Rašyk
Eilės (70704)
Fantastika (2140)
Esė (1678)
Proza (10214)
Vaikams (2432)
Slam (55)
English (1077)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 20 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Nikola Bualo

Nicolas Boileau -Despréaux

Apie:

Nikola Bualo (Nicolas Boileau – Despréaux) – prancūzų poetas, kritikas, klasicizmo teoretikas, gimė Paryžiuje, buržuazinėje tarnautojo šeimoje. Sorbonoje jis studijavo teologiją, paskui teisę, bet pasirinko ne advokato, o literato kelią. Pagarsėjo kaip satyrų autorius, literatūros kritikas, kovojęs prieš precizinę baroko poeziją ir burleską, kurių kritikai skirtas Romanų herojų dialogas (Dialogue des heros de romans, 1665, išspausdinta 1701). Vėlesniuose veikaluose, kaip kad Samprotavimai apie odę (Discours sur l‘ode, 1693) ir Kritinės mintys apie kelis retoriaus Longino fragmentus (Reflexions critiques sur quelque passages du rheteur Longin, 1694), gynė senovės rašytojų pranašumą prieš naujųjų laikų autorius. Žinomiausias jo kūrinys – Poezijos menas (L‘art poetique, 1674).

Poezijoje Bualo išreiškia visas klasikinio amžiaus teorijas. Tačiau jis sakosi nemėgstantis įmantrybių ir kviečia grįžti į gamtą. Tik stebint gamtą, rašo, bus įmanoma išmokti vaizduoti tikrą žmogų, nedirbtinį, neįmestą į rėmus. Juk nieko nėra gražiau nei gamta ir natūralumas, manė Nikolas Bualo. Svarbiausias Bualo poetikos principas, meilė antikai ir antikiniam menui. Tik ten galima atrasti viską kas kyla iš gamtos. Antika yra viskas kas yra amžina. Tragedijoje svarbiausia veiksmo vieningumas, nes intriga turi būti gerai paruošta ir apgalvota, kitaip tragedija neįdomi.

Keldamas reikalavimus komedijai jis pasisakė prieš vulgarumą, esą vulgarumas dažnai prasilenkia su sveiku protu. Tokiais Nikolas Bualo dėsniais buvo pagrįsta visa 17 amžiaus literatūra. Jei, sakydavo Bualo, rašytojas ar poetas nedaro įtakos ar įspūdžio skaitytojui, vadinasi jis nevertas literato vardo.

N. Bualo mirė Paryžiuje.


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Poezijos menas / iš pranc. k. vertė Aleksys Churginas. - Vilnius : Vaga, 1981. - 78 p.Gimė: 1636-11-01
Mirė: 1711-03-13
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą