Rašyk
Eilės (73390)
Fantastika (2195)
Esė (1497)
Proza (10379)
Vaikams (2516)
Slam (49)
English (1117)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 7 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Nikola Bualo

Nicolas Boileau -Despréaux

Apie:

Nikola Bualo (Nicolas Boileau – Despréaux) – prancūzų poetas, kritikas, klasicizmo teoretikas, gimė Paryžiuje, tarnautojo šeimoje. Sorbonoje Bualo  studijavo teologiją, paskui teisę, bet pasirinko literato kelią. Garsėjo kaip satyrų autorius, literatūros kritikas, kovojęs prieš baroko poeziją ir burleską, kurių kritikai skirtas Romanų herojų dialogas (Dialogue des heros de romans, 1665, išspausdinta 1701). Vėlesniuose veikaluose - Samprotavimai apie odę (Discours sur l‘ode, 1693) ir Kritinės mintys apie kelis retoriaus Longino fragmentus (Reflexions critiques sur quelque passages du rheteur Longin, 1694), jis aršiai gynė senovės rašytojų pranašumą prieš naujųjų laikų autorius. Žinomiausias N. Bualo kūrinys – Poezijos menas (L‘art poetique, 1674).

Poezijoje Bualo išreiškė pagrindines klasikinio amžiaus teorijas. Tačiau jis nemėgsta įmantrybių ir kviečia atsigręžti į gamtą. Tik stebint gamtą, rašo, bus įmanoma išmokti vaizduoti tikrą žmogų, nedirbtinį, neįmestą į rėmus. Juk nieko nėra gražiau nei gamta ir natūralumas, manė Nikolas Bualo. Svarbiausias Bualo poetikos principas, meilė antikai ir antikiniam menui. Antikos mene galima atrasti viską kas kyla iš gamtos. Antika - kas yra amžina. Jo tragedijose svarbiausia veiksmo vieningumas, o intriga turi būti gerai paruošta ir apgalvota, kitaip tragedija neįdomi, ypač jei ji neturi antikinių elementų, vadinas, neturi ateities. 

Keldamas reikalavimus komedijai N. Boualo pasisakė prieš vulgarumą, "juk  vulgarumas dažnai prasilenkia su sveiku protu". Tokiais Nikolas Bualo dėsniais buvo pagrįsta visa XVII a. literatūra. Jei, sakydavo Bualo, rašytojas ar poetas nedaro įtakos ar įspūdžio skaitytojui, - jis, nė kiek nevertas literato vardo.

N. Bualo mirė Paryžiuje.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Poezijos menas / iš pranc. k. vertė Aleksys Churginas. - Vilnius : Vaga, 1981. - 78 p.Gimė: 1636-11-01
Mirė: 1711-03-13
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą