Rašyk
Eilės (72236)
Fantastika (2171)
Esė (1688)
Proza (10352)
Vaikams (2459)
Slam (49)
English (1091)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 52 (2)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Bruno Schulz

Apie:

Bruno Schulz – garsus rašytojas, dailininkas, tragiškai žuvęs Antrojo pasaulinio karo metu (rašytoją nušovė vokiečių kareivis Drohobycz gete). B. Schulz išgarsino jo trumpi pasakojimai. Jis yra laikomas vienu geriausių dvidešimtojo amžiaus lenkų prozininkų.

Bruno Schulz gimė žydų šeimoje Drohobycz miestelyje (dabartinis Drogobych miestelis Ukrainoje). Tuo metu šis miestas buvo Austrijos imperijos dalis. Rašytojo tėvas turėjo drabužių parduotuvę, kurią vėliau perdavė savo žmonai, nes sunkiai sirgo. B. Schulz studijavo architektūrą Lvovo universitete ir litografiją bei piešimą Vienoje. Vėliau rašytojas grįžo į savo gimtąjį miestą, kur 1924 – 1939 metais dirbo dailės mokytoju vietinėje gimnazijoje.

B. Schulz rašyti pradėjo tik ketvirtajame dešimtmetyje. Jo straipsniai buvo spausdinami literatūriniame žurnale „Wiadomosci Literackie“. B. Schulz dirbo kartu su tokiais avangardistais kaip Witold Gombrowicz (1904-1969) ir Stanislaw Ignacy Witkiewicz (1885-1939). Rašytojas ketvirto dešimtmečio viduryje aplankė Varšuvą ir Paryžių. B. Schulz niekada nevedė, nors dirbo kartu su poete Deboah Vogel ir kitomis moterimis.

1938 metais B. Schulz buvo apdovanotas Lenkų literatūros akademijos auksiniu laurų vainiku. 1939 m. Vokietija užima Lenkiją iš Vakarų, o likusi valstybės dalis tapo Sovietų sąjungos nuosavybe. 1939 – 1941 metais B. Schulz gyveno sovietų užimtoje teritorijoje, tačiau kai Vokietija puolė SSRS, Drohobycz miestelis buvo okupuotas nacių. Gestapo tarnautojui Felix Landau, patiko B. Schulz piešiniai, todėl jis suorganizavo rašytojo pabėgimą iš geto ir įsakė B. Schulz tapyti freskas jo namuose.

B. Schulz  rašė lenkų kalba, tačiau mokėjo žydų ir vokiečių kalbas. Pirmasis rašytojo kūrinys – Cinamoninės krautuvėlės (Sklepy Cynamonowe; 1934). Kitas B. Schulz  kūrinys – Klepsidros sanatorija (Sanatorium pod Klepsydra) buvo išleista 1937 metais. Šie du kūriniai B. Schulz  pavertė žymiu avangardizmo atstovu. B. Schulz kūrybą įtakojo Franz Kafka. 

Po karo B. Schulz kūryba buvo iš naujo atrasta. 1964 metais išleistas novelių rinkinys Proza, jame taip pat buvo publikuojami rašytojo laiškai ir literatūriniai straipsniai.  B. Schulz  piešiniai buvo prilyginti tokiems dailininkams kaip Utrillo, de Chirico, Henri Rousseau ir Chagall.

Savo novelėse rašytojas kūrė mitinį vaikystės pasaulį, kuriame gausu autobiografinių elementų. Rašytojas savo novelėse daug ko nepasako, jis nepasitiki įprastiniu turinio vystymu, todėl novelėse nėra daug veiksmo. 


Bibliografija:

Vertimas į lietuvių kalbą:

Cinamoninės krautuvės ; Klepsidros sanatorija. – iš lenkų kalbos vertė Leonija Malakauskienė. - Vilnius : Baltos lankos, [2000] (Vilnius : Vilspa). – 301 p.


Nuorodos:

Rašytojo kūriniai anglų kalba:
http://www.schulzian.net/Gimė: 1892-07-12
Mirė: 1942-11-19
 


 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą