Rašyk
Eilės (71912)
Fantastika (2159)
Esė (1687)
Proza (10302)
Vaikams (2453)
Slam (47)
English (1087)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 18 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Juozas Kėkštas

Apie:

Juozas Kėkštas (tikroji pavardė Adomavičius) gimė 1915 m. lapkričio 19 d. Taškente (Uzbekija). 1921 m. su motina grįžo į Lietuvą. Sunkios sąlygos privertė motiną apgyvendinti vaikus bendrabučiuose. Juozas gyveno „Agronomų“ bendrabutyje Žvėryne. 1926 m., po trijų „Ryto“ pradinės mokyklos skyrių, įstojo į Vytauto Didžiojo gimnazijos 1-ąją klasę. 1938 m. Vilniuje pasirodė debiutinis jo eilėraščių rinkinys Toks gyvenimas.

Per pirmąjį bolševikmetį buvo ištremtas į Rusiją, bet 1941 m. rudenį, kaip buvęs Lenkijos pilietis, amnestuotas. Įstojo į generolo Anderso suorganizuotą kariuomenės dalinį ir, apkeliavęs Persiją, Egiptą ir Palestiną, atsidūrė Italijoje, kur britų armijoje kovojo prieš vokiečius, o po karo, ten pasilikęs, tapo vienu iš pirmųjų lietuvių poetų, išeivijoje išleidusių poezijos rinkinius. Romoje pasirodė jo eilėraščių rinkiniai Rudens dugnu (1946) ir Staigus horizontas (1946). Pastarasis yra bene šviesiausias ir pakiliausias Juozo Kėkšto eilėraščių rinkinys, nes čia „skausmuos tvirtėja dainos ir viltis palūžus“; čia ne vienu posmu išreiškiamas noras „naują namą kurt griuvėsiuos/ ir vėjų rože plaukti į koralų salą/ audringam vandenyne“. Čia kalbama apie pavasarį ir „šviesėjantį pasaulį“, apie „saulėtų uostų ilgesį“ ir meilę, akimirkomis alkanoj širdy įsiliepsnojus gaisrui, pajuntant, kaip „kiekvienas žvilgsnis, žingsnis, gestas/ dainuoja laimę“.

1947 m. pavasarį Juozas Kėkštas emigravo į Pietų Ameriką. Apsigyveno Argentinoje, Buenos Airėse. „Čia, kad galėčiau pragyventi, ėmiausi devynių amatų bei darbų, bet dešimtas visuomet buvo skurdas“ – rašė Juozas Kėkštas. Buvo stikliumi, audėju, kurį laiką dirbo cemento fabrike Kordoboje. Galiausiai „specializavosi“ gelžbetoninių kelių statybos srity.

Buenos Airėse 1948 m. išėjo eilėraščių rinkinių Rudens dugnu ir Staigus horizontas antroji jungtinė laida – Diena naktin pavadinimu. 1951 m. „Gabijos“ leidykla JAV išleido „atlantinių“ eilių rinkinį Ramybės man. 1953 m. „Ventos“ leidykla Nordlingene išleido rinktinius eilėraščius – rinktinę Etapai. Poetas glaudžiai bendravo su argentiniečių rašytojais Sabatu, Kastiliju, Galtjeru, Tafur ir kt., aktyviai dalyvavo poezijos antologijoje „Žemė“.

„Žemės“ idėjas palaikančiame ir jos pozicijoms ginti leidžiamame „Literatūros lankų“ žurnale Juozas Kėkštas dirbo techniniu redaktoriumi. Jo prižiūrimas šis leidinys Argentinoje ir buvo spausdinamas. „Literatūros lankai“ nustojo eiti, kai 1957 m. pabaigoje, išsiliejus kraujui smegenyse, Juozui Kėkštui suparalyžiavo kairę ranką ir koją. Jis beveik metus išgulėjo ligoninėje, o 1959 m., savo bičiulių lenkų rašytojų padedamas, sugrįžo į Lenkiją ir iki pat mirties, 1981 m. balandžio 16 dienos, išgyveno Varšuvoje.

Periodikoje paskelbė ispanų, rusų, baltarusių, prancūzų poezijos vertimų, taip pat lietuvių poetų kūrinių vertimų į lenkų kalbą, straipsnių apie literatūrą.
1986 m. Lietuvoje buvo išleistas pilnas jo kūrybos rinkinys Dega vėjai.

Paklaustas apie kūrybines sąlygas išeivijoje, poetas Juozas Kėkštas kalbėjo: „Niekur ir niekada neturėjau palankių ne tik kūrybinių, bet ir elementariai suprantamų gyvenimo sąlygų. Tačiau sąlygų nepalankumas veikia dvejopai. Atseit, lazda turi du galus. Iš vienos pusės stelbia ir slopina polėkius, bet iš antros skatina maištui, o maištas prieš neteisybę ir netiesą – tai didelis akstinas meninėj kūryboj. Šitai primygtinai pabrėžiu: to nepadaręs jausčiau, kad pats sau prieštaraučiau...“


Bibliografija:

Toks gyvenimas : lyrika. – Vilnius, 1938. – 62 p.
Rudens dugnu : antroji lyrikos knyga / Juozas Kėkštas. – Roma, 1946 (sp. "Pio X"). – 62 p.
Staigus horizontas : trečioji lyrikos knyga / Juozas Kėkštas. – Roma : Autoriaus draugų leidinys, 1946. – 50 p.
Diena naktin : eilėraščiai / Juozas Kėkštas. – Buenos Aires : Argentinos lietuvių jaunimo draugija, 1947 (Buenos Aires : Imprenta J. Olsiewicz). – 62 p.
Ramybė man : poezijos lankas / Juozas Kėkštas. – Brooklyn (N.Y.) : Gabija, 1951. – 45 p.
Etapai : poezija, 1933-1953 / Juozas Kėkštas. – Nördlingen : Venta, 1953. – 142 p.
Lyrika / Juozas Kėkštas. – Vilnius : Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1964. – 138, [6] p.
Dega vėjai : eil., vertimai, str., laiškai / Juozas Kėkštas ; red. komis.: V. Kazakevičius ... [et al.] ; sudaryt. Jonas Čekys. – Vilnius : Vaga, 1986. – 653, [1] p.Nuorodos:

Autobiografija iš knygos Dega vėjai:
http://www.tekstai.lt/tekstai/zeminink/keksbio.htm

H. Nagys apie Juozo Kėkšto poeziją:
http://www.tekstai.lt/tekstai/zeminink/kpoezija.htm


Gimė: 1915-11-19
Mirė: 1981-04-16
 


Įvykiai

  • Vakaras, skirtas rašytojo Juozo Kėkšto 100-osioms gimimo metinėms
    2015-12-08
    Gruodžio 11 d. 17 val. Rašytojų klubo salėje – vakaras, skirtas rašytojo Juozo Kėkšto 100-osioms gimimo metinėms . Dalyvauja literatūrologės dr. Alma Lapinskienė, dr. Dalia Satkauskytė, aktorė Aldona Vilutytė, rašytojos A. Liobytės dukra, gydytoja Gintarė Paškevičiūtė-Breivienė ir kiti.
     
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą