Rašyk
Eilės (75029)
Fantastika (2211)
Esė (1514)
Proza (10624)
Vaikams (2524)
Slam (50)
English (1155)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 19 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Aleksejus Vasiljevičius Kolcovas

Алексей Васильевич Кольцов

Apie:

Rusų poetas Aleksejus Vasiljevičius Kolcovas (Алексей Васильевич Кольцов) gimė 1809 m. spalio 10 d. Voroneže, gyvulių pirklio šeimoje. Nuo pat vaikystės dirbo kartu su tėvu: klajodami po stepę supirkinėjo gyvulius, varė juos į turgų ir pardavinėjo. Pusantrų metų mokėsi vietinėje mokykloje. Sulaukęs 16 metų, pradėjo rašyti eilėraščius. Pirmasis jo poezijos skaitytojas buvo voronežietis seminaristas Serebrianskis. 1830 m. į Voronežą atvyko N. V. Stankevičius. Jis paskaitė A. V. Kolcovo eilių ir supažindino su jomis Maskvos literatus. Eilės sužavėjo V. G. Belinskį, kuris tapo A. V. Kolcovo artimu bičiuliu ir mokytoju. Poeto eilėraščius gerai vertino Puškinas, Krylovas, Viazemskis, Odojevskis.

Kol dar gyveno kaime, A. V. Kolcovas ne kartą vyko į Maskvą. Išvykos į miestą prilygo šventėms. 1838 m. išvykęs į Maskvą, o vėliau ir į Peterburgą, ypač susidraugavo su V. G. Belinskiu, ėmė dalytis su juo slapčiausiomis savo mintimis, džiaugsmais ir nesėkmėmis. V. G. Bielinskis tapo tarsi A. V. Kolcovo teisėju, kuris vertino ir sprendė, kas A. V. Kolcovo kūryboje gera ir vertinga.

1838 m. A. V. Kolcovas sukūrė gana daug lyrinių eilėraščių. Pats poetas susiejo tai su gyvenimu Peterburge, kur bendravo su žinomais intelektualais, galėjo jausti jų paramą, girdėti draugišką jų žodį. Po šios kelionės gyvenimas kaime poetui darėsi vis nepriimtinesnis, jo vidinis pasaulis vis labiau ilgėjosi kultūringo bendravimo su žmonėmis, inteligentiškos aplinkos. Jo siela darėsi vis vienišesnė, jo poreikių nebegalėjo patenkinti kaimiška namų aplinka. Svajojo tapti naujųjų Peterburge išgirstų idėjų propaguotoju. Jį pažinusieji tokias poeto nuotaikas laikė paprastu kitų minčių pamėgdžiojimu. Draugai kvietė A. V. Kolcovą į Maskvą, ragino jį užsiimti knygų prekyba, bet tai poeto netenkino ir jis tokių siūlymų atsisakė, nes negalėjo pakęsti prekybos, kuri, anot jo, nesiderino su knygų ir jo minčių pasauliu.

1840 m. rudenį A. V. Kolcovas vėl aplankė abi Rusijos sostines. Susitikimai su draugais vėl atgaivino jo kūrybinius polėkius. Jis pasistengė kaip galima ilgiau negrįžti į kaimą, nes namų aplinka jam darėsi nebepakeliama. Į namus jis grįžo tik 1841 m. pradžioje. Mieste jis nusigyveno. Kadangi tėvas atsisakė padėti sūnui finansiškai, pinigų poetui teko skolintis iš draugų. Grįžęs vėl pasinerė į tėvo verslą, bet su tėvu santykiai darėsi vis šaltesni. Tuo pat laiku poetas susipyko su savo seserimi Anisija, kuri anksčiau skatino jį kurti ir visapusiškai palaikė jį. Smarkiai blogėti ėmė A. V. Kolcovo sveikata, jis susirgo džiova. Tik vienintelis spindulys buvo likęs jo pasaulyje – tai meilė G. Lebedevai. Tačiau dėl įvairių aplinkybių ryšiai ir su šia mergina nutrūko. Tėvas nebeduodavo pinigų net sūnaus gydymuisi. Jam kiek galėdamas padėjo ir šelpė gydytojas I. Mališevas.

A. V. Kolcovo gyvybės siūlas nutrūko 1842 m. spalio 29 d., kai linksmai nusiteikusi sesuo Anisija ruošėsi iškilmingoms vestuvėms. Prie poeto mirties patalo ištikimai budėjo motina ir senoji auklė.

1835 m. Stankevičius ir Belinskis išleido pirmąją A. V. Kolcovo eilėraščių knygą, kurioje poetas vaizdingai apdainavo kaimą. Knygos poetika labai artima liaudies dainų koloritui. Dėl to rusų kompozitoriai (Rimskis-Korsakovas, Musorgskis, Dargomyžskis, Balakirevas ir kiti) pagal A. V. Kolcovo eiles kūrė muziką. A. V. Kolcovo eilėse skambėjo darbo, gamtos, kaimo buities idealizavimo ir kiti motyvai. Poeto posmai tarsi buvo kilę iš liaudiškos dainos, tik jai suteikė daugiau gyvenimiškų, buitinių detalių.


Bibliografija:

A. Kolcovo knygų vertimų į lietuvių kalba nėra. Yra keletas išvertų jo eilėraščių rinkinyje „Rusų meilės lyrika“:

Rusų meilės lyrika : Su mylimaisiais nesiskirkit ... / [sudarė Julius Jasaitis ; iliustravo Marius Liugaila]. – Vilnius : Žuvėdra, 2000 (Kaunas : Aušra). – 239, [1] p.


Knygos originalo kalba:

А. В. Кольцов : 1809-1909 г. : [поэзия]. – Вильна : Крестьянин, 1909. – 32 p.
Полное собрание стихотворений : с биографией и музыкальным приложением на слова поета : для школ и народа / А. В. Кольцов ; составили М. Соколов и Л. Гольдман. – Вильна : Тип. А.Г. Сыркина, 1909. – 61, [2], 15 p.
Песня пахаря : стихотворения : [для детей младшего школьного возраста] / А. В. Кольцов ; рисунки А. Пластова. – Москва : Советская Россия, 1978. – 40, [2] p.Gimė: 1809-10-10
Mirė: 1842-10-29
 
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
 
Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą