Rašyk
Eilės (73628)
Fantastika (2197)
Esė (1498)
Proza (10399)
Vaikams (2524)
Slam (49)
English (1126)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Ema Dmochovska

Ema Jelenska-Dmochovska

Apie :

Ema Dmochovska (merg. pavardė Jeleńska, Jelynska) lenkų rašytoja kilusi iš grafų Jelinskių giminės. Gimė 1864 m. Polesėje, mokėsi namuose. Studijavo Varšuvos universitete. Ištekėjusi už Kazimiero Dmochovskio persikėlė į Vilnių. Meniškai rašė apie Vilniaus praeitį, užrašė Vilniaus kalvarijų istorijas, domėjosi užsienio literatūra. Ji įkūrė tris slaptas mokyklas, rūpinosi mergaičių ugdymu, redagavo laikraštį "Jutrzenka". „Zorza Wilenska“ redaktorė. 

Du kartus nuteista, baisiomis sąlygomis kalėjo už politinę veiklą ir uždraustos spaudos platinimą. Kūryba jausminga, būdinga tam laikmečiui romantika, sentimentalumas, siužetai dramatiniai, daug dėmesio skirta dvarų aprašymams. Lietuvoje veikalai netyrinėti, mažai aprašyti. Kurį ilgą laiką buvo visiškai išbraukta literatūros istorijos. Cenzūra buvo uždraudus spausdinti jos kūrybą. Net šių dienų filologijos studentai nežino E. Dmochovskos romanų, nors kadaise jie buvo plačiai skaitomi ir verčiami į užsienio kalbas.

Žymiausias kūrinys "Panelė" apdovanotas dar 1899 m. Po 1989 m. išleisti romanai „Panienka“ ("Panelė") ir „Dwór w Haliniszkach“ ("Haliniskių dvaras"), o likęs nemenkas rašytojos palikimas pamirštas ar nesurastas. Nepelnytai užmiršta ir nepripažinta kaip kūrėja, nėra daug duomenų apie ją. Amžininkai Emą Dmochovską vadino antrąją Džeine Austin, nors ji buvo E. Ožeškienės kūrybos gerbėja.

Vilniaus lenkai norėjo susijungti Vilnių su Lenkija ir visada stengėsi tai daryti. Ema Jelenska-Dmochovska drauge su kitais pažangiais Vilniaus lenkų rašytojais ir mokslininkais visuomenininkais K. Miskevičium, L. Lukovskiu (Łukowski), H. Sokolovska rašė kreipimąsi dėl Vilniaus prijungimo. 

Ema Dmochovska mirė 1919 m. Vilniuje, palaidota Rasų kapinėse.Gimė: 1864-02-29
Mirė: 1919-01-24
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Blogas komentaras Rodyti?
2017-02-22 07:38
Alicija_
Skaitantiems lenkiškai rekomenduoju : "Jubileusz i inne nowele".
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą