Rašyk
Eilės (75827)
Fantastika (2218)
Esė (1521)
Proza (10680)
Vaikams (2570)
Slam (50)
English (1166)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 10 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Tatjana Nikitična Tolstaja

Татьяна Никитична Толстая

Apie:

Rusų rašytoja – romanistė, eseistė, apsakymų ir apysakų meistrė. Gimė 1951 m. gegužės 3 d. Leningrade, daugiavaikėje fizikos profesoriaus šeimoje. Pagal vienos pusės giminės šaknį – rašytojo A.N. Tolstojaus ir poetės N.V. Krandievskos anūkė, pagal kitą – vertėjo M.L. Lozinskio anūkė. Akademiko – N.I. Tolstojaus dukra. 1974 m. baigė Leningrado universiteto klasikinės filosofijos studijas. Ištekėjo už maskviečio ir išvyko pas jį gyventi. Ji rašo: „Aš išvažiavau į Maskvą, ištekėjau ir mane įtaisė dirbti į „Pagrindinę rytų literatūros redakciją“, kuri veikė prie „Mokslo“ leidyklos. Tai buvo labai puiku, aš ten dirbau 8 metus, patį geriausią savo gyvenimo laiką. Svarbiausia – visur pilna knygų ir aš skaičiau, skaičiau. Aš ir taip mėgstu skaityti knygeles, o čia už tai dar ir pinigus mokėjo. Gražu!“

Rašyti, pasak pačios rašytojos, ji pradėjo labai vėlai. Pirmieji jos apsakymai pasirodė 1983 m. žurnale „Aurora“ („Аврора“). 1988 m. išleido pirmą apsakymų rinkinį Sėdėjo auksiniame prieangyje. 1983 m. autorė parašė pirmą kritinį straipsnį Klijais ir žirklėmis. Po to pasipylė kiti apsakymai, apysakos, esė, kuriuos noriai spausdino storieji literatūriniai žurnalai „Oktjabr“, „Voprosy literatury“, „Neva“, „Novyj myr“ ir kiti. Per keletą metų šią rašytoją pastebėjo ne tik tėvynės, bet ir užsienio žiniasklaida, atskiros leidyklos.

Išleidusi pirmą apsakymų knygą, T.N. Tolstają iškart buvo priima į sovietinę rašytojų sąjungą. Šiuo metu ji gyvena tai Maskvoje, tai JAV, kur universitetuose ir koledžuose dėsto rusų literatūrą.

Rašytoją domina žmonės, kurie nuo „tikrojo gyvenimo kelio“ nusirito į „šalikeles“, kurių niekas nebegirdi, kurių buvimą visi suvokia kaip nesusipratimą, nebesugebama išklausyti jų skundų, nesuvokiamas jų skausmas. Jie pasitraukia iš gyvenimo mažai ką supratę, jiems atrodo, kad jie daug ko svarbaus negavo ir mirdami, tarsi vaikai, nesuvokia, kad šventė jau baigėsi ir niekas jokių dovanų jiems neatneš ir nepadalins... O juk tikroji dovana ir buvo ne kas kitas, o jų pačių nugyventas gyvenimas. Ir patys jie buvo kaip nepakartojama Dievo dovana žemei ir pasauliui, bet šito jiems niekas nepasakė, nepaaiškino ir mirė jie nieko nežinodami ir užkasti jie nežinomų „žmonių“ (ne kareivių) kapuose.

2001 m. rašytoja išspausdino pirmąjį romaną Kisis (Кысь). Jame vaizduojami mutantai, kurie gyvena Rusijoje po atominio sprogimo. Tikrųjų gyventojų nebeliko, jie visiškai degradavo: prarado kalbą, buvę miestų centrai virto elgetiškais kaimais, kur žmonės gyvena pagal katės ir pelės įpročius. Romane siautėja sarkastiškos kalbos pliūpsniai, veikėjai surikiuojami išsigimėlių galerijoje, jų seksualiniai santykiai pabrėžtinai grubūs, laukiniški.

Rašytojos knygos išverstos ir išleistos vokiečių, prancūzų, švedų ir kitomis kalbomis. Iki 2000 m. rašytoja rusų kalba išleido 12  naujų knygų, kurių leidimai nuolat kartojami.

T.N. Tolstaja priklauso naujajai literatūrinei bangai, kuri susijusi su aristokratine Bulgakovo, Olešio proza. Jiems būdingas liaudiškas juokas, šventinė nuotaika, ekscentriškas savojo „aš“ interpretavimas. Svarbiausi rašytojos kūrinių veikėjai - paprasti žmogeliai, kurie nepritapo prie masinio sovietžmogio trafareto ir yra vadinami keistuoliais. Tai senojo („brežnevinio“) režimo senutės, „genialieji“ poetai, vaikystės silpnapročiai ir panašūs, kurie turi gyventi ir mirti tarp savanaudiškų ir neatlaidžių miesčionių.

Rašytoja turi daug visuomeninių pareigų: dirba ne vieno literatūrinio žurnalo redakcijoje, veda jaunimui populiarią televizijos laidą „Piktžodžiavimo mokykla“. T.N. Tosltaja ne kartą nominuota įvairiomis literatūrinėmis premijoms, iš kurių galima paminėti „Triumfo“ premiją, kuri buvo įteikta 2001 m. už romaną Kisis.

Pastaraisiais metais rašytoja gyvena ir dirba JAV mieste Prinstone. Rašytojo knygų lietuvių kalbą nėra išleista.


Gimė: 1951-05-03
 


Knygos

Изюм
Tatjana Nikitična Tolstaja
 
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą