Rašyk
Eilės (77849)
Fantastika (2279)
Esė (1536)
Proza (10855)
Vaikams (2678)
Slam (67)
English (1203)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 22 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Margerita Duras

Marguerite Duras

Apie:

Margerita Diura (Marguerite Duras, tikr. Marguerite Donnadieu) – prancūzų rašytoja, „naujojo romano“ krypties atstovė, dramaturgė, scenaristė ir filmų režisierė. Garsiausi jos sukurti filmai: Hirosima, mano meile (režisierė Alain Resnais) ir Indijos daina.

Pradžioje M. Diura kūryba apsiribojo tradicinėmis novelėmis ir istorijomis, tačiau 1958 metais pasirodė romanas Moderato Cantabile, kuriame pirmą kartą rašytoja sulieja aistrą, meilę, mirtį ir prisiminimus. Paskutinė jos knyga Parašytas (1995), trumpai apibendrina rašytojos gyvenimą ir kūrybos bruožus.

„Kūrybos vienatvė – tai tokia vienatvė, be kurios negimsta kūriniai arba be kurios jie tiesiog nyksta. Kai kūrinys praranda savo dvasią, jo net pats autorius nebegali pažinti. Pirmoji ir svarbiausia taisyklė – kūrinio niekada negalima diktuoti sekretorei, kad ir kokia gera ji bebūtų, ir niekada nebaigto kūrinio negalima duoti skaityti leidėjui,“ – sako M. Diura knygoje Parašytas.

Margerita Diura gimė 1914 metų balandžio 4 dieną Gia Dinh, Indokinijoje (dabartinis Vietnamas). Rašytojos tėvas mirė, kai jai buvo vos ketveri metai. Margeritos motina buvo mokytoja ir jai, po vyro mirties, teko vienai auklėti tris vaikus. M. Diura savo vaikystę praleido Vietname. Dar būdama paauglė Margerita užmezgė romaną su pasiturinčiu kiniečiu. Vėliau rašytoja šį savo gyvenimo periodą prisimena rašydama romanus. Būdama septyniolikos ji persikėlė į Prancūziją. Sorbonos universitete ji įgijo filosofijos bakalauro laipsnį, studijavo teisę ir politikos mokslus.

Nuo 1935 iki 1941 metų Margerita dirbo Kolonijų ministerijoje sekretore. Per antrąjį pasaulinį karą ji buvo prancūzų rezistencijos atstovė, taip pat priklausė komunistų partijai, tačiau iškart po karo ji pasmerkė komunizmo politiką ir buvo išmesta iš partijos. M. Diura karo metu palaikė rašytojus, kurie kritikavo nacius, tačiau buvo apkaltinta dalyvavimu literatūros komitete, kuris buvo kontroliuojamas vokiečių.

M. Diura vyras Robertas Antelmeas taip pat dalyvavo rezistencijoje. Jį suėmė Gestapas, bet jis išgyveno visose trijose koncentracijos stovyklose, kur buvo kalinamas. Grįžęs į Prancūziją jis parašė atsiminimų knygą L‘espace humaine. Margerita planavo Robertą palikti, tačiau jį slaugė ir prižiūrėjo. Ji laukė, kol jos vyras atsigaus, ir tada tikėjosi vėl ištekėti. Šis periodas buvo trumpų rašytojos istorijų periodas. Būtent šiuo laikotarpiu pasirodė Skausmas (La Douleur). Pirmoji M. Diura knyga Akiplėšos (Les impudents) pasirodė 1943 metais. Ta proga Margerita pasirinko slapyvardį – nedidelio Diura (Duras) miestelio Prancūzijoje, netoli kurio jos tėvas turėjo žemių, pavadinimą. Jos pirmiesiems kūriniams didelę įtaką padarė Ernesto Hemingway\\\'aus, Virginios Woolf ir François Mauriaco kūryba. Kurį laiką M. Diura dirbo žurnaliste laikraščio Observateur redakcijoje.

Pripažinimą rašytoja pelnė tokiais kūriniais kaip Un Barrage Contre le Pacifique (Užtvara palei Ramųjį vandenyną, 1950), kuriame pasakojama apie neturtingą prancūzų šeimą Indokinijoje; ją išgarsino ir psichologinės romantinės novelės Jūrininkas iš Gibraltaro (Le Marin de Gibraltar, 1952) bei Aikštė (La Square, 1955). Priešingai nei kiti avangardizmo atstovai, M. Diura nesidomėjo abstrakčia literatūros teorija, jai rūpėjo pačių žodžių galia, prisiminimai, užmarštis ir jausmai.

Daugelis rašytojos kūrinių dialogų yra elipsiniai (lingv. pagrįsti lengvai numanomų žodžių kalboje praleidimu, nepilni). Užuot aprašinėdama įvykius, rašytoja susikoncentruoja į veikėjų vidinius išgyvenimus.

Meilės tarp skirtingų rasių žmonių tema lydi daugelį M. Diura kūrinių, tarp jų ir romaną Hirosima, mano meile (Hiroshima, Mon Amour), kuris pasakoja apie trumpą meilės romaną tarp ištekėjusios prancūzų aktorės ir japono architekto. Filmas, sukurtas pagal šią knygą, buvo gana populiarus, tačiau Japonijoje nesulaukė didelio susidomėjimo. Meilė, ypač ankstesniuose M. Diura romanuose, suprantama kaip išsigelbėjimas nuo betikslio gyvenimo rutinos, kaip ir alkoholis bei pyktis.

Filmas Hirosima, mano meile buvo nominuotas Akademijos apdovanojimui už geriausią scenarijų, tačiau atsliepimai apie šį filmą buvo gana priešiški.

Nuo 1968 metų M. Diura kūryba ima abstraktėti, nors rašytoja ir anksčiau vengė estetinių ir stilistinių priemonių. M. Diura rašymo stilius ir kalbos vartojimas  dažnai būdavo įvardijami kaip novatoriški moterų literatūroje.

Nuo 1970 metų M. Diura daugiausia kūrė tekstus kinui ir teatrui. Kartu su Géraldu Depardieu 1977 metais ji sukūrė filmą Sunkvežimis (Camion). Daug kritikų sveikinimų rašytoja sulaukė 1984 metais pasirodžius romanui Meilužis (L‘Amant), kuriame pasakojama apie rašytojos jaunystę, praleistą Indokinijoje. Šis romanas laimėjo prestižinį Prancūzijos apdovanojimą Prix Goncourt ir buvo parduotas 1.5 milijono egzempliorių tiražu. 1992 metais Meilužis buvo ekranizuotas, filmą režisavo Jeanas-Jacques Annaud. M. Diura prie šios istorijos grįžta 1990 metais romane Meilužis iš šiaurinės Kinijos (L‘amant de la Chinese du Nord).

„Margerita Diura naudoja savo romanus, scenarijus filmams ir dramas kaip veidrodį, kad geriau pažintų save pačią. Ji tapatina save ir savo kūrinius taip, kad sunku suvokti, kur jos biografija, o kur tik prasimanymas,“ - yra sakęs Jeanas-Jacques Annaud interviu CNN televizijai 1998 metais metu.

M. Diura gyvenimas tapo puikia tema Andréa Steinerio knygoms M.D. (1983) ir Cet Amour-lá (1999). Šiose knygose rašoma apie vėlyvąjį M. Diura kūrybos periodą. A. Staineris, kuris buvo 38 metais jaunesnis už M. Diura, buvo susižavėjęs rašytojos kūryba ir vaidinęs keliuose jos filmuose. Jis Margeritą sutiko 1980 metais, kai pradėjo dirbti jos padėjėju. Kartu jie gyveno Paryžiuje iki M. Diura mirties 1996 metų lapkričio 3 dieną.


Bibliografija:

Vertimai į lietuvių kalbą:

Hirosima, mano meile : scenarijus ir dialogai ; Moderato cantabile : romanas / iš prancūzų k. vertė L. Rapšytė. – Vilnius : Vaga, 1972. – 232 p.
Meilužis : Romanas / Margerita Diuras ; Iš pranc. k. vertė P. Bieliauskas. – Vilnius : Alna litera, 1994. – 91 p.
Lolos V. Stein apžavėjimas : [romanas] / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Galina Baužytė-Čepinskienė. – Vilnius : Charibdė, 1997. – 188, [1] p.
Meilužis : romanas ; Meilė : romanas / Marguerite Duras ; [pirmąjį romaną iš prancūzų kalbos vertė Pranas Bieliauskas, antrąjį romaną iš prancūzų kalbos vertė Vita Malinauskienė]. – Vilnius : Lietuvos rašytojų s-gos l-kla, 1999 (Kaunas : Spindulys). – 187 p.
Jūrininkas iš Gibraltaro : romanas / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Danutė Povilavičiūtė. – Vilnius : Tyto alba, 1999 (Vilnius : Standartų sp.). – 284 p.
Mėta iš Anglijos : [romanas] / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Akvilė Melkūnaitė. – Vilnius : Baltos lankos [i.e. „Baltų lankų“ leidyba, 2001] (Vilnius : Vilspa). – 135, [1] p.
Tarkvinijos arkliukai : romanas / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Alina Kiliesaitė. – Vilnius : Alma littera, 2001 (Vilnius : Vilspa). – 166, [2] p.
Moderato cantabile : romanas / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Laima Rapšytė. – 2-oji laida. – Vilnius : Vaga, 2006 (Vilnius : Spauda). – 101, [2] p.
Vicekonsulas : romanas / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Galina Baužytė-Čepinskienė. – Vilnius : Vaga, 2006 (Vilnius : Vilniaus spauda). – 188, [2] p.
Hirosima, mano meile : scenarijus ir dialogai / Marguerite Duras ; [vertė Laima Rapšytė]. – 2-oji laida. – Vilnius : Vaga, 2006 (Vilnius : Spauda). – 150, [2] p.
Meilužis / Marguerite Duras ; iš prancūzų kalbos vertė Pranas Bieliauskas ; [iliustruota Małgorzatos Flis piešiniais]. – Vilnius : Lietuvos rytas = Madrid : Mediasat Group, 2007. – 123 p. („Lietuvos ryto“ kolekcija)Gimė: 1914-04-04
Mirė: 1996-11-03
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-11-03 15:20
Balta Baltaitė
Skaičiau "Meilužį". Visai patiko.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-03-24 19:25
Vincentas K
Labai keista rašytoja, bet įdomi
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-09-04 11:00
Somnambulas
- gal visai ir nieko? -
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą