Rašyk
Eilės (77987)
Fantastika (2288)
Esė (1544)
Proza (10891)
Vaikams (2694)
Slam (68)
English (1210)
Po polsku (354)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 15 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Semuelis Ričardsonas

Samuel Richardson

Apie:

Anglų rašytojas ir spaustuvininkas, vienas pirmųjų tos šalies romanistų.

Gimė 1989 m. pradžioje Derbšyro grafystėje. Tikriausiai jam teko mokytis kaimo mokykloje. Tėvas buvo numatęs leisti jį į šventikus, tačiau tam neturint lėšų, teko sumanymo atsisakyti ir leisti sūnui pačiam tvarkyti savo ateitį.

Samuelis, pasinaudojęs laisve, išvyko į Londoną ir nuėjo mokiniu pas spaustuvininką. Įsigijęs žinių ir specialybę, pats Solsberyje įsteigė tipografiją. Tai buvo viena stambiausių Londono spaustuvių. Čia besidarbuodamas jis sulaukė 50 metų ir net tuomet dar niekas įtarti negalėjo, kad jis taps vienu žymiausių savo laikmečio romanistų. Apie tą laiką S. Ričardsonas pasitraukė nuo pelningai tvarkomo verslo ir pradėjo rašyti pirmąjį anglišką romaną. Jis parašė pirmą knygą, bet nesustojo. Toliau kaimo žmonėms ruošė laiškų rašymo meninį rinkinį, kurį pavadino „Laiškai išrinktiems draugams“ (Letters Written to and for Particular Friends). Tai buvo jo antroji knyga. Nesustodamas dirbo toliau ir parašė trečiąjį romaną „Grandisono istorijos“. Po to jo parašyto dvitomio romano „Pamela“ tęsinį pradėjo rašyti ir spausdinti Džonas Kelis. S. Ričardsonas, nenorėdamas atiduoti savo autorystės, tęsinį ėmė rašyti pats ir pavadino jį „Pamelos elgesys aukštuomenėje“ (Pamela's Conduct in High Life). Draugai prašė S. Ričardsoną parašyti ir ketvirtą romano tomą, tačiau blogėjanti sveikata, gaišatis susijusi su spaustuvės tvarkymu, nebeleido to padaryti. Ir vis tik nuo 1739 iki mirties – 1761 liepos 4 – jis paruošė ir išleido 4 leidimus D. Defo knygos „Kelionės po Didžiąją Britaniją“ (Tour thro' Great Britain), surinko „Klarisos apmąstymų“ (Meditation of Clarissa) tomą, kuris buvo skirtas prenumeratoriams ir paruošė rinkinį minčių iš savo išleistų romanų.

Kūrybos bruožai:

„Pamelos“ romane S. Ričardsonas vaizduoja vargstančios samdinės istoriją, kurią gundo ir nori išniekinti šeimininkų sūnus. Mergaitė atsispiria pagundoms ir galiausiai sūnus ją veda. Čia rašytojas sprendė dvi mergaitės gyvenimo dilemas – kaip išlikti nekaltai ir neprarasti pamilto žmogaus.

Kito romano veikėja Klarisa – nepaprastai tvirto būdo. Nepasiduoda tėvo norams išleisti ją už nemylimo žmogaus, nepasiduoda ji ir aristokratui, kuris ją išniekina tik panaudojęs narkotikus. Klarisa miršta neatleidusi niekintojui, nors juos vieną prie kito traukia tikri jausmai.

S. Ričardsono romanai buvo išimtinis įvykis ne tik Anglijos, bet ir Vokietijos bei Prancūzijos visuomeniniame gyvenime (romanai nedelsiant buvo išversti), nes jie visuomenėje sukėlė daug prieštaringų ginčų ir minčių, buvo giliau gvildenami moralės, teisingumo, vyro ir moters santykių klausimai.

Lietuvių kalba šio rašytojo kūrinių nėra


Gimė: 1689-09-19
Mirė: 1762-07-04
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2009-11-12 22:35
"Gimė 1989 m. pradžioje Derbšyro grafystėje."
data tai tikrai ne tokią užrašėte... :) net nustebau iš pradžių perskaičiius :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą