuojama informacija leidiniai yra sunkiai randami, užgožiami masės komerciškai sėkmingų leidinių, liūliuojančių gražiomis, gyvenimo iliuziją kuriančiomis pasakėlėmis. Nenuostabu, kad tarp šiuolaikinio jaunimo nebeliko kultūros, noro lavintis, inteligentiškumo, moralinių vertybių, pagarbos žmogui, o juk visa tai ir turėtų būti skleidžiama periodinių leidinių pavidalu.


 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2005-07-01 21:08
nastasja
nori kultūros - skaityk literatūrą ir meną, šiaurės atėnus, metus ir pan. kiekvienam kioske šiuos leidinius galima rasti ir kainuoja jie mažiau, nei panelė ar cosmopolitan. o jei kažkam cosmopolitan patinka labiau, na tai neatimsi juk iš žmogaus to malonumo;) juk visi mes - tik žmonės;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-09 10:31
Laukinė Piliakalnio Radasta
Be reikalo ši mergaitė taip užsipulta. Jos mintys yra labai teisingos. Jau yra gerai, kad žmogus suvokia, kokia išverstaskūrė, tendencinga žiniasklaida, tarnaujanti tik savo pinigų maišui. Lygiai taip pat kaip Romos imperijos laikais pamesdama liaudžiai kuo daugiau kraujo ir žudynių bei pigių muilo operų lygio nusikaltimų aprašinėjimų arba net iš piršto laužtų dalykų. Net ir minėtos imperijos šūkio – duonos ir žaidimų – nebelikę. Vien kruvinoji banga ir negatyvios, juodos žinios. Straipsnio autrorė, atseit neintelektualiai mąstanti. Deja tie, kurie ją kritikuoja, akivaizdžiai Mamonai tarnauja ir žiniasklaidos bėdų nenori matyti. Ji juk visa bulvarinė, išskyrus tik internetinę.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-07 17:10
maksas
mesk ir antrą - pirštai šąla
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-04 10:03
varzha
Ėgis, DD, kurios mintys teisingos? Tos, kurias išsako pirma, o po to pati prieštarauja? Ar tie prieštaravimai? :)
Vienintėlė aiškiai išreikšta mintis - tai "aš labai dvasinga, o aplink mane nešokinėja". Mano požiūriu, ji neteisinga. Jei autorė dvasinga tokia, tai kaip tik ji turi "šokinėti" ir kažką daryti. Tikiuosi, kad pamatysime rezultatus.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-03 13:42
bapho
Mielieji, neužsipulkim mergaitės.
jauna ji dar, bet mintys teisingos.
o kas kitas, jei ne jauni žmonės pradės kelti vėją?
aišku, nereikia suabsoliutinti visko.
be to, visais istorijos tarpsniais žmonijos progresą lėmė tik 20 proc. mąstančių asmenybių, likusioji dalis tebuvo pilka masė.
natūralu, kad ir spaudos leidiniai orientuojasi į tą didžiumą. bet kažką keisti visgi reikėtų.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-03 13:05
Nyarlathotep
Ak tie geri seni laikai, kai buvo galima pasakyti kiek kultūros procentų turi būti tame ar kitame leidinyje?
Ir iš viso, jaunimas must die. Su visu savo visaverčiu gyvenimu. Ypač jei nesugeba galvoti pats už save.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-03 11:08
varzha
Diemano! Čia rašinėlis, kad įtiktum 60-metei lit-ros mokytojai? Ar tikrai tavo nuomonė? Nes panašu, jog didžiausią skausmą kelia neturėjimas to BMW ir nebuvimas žvaigžde. Bet palikim idėjinę pusę. Čia, tipo, publicistikos perlas, ane? Tada anksti mėtyt pirštines: kaip negėda pateikinėti netikslias citatas (vienas rašytojas... blahblahblah), netikslius ir neveiksmingus apibendrinimus (šiuolaikiniai redaktoriai, periodiniai leidiniai, jaunimas) - negi sunku konkrečiai nurodyti redaktoriaus pavardę, leidinio pavadinimą, tiriamą auditoriją? Ar nori, kad ir avis sveika, ir vilkas sotus? Be to, nuolatos sau prieštarauji. Tai jaunimas nepasiduoda reklamos įtakai, tai periodiniai leidiniai suvaržo teisę rinktis. Tai jaunimas tingus ir neieško kultūrinių vertybių, tai leidiniai netenkina jo dvasingų poreikių. Žodžiu, jei galvoj sumaištis, tai prieš rašydama pasidaryk lentelę su argumentais už ir prieš. priekaištų kalbai ir stiliui nė nereikšiu (nors turiu, oi, turiu).
O prisidėdama prie visos tos polemikos, pasakysiu, kad jaunuolių dvasingumo ir kultūros poreikius geriausiai nusako "Moksleivio" ir "Nemuno" žlugimas. plius tokie leidiniai, kaip "Metai", "Literatūra ir menas", "Šiaures Atėnai" nuolatos yra spaudos kioskuose, bet ar gerbiama autorė ir jos draugai skaito tai? O gal "Kultūros barus", "Naująją Romuvą"? "Muzikos barus"? "Dailę"? Netenkina šių leidinių akademiškumas ar sausumas? Kodėl neleidžiate/neprisisdedate prie zinų? nerengiate akcijų? skaitymų? kultūrinių diskusijų? net nepastebite jų egzistavimo! o myžčiojimas apie savo inteligentiškumą/moralumą/intelektualumą - fe, įrodykit!
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-02 22:21
r_bjaurybe
"Meti pirštine žurnaliūgoms"? oho...ar bent žinai, ka tas posakis reiškia? tai reiškia kvietimą į dvikovą. jeigu jau tikrai į dvikovą kviestum, tai prieš žiniasklaidos veiksmus priešpastatytum savo veiklą. išleistum kokį leidinį, kur "jaunimas galėtų rasti jiems aktualių temų ar svarbios informacijos" ir būtų pilna "pagarbos žmogui ir jo savimonei". pabandytum prasukti tą leidinį be jokio komercinio įsikišimo - t.y. reklamos. surastum naują, žiniasklaidoje dar nerastą nišą. Lietuvos žvaigždžių padangėje rastum dar nekalbintų asmenybių (gali pradėti nuo Tremtinių ir Politninių kalinių sąjungos – manau, kad jų istorijos padės pritraukti krūvą jaunimo). Manau, vos pradėjusi, greitai suprastum žiniasklaidos esmę – teikti visuomenei informaciją, KURIOS JI PAGEIDAUJA. Tai irgi verslas, ir, beje, labai aršus. Tuo tarpu tokių pazyzliojimų kaip tavo – pilna ant kiekvieno kampo. Nieko naujo nepasakei – žiniasklaida visad buvo kaltinama visuomenės keitimu. Nesusimąstant, kad visuomenė kito iki žiniasklaidos atsiradimo. Mažas pavyzdukas, parodantis, kaip žmonės puola tai, ką užsipulti lengviausia – trečiajame dešimtmetyje kaimuose atsirado pirmieji radijo taškai. ir pirmosios oro prognozės. Vasara pasitaikė šalta ir lietinga. Tuomet kaimiečiai šakėmis daužė radijo aparatus, nes buvo įsitikinę, kad oras yra bjaurus, nes taip liepia radijas...
tai dabar reikia išnaikinti visus laikraščius ir tikėtis, jog visos blogybės išnyks? Kažin, ar tai modernus mąstymas...
o pirštinę pasiimk...žurnalistai turi ką veikti be reagavimo į nepagrįstus mėgėjų pašniurkščiojimus...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-02 17:31
ro_b
Užkabino pavadinimas ir kai kurios mintys, tad nors ir labai nebeturiu laiko, trumpai parašysiu, ką manau. Keliu pirštinę, taip sakant. Iš autorės amžiaus sprendžiu, kad tai vienas iš tų mokyklinių rašinukų. Tada ir mano mintys apie žvaigždes skrajojo. Atsiprašau, jei suklydau...
Tai trumpai. Nė vienas leidinys neišsilaikytų, jei jo neskaitytų, niekas tam neeikvotų savo laiko ir jėgų. Tačiau jei eikvoja, vadinasi, yra dėl ko. Tik tai, apie ką čia kalba autorė ir tegali pritraukt dabartinį jaunimą. Ir neversčiau čia kaltės žiniasklaidai, o ieškočiau priežasčių šeimoje, mokykloje, galiausiai - valstybėje. Deja, žiniasklaida neturi galios ką nors priversti.
Čia dar ryškėja kitas reikalas - žiniasklaidos profesionalumo, bet apie tai jau labai daug kalbėta. Kol lįs į spaudą ir eterį stomatologai, teisininkai ir pan., tai nieko gero ir neturėsim. Sutinku, kad "tarp šiuolaikinio jaunimo nebeliko kultūros, noro lavintis, inteligentiškumo, moralinių vertybių, pagarbos žmogui", tačiau priežasčių reikia ieškot ne žiniasklaidoj. Nes ji nėra tokia galinga, ji tenkina auditorijos poreikius ir tėra visuomenės veidrodis. Šiek tiek baisu savo atvaizdo, ar ne?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-05-02 15:47
Laukinė Piliakalnio Radasta
Labai geras straipsnis. Nusiųsk, kad paskelbtų koks literatūrinis laikraštis: Nemunas ar Literatūra ir menas. Tegul būna jaunimo iššūkis tam visuotinai gaminamam šlamštui apie seksą, kaip apgauti ar prisivilioti vyrą ir kitokiomis banalybėmis. Reikėtų dar aštriau su kokio konkretaus žurnalo panagrinėjimu. Kiek galima dusti tose nesąmonėse?!
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą