Rašyk
Eilės (78096)
Fantastika (2304)
Esė (1552)
Proza (10908)
Vaikams (2712)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (369)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 5 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter





Fransisas Beikonas

Francis Bacon

Apie:

Fransisas Beikonas (Francis Bacon) – anglų filosofas, valstybės veikėjas, advokatas. Naujųjų laikų empirizmo ir eksperimentizmo mokslo pradininkas. Visą gyvenimą praleido Londone. Nuo 1584 m. buvo Bendruomenių Rūmų narys, o 1603 m. jam buvo suteiktas riterio titulas. 1607 m. F. Beikonas buvo paskirtas generaliniu prokuroru, 1617 m. – lordu didžiuoju antspaudo saugotoju. 1618-1621 m. jam buvo suteiktas barono titulas ir Anglijos lordo kanclerio pareigos. Vėliau F. Beikonas buvo apkaltintas kyšininkavimu ir nuteistas, tačiau 1624 m. bausmė buvo dovanota.

F. Beikonas siekė reformuoti mokslų klasifikaciją ir metodologiją. Tam skirtas nebaigtas, tačiau svarbiausias veikalas Didysis mokslų atnaujinimas (Instauratio magna scientiarum), kurį sudarė šešios dalys. F. Beikonas parašė tokius veikalus kaip: Naujasis organonas (Novum organum; 1620) ir Apie mokslo vertingumą ir praturtinimą (De dignitate et augmentis scientarum; 1623). Juose kritikavo scholastinę logiką bei silogistinį metodą ir akcentavo praktinę mokslinio patyrimo svarbą. F. Beikono racionalizmo kritika padėjo formuotis klasikinei naujųjų laikų gamtotyrai.

Iš F. Beikono raštų aiškiai matyti, kad jis jaučiasi panašiai kaip R. Decartes - mokslo reformatoriumi ir atnaujintoju. Jis teigė, kad mokslas turi daug trūkumų ir kad mokslo uždavinys yra būti naudingam ne atskiram asmeniui, o visos žmonijos kultūrai.

F. Beikonas sukūrė utopinės valstybės , kurioje yra aukštas technikos lygis, tvarkomasi pagal mokslinius principus, bet išlieka klasinė nelygybė, koncepciją (Naujoji Atlantida (New Atlantis); 1627).

F. Beikono darbai turėjo įtakos naujųjų laikų filosofijai bei gamtos mokslams (T. Hobbes, J. Lock, J.S. Mill). Dar parašė: Esė, arba Politiniai ir doroviniai pamokymai (The Essayes, or Councels Civill and Morall 1512-1597); Apie senovės išmintį (De sapientia veterum; 1609).

Anot F. Beikono, metodas, leidžiantis pasiekti tikrąjį pažinimą yra indukcija. Skyrė tris šio mokslo tyrimo pakopas: gamtos reiškinių stebėjimas ir gretinimas, duomenų apibendrinimas ir sisteminimas, išvadų patikrinimas eksperimentu. Mokslus suskirstė pagal analogiją su žmogaus gebėjimais: istorija (atmintis), poezija (vaizduotė), filosofija (protas), kurią laikė bendru mokslų pagrindu. Matematika, pasak F. Beikono, yra pagalbinė gamtos mokslo šaka, taip pat nepripažino M. Koperniko heliocentrinės sistemos. Tikslo sąvoką moksle bandė pakeisti priežasties sąvoka. F. Beikonas puola racionalistinę pažinimo teoriją. Jis kaltina racionalistus atitrūkimu nuo gyenimo, nes jie esą išeda savo teorijas kaip voras, verpiantis iš savęs voratinklį. F. Beikonas teigė, kad pažinimas yra tikrasis gamtos atvaizdas. Pažinti daiktų prigimtį žmogui neleidžia prietarai (stabai). Skyrė keturias stabų rūšis: giminės (kyla todėl, kad žmogaus protas yra ribotas), olos (dėl auklėjimo įpročių, polinkių ar indvidualios progimties), aikštės (visuomenės priimtų mąstymo nuostatų nekritiškas priėmimas; iš žmogaus socialinės patirties formuojami polinkiai), teatro (polinkis tikėti kokiomis nors priimtomis filosofinėmis teorijomis).


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Naujasis organonas / iš lotynų kalbos vertė Romanas Plečkaitis. - Vilnius : Margi raštai, 2004 (Kaunas : Spindulys). - 315 p.

Vertimas į rusų kalbą:

Сочинения : в 2-х т. : [перевод] / [общ. ред. и вступит. статья А.Л. Субботина] ; АН СССР, Ин-т философии. - 2-е изд., испр. и доп. - Москва : Мысль, 1977-1978. - 2 t.

Apie F. Beikoną lietuvių kalba:

Pasakojimai apie filosofus ir filosofiją : filosofijos istorija jaunuomenei : vyresn. mokykl. amž. / Romualdas Ozolas. - Vilnius : Vyturys, 1988. - 213 p.
Filosofijos istorija / Władysław Tatarkiewicz ; [iš lenkų kalbos vertė Danutė Kapačauskienė, Jūratė Skersytė]. - Vilnius : Alma littera, 2001.


Apie F. Beikoną rusų kalba:

Ф. Бекон и его учение / Ю.П. Михаленко ; АН СССР, Ин-т философии. - Москва : Наука, 1975. - 264 p.

Apie F. Beikoną anglų kalba:

Francis Bacon / With essays by D. Ades a. A. Forge, a note on techn. by A. Durham a. a select bibliogr. by K. Cieszkowski. - London : The Tate Gallery in assoc. with Thames a. Hudson, 1985. - 246 p.
Nietzsche and modern times : a study of Bacon, Descartes, and Nietzsche / Laurence Lampert. - New Haven ; London : Yale University Press, 1993. - 475 p.



Gimė: 1561-01-22
Mirė: 1626-04-09
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2006-04-09 15:23
Vai
Vai
bekonas...o čia tai mėsa...respect
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-10-23 23:30
Somnambulas
- bekonas:) -
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą