Rašyk
Eilės (78154)
Fantastika (2307)
Esė (1554)
Proza (10911)
Vaikams (2714)
Slam (73)
English (1198)
Po polsku (370)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 14 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter







Virš horizonto pakibo juodas debesis. Po juo pasislėpę paskutiniai saulės spinduliai paskleidė prieblandą. Artėjo audra... Nutilo vėjas. Gamta susigūžė lyg grėsmingas žvėris, pasirengęs lemtingam šuoliui...
Krustelėjo vienas beržo lapelis. Juo pasekė antras, trečias... Vėjas, apsukęs ratą, sulingavo visą medį, šuorais pereidamas į greta augančius... Susikabinęs su audra ir greitai lėkdamas, jis kėlė nuo žemės ne vietoje padėtus lengvus daiktus ir nešė laukais... Dusliai sugrumzdėjo už dangaus varčios užkliuvę griaustinio ratai... Vieną, kitą kartą... Vingiuojanti žaibo strėlė perskrodė debesį ir trinktelėjęs griausmas tartum perskėlė jį per pusę...
Žirniais į langą ėmė barbenti stambūs lietaus lašai. Jie jungėsi į sroves ir bėgo upeliais per kryžiumi į Vakarus atsisukusio lango stiklą.
Išsigandusi stipraus trenksmo, palangėje mekeno ožkelė, šaukdama išsislapsčiusius ožkiukus. Iš šiaudų pintas aptvaras dar labiau temdė vienintelį  švarų ir jaukų kambarėlį, kuriame šmirinėjo sukumpusi senučiukė. Ji irgi susigūžė ir net tūptelėjo…

Atsisėdusi ir parėmusi rankomis galvą, ji vėl matė tą baisiąją naktį, kai liepsnų liežuviai laižė žaibais besisvaidantį dangų. Degė jos didelė graži troba, visada erdvi ir švari. Mažai kas liko po gaisro, kurį jau smarkiai įsisiautėjusį per vėlai pamatė kaimynai. Ir liko Katrutei tvartas, kuriame ji nežinia kaip sugebėjo įsirengti vienintelį kambarį, atstojantį ir virtuvę, ir miegamąjį. 

Taip ji ir gyveno: turėjo daržą, kurį įdirbti padėdavo kaimynai, ir ožką, kuri ją maitino... Dar katiną ir keletą vištų.
Taip metų metus ji nesikeitė. Atrodė vis tokia pat miela maža gunktelėjusi senučiukė, kiek paslaptinga su tomis savo ožkomis. Jos buvo ne tik maitintojos, bet ir gyvenimo draugės, su kuriomis ji šnekėdavosi: kiek bardavosi, bet visada švelniai, kiek guosdavosi ir pasakodavosi apie savo senatvę ir vienišą būtį...
Jos keistą būstą ir ožkeles mėgo vaikai: priraudavo žolės, žaisdavo su ožkučiais...

Praėjo daug metų. Katrutė dar labiau sukumpo, į žemę kaskart labyn linkdama...
Kartą, išgirdę ožkas labai gailiai bliaunančias, rado ją žmonės lovoje gulinčią, pasikelti nebegalinčią. Susirgo Katrutė, į ligoninę ją išvežė... ir gyvos iš ten jau nebeparvežė...
Parvežė karste, bažnyčios lavoninėje pastatė... Susirinko kaimo žmonės kitą rytą paskutinį kartą josios palydėti. Nebuvo nei gėlių, nei vainikų... Viena kita artimesnė kaimynė ašarą nubraukė...
Liko kapas ir ant jo uždegta žvakelė, tokia pat vieniša kaip kad buvo Katrutė...

2004-04-20 05:47
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 9 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2004-04-22 06:08
Benas Šašas
Atsitikt. mečiau akį - nesu mylėtojas panašios l-ros. Šitas gabalas man yra geras, nelabai supr. ko jie apačioj putoja. Ta maža bobikė su jos dideliu vienišumu. Gryniausias personažas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-04-21 13:48
Miesto Kaukas
nuo kada bažnyčioj atsirado lavoninė? ir dar įdomu kaip lavoną pastatyti reikia?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-04-20 10:53
Nyarlathotep
*erdvios
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2004-04-20 10:52
Nyarlathotep
Sakyčiau, kad neblogai, jei čia būtų 12-16 metų vaiko rašinėlis, ar pradedančiojo darbas.

Taigi... Kas blogai.  Skaitant pradžią norisi ja kaip galima greičiau prabėgti - labai tipiškos frazės. "Virš horizonto pakibo juodas debesis. Po juo pasislėpę paskutiniai saulės spinduliai paskleidė prieblandą. Artėjo audra... Nutilo vėjas." Ir t.t. Frazės - gražios. Bet lietaus aprašymas - ištęstas. Nebūtina laikytis jokių kanonų, bet įžanga beveik tokio pat ilgio kaip dėstymas.
"Degė jos didelė graži troba, visada erdvi ir švari." Taigi... būna trobų, korios edvios tik ketvirtadieniais nuo 3 iki 5 val po pietų. " Ir liko Katrutei tvartas, kuriame ji nežinia kaip sugebėjo" - na - ji žino kaip ji įsikūrė.
"Taip jinai ir gyveno " .... " Taip metų metus jinai nesikeitė"
Pirmą kartą skaitydamas aš nesupratau kas čia atsitiko pabaigoje: viskas labai sumalta. Tam teko sugrįžti į pradžia. Taigi:
1 Lietus, ožkos, senutė
2. Senutė prisimena savo degančią trobą.
3. 2 variantai: Senutė toliau prisimena savo gyvenimą arba staigus nemotyvuotas pasakotojo šuolis.
4. Tolima ateitis (daug metų) nuo prieš tai pasakotų įvykių. Katrutė miršta.
Na, jei neaišku - man truksta perėjimų, ypač į 4, o gal ir į 3 dalis, kurie normaliai sudėliotų įvykius laike.
"Susirgo Katrutė" Tarsi tai neaišku iš prieš tai buvusio sakinio, kuris ir taip 2 kartus jos negalią pabrėžė? Tas pats ir su "ir gyvos iš ten jau nebeparvežė... Parvežė karste, " - nors čia dėl stiliaus vientisumo leistina.
Šiaip - keistai pažįstama. Ne, ne taip, kad lygiai tą patį kūrinį būčiau skaitęs. Bet tokios stiliaus, gal artima mintimi - tikrai, ir ne vieną.  Net jūsų paskutinis prozos yra artimas šitam - abu man asocijuojasi su saulėlydžiu (ne tiesioginiu, aišku), savotišką stagnacija ir nepermaldaujamu laiku. O taip pat žmogaus ir jo gyvūnų ryšiu.
Na o pasakojimo moralas? Kad gyvūno draugystė yra kur kas tikresnė/artimesnė už kaimo žmogaus? Ir kai trobos nebeturi pasipuikavimui, kaimynai tik užjaus, bet į draugus neįsiprašysi...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą