škevičius <januskeviciu1945@gmail. com>
23: 34 (prieš 5 minutes)
skirta aš
Sibiro tremties prisiminimai-16.
Pirmi 2-3 tremties metai tremtiniams buvo labai sunkus ir sudėtingi: Tėvynės ilgesys ir nežinia kankino visus suaugusius, bet viltis ir tikėjimas, kad tai nesitęs amžinai neapleido. Vaikai šias suaugusių liūdesio nuotaikas išgyvno skirtingai, nes suaugę vengė parodyti liūdesį ir su vaikais elgiasi atsakingai. Dažnai juokaudami pasakojo istorijas nutikusias taigoje, apie staugiancius vilkus, apie baltus kiskius kepancius pyragus, apie prikeltas iš žiemos miego meškas, ir pabaidytus snaudžiančius tetervinus, saugiai pasislėpusius nuo šalčio ir vėjo puriame sniege.
Kai „kolchoze“ baigdavosi sezoniniai darbai, tremtiniai vyrai buvo išsiunčiami į taigą miško darbams aprūpinti gyvenvietę kuru ir medienos atsargomis statyboms. Darbai taigoje per žiemos šalčius buvo labai sunkus ir pavojingi. Paruošti rastus, ir išgabenti iš taigos be kelimo mechanizmų, išnaudojant tik išsekintų žmonių pajiegumais, buvo tikras košmaras, - tikra katorga. Po 2-3 savaičių darbininkai grįždavo iš taigos išsękę, nušalusiomis rankomis ir kojomis, sutinusiais -pamėlusiais veidais. Vykdant rąstų krovos darbus pasitaikydavo nelaimingų atsitikimų, -darbininkas praradęs akimirkai saugumo kontrolę, rąstas riedėdavo padėtais brūsais žemyn ir kliudydavo nespėjusi laiku sureaguoti pusnyje įstrigusį darbininką. Rezultatas būdavo baisus, - riedėdamas rastas stipriai žmogų sužaloja arba-, dar blogiau...
Praleisti tremtyje 3-4 metai, Tėvynės ilgesys neapleido, tik dar labiau sustiprino tikėjimą apie sugrįžimą. Valdžia dėjo visas pastangas, kad pamirštų svajoti apie grįžimą, - naudoja įvairias propagandines priemones kaip čia, Sibire yra gera gyventi yra saugu, visi yra įdarbinti, vaikai lanko mokyklas, yra ligoninė ir klubas.
-Štai, savaitgalį, rodis Lietuvoje sukurtą filmą „Aušra prie Nemuno“. Komunistų partijos sekretorius Nikolajus Filipovičius Spiridonovas pasitaręs su Abano rajono komendantų-NKVD pulkininku Bykovu, sekretorę įpareigojo paruošti reklamą demonstruojam lietuviškam filmui „Aušra prie Nemuno“, -įpareigojo išplatinti bilietus tarp tremtinių, perspėjo, kad butinai atvyktų į klubą premjerinei peržiūrai, - vyks tradicinę tremtinių patikrinimas ir registracija.
- Partijos sekretorius iškilmingai gyventojams pranešė:
-1953 metų rudenį, gyvenvėtė bus aprūpinta elektra. -Matėte vakar kaip vieškeliu iš Kansko traktorius „Stalinietis“ partempė juoda, iš ketaus išlietą, panašu i siauruko garvežiuką lokomotyvą. -Laikinai lokomotyvą patalpinsim rąstų sandėliavimo įmonėje „ Beriozka“, /Berželis? pastatysim ant bėgių priešais dinamo-generatorių, „pakinkysim“ į platų juostinį diržą, kad suktu dinamą ir krautu baterijas. Iš pakrautos baterijos elektra laidais, atkeliaus į kiekvieno mūsų Abano miesto gyventojo namus. Pradžioje švies tik viena „Lenino“ lemputė iki 12 valandos nakties. - Privalome taupyti baterijas. -Kol surasm lokomatyvo mašinistą ir elektrinės viršininką, teks luktert.
Gyvenvietės komendantas NKVD viršininkas pulkininkas Bykovas neleido ilgai laukti-pradžiugino. Per Spalio revoliucijos 35 metines iš tribūnos kalbėjo:
-Draugai, Abano gyventojai, turiu naujieną, - Lukterekit, - Minutėlę lukterekite .. - Iš netoliese esančios Jelansko darbo kolonijos- stovyklos / lagerio/, pagal SSSR Generalinio prokuroro Romano Rudenko ir Vidaus reikalų komisaro Lavrentijaus Berijos pasirašyta įsakymą į laisvę paleidžiami Kriminaliniai elementai ir dalis politinių kalinių. -Kadangi jie yra labai pavojingi visuomenei ir tarybinei valstybei, jie išleidžiai be teisės grįžti į gimtinės namus ir lieka neribotam laikui tremtyje.
-Netrukus sulauksime specialistų: elektrikų, statybininkų, mūrininkų, dailidžių, barzdaskučių ir kitokių artistų. - Rudenį išvedžios telegrafo stulpais laidus nuo elektrinės, o per žiemą turėtų išvedžioti elektros laidus visų gyventojų namuose, laidus sutvirtins ant baltų porcelianinių „grybukų“. -Pradžioje teks apsiriboti tik viena lempute. - liūdnai palingavo galvą Abano rajono partijos sekretorius Nikolajus Filipovičius Spiridonovas... Po trumpos pauzės, sekretoriaus akys nušvito ir jis kažkokios paslaptingos jėgos įkvėptas džiugiu balsu tęsė:
- Komunistų partija įkvėpta Generalinio sekretoriaus Josifo Stalino pasakytos kalbos per XIX suvažiavimą nuramino sibiriečius, - jau vyksta „savanorių“ statybinės brigados iš Ukrainos, Baltarusijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos prie Jenisiejaus ir Angaros upiu, -statyti Krasnajarsko ir Bratsko elektrinių užtvankas. - Kai pastatys elektrines, po dviejų-triejų penkmečių, Abanas ir visas Sibiras nušvis tūkstančiais Lenino elektros lempučių žiburių, - niekas nenorės išvykti iš mūsų Abano miesto, -baigė įkvepiančią kalbą Komunistų partijos sekretorius Nikolajus Filipovičius Spiridonovas. Kalba buvo pasakyta iš tribūnos per Spalio revoliucijos 35-ąsias metines, -todėl keliolikos gaisrininkų su žalvariniais šalmais dūdų orkestras pritarė sekretoriui populiaria-trankia aukštalipių maršo melodija:
Ne kočigary my ne plotniki,
U nas segodnia takich nėt,
My montažniki -vysotniki,
I s vysoty vam šliom privėt..