Rašyk
Eilės (77271)
Fantastika (2263)
Esė (1538)
Proza (10804)
Vaikams (2638)
Slam (65)
English (1199)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook TwitterŠis kūrinys dalyvavo Detektyvo konkurse >>

 

Aš esu Dr. Votsonas. Šie laiškai yra mano ir Šerloko Holmso, kuris dabar yra miręs. Man buvo didelė garbė ir malonumas dirbti su savo kolega. Tu buvai, esi ir būsi pats šauniausias detektyvas, kurį ši Saulė yra mačiusi. Ačiū, Tau, kad egzistavai!

Laiškas Nr. 1
Šerlokas Holmsas --- Dr. Votsonui
Statistika yra viena iš dvidešimt-penkių; kas ketvirtas Žemės planetos gyventojas yra nusikaltėlis, turintis šias tris apibūdinančias charakteristikas: (1) jis nesugeba jausti įprastų žmogiškų emocijų, tarkim, užuojautos, empatijos, ar meilės; (2) jis neturi moralinės sąžinės ir paprasčiausiai nejaučia gėdos ar kaltės, kaip visi likusieji mes; (3) ir jis lengvai slepia tai nuo kitų aplinkinių. Gera žinia yra ta, kad daugelis šių nusikaltėlių nėra kraugeriški, žiaurūs, beširdžiai serijiniai žudikai.
Supranti, mielasis Votsonai, aš, netgi dabar, galvodamas apie visas savo bylas, susitapatinu su juo: Nusikaltėliu iš didžiosios „N“. Jo problemos --- tai mano problemos. Ak, tos psichologinės problemos, ak, ta filosofinė realybė! Bet, paklausi, mielasis Votsone, kaip, Nusikaltėlis, apie kurį aš kalbu, apjungia besipjaunančias etines, epistemologines ir žmogiškosios egzistencijos teorijas, su sekso, mirties, agresijos ir rasės, teorijomis?
Jeigu Jis, Nusikaltėlis, taip skiriasi nuo mūsų, kodėl mes taip žavimės Juo? Ar tik aš, kaip F. Nyčė, nebūsiu palaikytas „istoriniu monstru“, Emanuelio Kanto dis-emuliacija, žmogumi anksčiau-savo-laiko, tarsi Romos karys prie Babelio bokšto, arba brutalus ir baudžiantis Karalius, sviestas H. Dž. Velso laiko mašina penkis šimtmečius į ateitį?
Brangusis Votsonai, paimkime kaip pavyzdį Džeką Skerdiką: kad ir kiek kritikos ir supratimo paieškų Jis reikalavo, negalime Jo vertinti etikos, teisės ar moralės, paradigmomis. Jis --- ESTETIKAS. Jis --- SUPERHEROJUS.
Ir, baigiant šį pirmą laišką, klausimas Tau, kolega: Ar Mes, Tu ir Aš, nesame, iš tikro, vieni iš dvidešimt-penkių? Ar Mes nesame Nusikaltėliai, kurie medžioja Nusikaltėlius? Kaip Sokratas pasakytų: „Pažink save“. Bet, argi Mes pažįstam?
P. S. Pavargau. Eisiu įsipilti šiek tiek brendžio, užmigsiu prie Šopeno. Tikiuosi greitai atrašysi... Adeu!

Laiškas Nr. 2
Dr. Votsonas --- Šerlokui Holmsui
Mielas Holmsai,
Kaip visad esi unkonvencinis, spalvingas ir anti-socialus; Tavo unikalus asmenybės makiažas ir stulbinami instinktai mane žavi, kaip visad. Ir, iš tiesų, esi tas, kuris saugo mūsų miestą nuo pavojų, --- ar tai būtų nusikaltėliai, teroristai, ar demonai --- tarsi Betmenas Goteme, Supermenas Metropoly, ar Heraklis Tėbuose. Tavo genialus intelekto arsenalas leidžia susitapatinti su nusikaltėliais, juodomis pabaisomis, pastebėti juos tarsi radarui meinstryminėje visuomenėje, neleidžiant jiems pabėgti nuo legalių veiksmų. Kas žino, koks blogis tyko žmonių širdyse? Taip, mielas, atsakymas: TU žinai! Gal ir negali skraidyti, šaudyti voratinklių, ar telepatiškai kalbėtis su jūrgyviais, galbūt neturi batarangų ar bata-graplingų, ar raudono apsiausto, bet TU esi geriausias, ir TU tai žinai…
Į Betmobilį, Senasis Drauguži?

Laiškas Nr. 3
Šerlokas Holmsas --- Dr. Votsonui
Normalūs žmonės yra tokie priešiški. Aš ne toks, kaip jie. Aš tikiu į rytojaus, į ateities, standartus. Aš kontroliuoju Chaosą viduje savęs, maitindamas jį, gaudydamas Nusikaltėlius. Bet tai baisu: Jeigu aš susitapatinu su Nusikaltėliais, ką tai sako apie mane, apie mano narcisizmą? Teisingumas yra aklas. Teisingumas yra subjektyvus. Teisingumas yra meta-tekstualus.
Kaip žinai, aš negeriu alaus, aš neturiu hobi be savo darbo, aš nesimyliu su moterimis. Aš tik noriu padaryti šį pasaulį geresne vieta egzistuoti kitiems žmonėms. Dž. S. Milis, kaip utilitaristinio diferencijos metodo pradininkas, man pritartų. Jeigu turėčiau jausmus, tikrai skaudėtų; bet aš gaudau Nusikaltėlius, nes esu racionalus, o ne emocionalus. Reiktų sekti mano pavyzdžiu, mielasis Votsonai!
Aš nežinau, kas sukūrė mane, kaip sukūrė, --- ar tai būtų smegenų anomalija, ar tai būtų genetinis kodas, --- bet patiriu žiojėjančią tuštumą savo sieloje. Žmonės suvaidina daugelį savo asmeniškųjų ryšių, bet jaučiu, kad aš vaidinu juos visus, ir vaidinu juos labai gerai... Votsonai, pasaulyje esi vienintelis žmogus, kurį aš myliu. Labai, labai, ir iš širdies. Aš neturiu jausmų niekam, bet, jeigu turėčiau, turėčiau juos Tau, kaip savo sielos draugui.
P. S. Jaučiuosi tarsi įklimpęs mele, mano kolega; mele, į kurį įkliuvau pats savo noru. Žinau tik tiek, kad Tavo kompanijoj galiu būti savimi... Kad supranti alkį, kurį jaučiu... Kad nesu vienas šitam mėšle...

Laiškas Nr. 4
Dr. Votsonas --- Šerlokui Holmsui
Paslėptas atsiminimas, per šitiek metų kartu, man vis kiša savo galvą, kai skaitau Tavo laiškus. Dabar jis kyla iš manęs. Ir turbūt liks amžiams su manimi. Brangus Holmsai,... tai kažkas neįvardijamo. Kažkas, kas gyvena tamsiausiose ir giliausiose skylėse esaties, kuri esu aš, kuri yra Votsonas. Man pasisekė. Be Tavęs, brangusis Holmsai, aš seniai būčiau kažką nužudęs, vien dėl to, kad galėčiau, vien dėl to, kad pamatyčiau srūvantį kraują, vien dėl to, kad esu pasiutęs šuo... Vienas-Nulis, medinis Buratine/Pinoki!
Štai Tau anekdotas, Holmsai: Džekas Skerdikas įeina į viešnamį; dienos metas, bet vidus apleistas, tamsus ir prisotintas kvepalų. Džekas Skerdikas užsisako prostitutę valandai. Jis ją nuogą pririša prie lovos tarsi kumpį skerdiko parduotuvėj ir užkemša burną. Džekas pradeda pjaustyti ją į mažus gabalėlius. Jis nesijuokia, neverkia, tik šypsosi, laukdamas kekšės mirties. Jo kompulsyvumas --- panašus į mano, taip, kaip pumos kompulsyvus poreikis yra ieškotis mėsingo grobio --- yra tarsi hipnotinė sugestija, magija, proto-valdymo įrankis, ar kažkas pan..
Mane iškvietė žiūri prieigai. Pridėsiu bylas, nes noriu Tavo verdikto, jų atžvilgiu. Štai jos:
Byla Nr. 1. Įtariamasis: Meimis Meikovskis. Reziumė: Meikovskis veda, iš tikro, pasibjaurėtiną žaginimo ir kankinimo žiedą.
Byla Nr. 2. Įtariamasis: Džordžas Apas. Reziumė: Apas, keturiolikos, pakliuvo į psichiatrinę įstaigą, po to, kai nužudė savo Tėvą, kuris bandė paauglį išžaginti.
Byla Nr. 3. Įtariamasis: slaugė vietinėje ligoninėje. Reziumė: Slaugė suleisdavo mirtinas morfijaus dozes savo pacientams, kurių vardus ji užrašė savo dienoraštyje.
Laukiu Tavo atsakymo, Senasis Drauguži.

Laiškas Nr. 5
Šerlokas Holmsas --- Dr. Votsonui
Iš patirties, skaitydamas, analizuodamas ir interpretuodamas R. Dekarto meditacinę filosofiją, supratau vieną dalyką --- visąlaik būk įsitikinęs, nuojauta ir protu, Nusikaltėlio neteisumu. Egzistuoja galimybė, kad esame prijungti prie kažkokios prašmatnios mašinos, ir visi mūsų, įskaitant Nusikaltėlių, veiksmai ir patirtys yra tiesiog programiški algoritmai, besisukantys super-kompiuterio agregate. Ar piktasis demonas valdo mūsų, --- tuo pačiu, ir Nusikaltėlių, --- veiksmus ir įsitikinimus?
Per savo karjerą esu ištyręs dvidešimt tūkstančių ir tris bylas. Nei daugiau, nei mažiau. Perskaičiau Tavo tris siuntinius, viskas man aišku, --- koks mano instinktualus verdiktas (koherencinės teorijos justifikacijos, internalios ir reflektyvios evaluacijos, bei internalistinė reliablistika), prisegu prie šio laiško siuntinio.
Argi nepasisekė: aš tarnauju Tau, mano Tamsusis Bendražygi.

Laiškas Nr. 6
Dr. Votsonas --- Šerlokui Holmsui
Centrinės filosofinės antropologijos klausimas: Ką reiškia būti Žmogumi? Vystant mintį: Ką reiškia būti Nusikaltėliu? Žmogus/Nusikaltėlis nėra paprasčiausiai narys rūšies Homo sapiens; jis, be abejo, yra Žmogus biologiniu atžvilgiu, bet, ar jis taip pat yra Žmogus, gilesne/savi-interpretacine žodžio prasme. Ar Nusikaltėlis yra Žmogus, šia gilesniąja/racionaliąja prasme?
Kas Aš esu? Ką Aš čia veikiu? Kur Aš keliauju? Kaip Aš turėčiau gyventi? Žmogaus natūra yra taip klausinėti Savęs, tirinėti Savo gyvenimą, rasti atspindžius Savęs mene, religijoj, filosofijoj, istorijoj, šeimoj, socialinėse praktikose, kitose kultūrinėse išraiškose ir tradicijose. Nusikaltėlis tokių klausimų nekelia. Jis yra, kas yra. Jis yra viskas, kuo nori būti. Kas žino, kokie nauji vėjai priverstų Jį iš naujo pervertinti Savo paties gyvenimą? Jam patinka pasakos, kurių pabaigos dar neparašytos.
Kai Nusikaltėlis žudo, jis ne tik atima Žmogaus gyvybę. Nusikaltėlis, taip pat, atima viską, kuo tas Žmogus galėtų tapti. Kaip Žmonės, mes visąlaik tampame, iki tol, kol mirštame. Mūsų identitetai nuolat levituoja procese. Kas mes esame --- skirtingai, negu Nusikaltėlis su savo status quo --- tai: augimas, per kurį evoliucionuojame. Turbūt, aišku, esi skaitęs M. Heidegerį, kurį dabar perfrazuosiu: Žmogus gyvena dėl Kitų; Nusikaltėlis --- dėl Savęs.
Bet, ar Nusikaltėlis gali pabėgti nuo Savęs, Senasis Drauguži?

Laiškas Nr. 7
Šerlokas Holmsas --- Dr. Votsonui
Aš nesu nei Žmogus, nei Nusikaltėlis. Aš esu kažkas visiškai naujo, su savo paties taisyklėmis. Aš --- Šerlokas Holmsas. Ar aš geras? Ar aš blogas? Aš baigiau klausinėti savęs to. Neturiu atsakymų. O kas turi?.. 

[Čia laiškas netikėtai nutrūksta, nes Detektyvo kambaryje sprogsta bomba, padėda vieno iš jo suimto Nusikaltėlio, kuris buvo lygtinai paleistas iš kalėjimo. R.I.P.]

2022-04-23 12:11
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 7 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2022-06-14 23:04
Lengvai
Rašymas apie detektyvus nepaverčia kūrinio detektyvu.

1
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2022-06-12 21:24
Karolis Pamišėlis
sumanymas įdomus, bet visa kita lyg seksas su radiatoriumi, be to, nešildymo sezonu. jei jau imi svetimus personažus, derėtų imituoti jų kalbos stilių, o Holmsas ir Votsonas tokiomis blevyzgomis neužsiėmė. ir apskritai kodėl pasirinkti šie personažai? nes detektyvo konkursas? šie kliedesiai visai gerai tiktų ir Vingių Jono ir Katrės susirašinėjimui - bent aš neįžvelgčiau skirtumo. atskira šneka apie stilių. "Turbūt, aišku, esi skaitęs" - tai turbūt ar aišku? "Mikovskis veda, iš tikro, pasibjaurėtiną žaginimo ir kankinimo žiedą" - ėėė... ką? "moralinės sąžinės" - būna amorali sąžinė?
ir apskritai autoriui, kaip "internalistinės reliablistikos" žinovui, turėtų užtekti proto pasitikrinti sero Conano Doyle'o gyvenimo datas ir išsiaiškinti, kad jam pasisekė nesulaukti tokių personažų kaip Betmenas ir Supermenas atsiradimo. o tos pastangos "filosofuoti" gal ir būtų pagirtinos, jei neprimintų vaiko, mintinai iškalusio daug jam nesuprantamų tarptautinių žodžių, vapėjimo. žodžiu, konkursui įvairovės suteikti pavyko, bet su detektyvu ir kalbos rišlumu sekėsi kiek prasčiau.

1,5 
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-06-11 22:04
vakvakas
2

Tai nėra detektyvas. Pirmoji problema. 
Antroji - pats teksto stilius, vienu atžvilgiu suprantu žavesį masyvaus referavimo ir būtų tikrai faina skaityt, jei būtų parašyta rafinuotai. Kitu atžvilgiu, tai, koks jis yra dabar - pagailėk skaitytojo, su tokiu vikipediniu popsu iki poparto netrauki, intelektualiu tekstas irgi neatrodo. 
Susirašinėja du veikėjai, tačiau laiškų stilius - identiškas. Tai - trečioji problema. 
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-06-05 10:49
neberijus
5
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-27 06:22
Musinukė
Nežinau, gal aš kvaila, todėl nesuprantu. Kambaryje sprogo bomba, todėl paskutinis laiškas nebaigiamas. Galima spręsti, kad nuo to miršta Holmsas. Bet kaip laiškas išliko?
Daugiau nieko, kas dar nebūtų paminėta, negaliu pridurti.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-26 22:24
VB7
VB7
Kūrinį labiau priskirčiau prie filosofinių, nei prie detektyvų. Nepajaučiau įtampos, intrigos, susidomėjimo, paslapties. Votsono ir Holmso bendravimas gal ir atitinka personažus, tačiau  kūrinys neatitinka šio konkurso reikalavimų. 2,5
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-26 20:04
Vabhis
Šitas detektyvas man priminė Mony Python humoro sceną, kur graikų filosofai žaidžia futbolą su vokiečių filosofais.

Futbolo varžybų pradžią paskelbia teisėjo švilpukas, bet niekas nespiria kamuolio, jis taip ir guli aikštės centre. Ir vokiečių ir graikų filosofai giliai susimąstę vaikšto po futbolo aikštę. Įtemptos rungtynės - visi galvoja.

Čia - įtemptas detektyvas, visi galvoja gilias filsofijas. O kaip paslaptis, jos aiškinimasis, įtariamieji, ir galutinis atsakymas "kas padarė?" . Neee, čia į kamuolį niekas net pagalvoja spirti, visi vaikšto po aikštelę giliai susimąstę.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-26 17:07
Svoloč
Tekstas gerai parašytas, bet neišpildo detektyvo reikalavimų, ta prasme, nėra nusikaltimo, tyrimo ir panašių dalykų, bent aš taip suprantu detektyvo žanrą, todėl 4 už tekstą, mintis ir dėstymą, ir 1 už atitikimą konkurso sąlygoms, vidurkis 2,5.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-14 07:36
foofighter_
Na taip. Jei gamtoje kyla problemų – ieškok Žmogaus. Jei problemos kyla ten, kur jų iš principo neturėtų būti, ko reikia ieškoti? Veikiausiai filosofo?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-08 10:45
gunta
Šiaip tai Holmas Š. Neturėjo (nedėvėjo ir nepraktikavo, t.y.) jokio ąsmenybės makiažo.
Nusikaltėlį apspręndžia ne žmogaus turimos savybės, o kur ir kaip jis jas panaudoja.

Pvz. Šaltakraujiškumas ir nepriekaištinga dėmesio koncentracija (tik savybė)

Virtuozas samdomas žudikas, žudantis tik plikomis rankomis, turi šias savybes,
Virtuozas chirurgas, turi šias savybes.

Vienas gyvybę atima, antrasis saugoja, pirmas yra nusikaltėlis, antrasis visuomeniai naudingas žmogus.

O kaip su mirties bausme? jei tai įstatymas, ir jis taikytas pagal straipsnius, bet jo vykdymas yra gyvybės atėmimas. Tai nusikaltėlis pats rinkosi bausmę mirties, pažeisdamas įstatymą, atitinkamus straipsnius, kurie numato mirties bausmę.

Nežinau, ar kas 4 yra Potencialus nusikaltėlis, savybės nei blogos nei geros, pačios savaime, yra blogas arba geras jų panaudojimas.

Šiaip tai potencialus nusikaltėlis yra linkęs pažeisti įstatymus. Matai, o ir įStatymai būna, politiniai...
Pvz: Keičiasi valdžia, ir politinis nusikaltėlis virsta didvyriu, kovojusiu už ateities visuomenės laisvę...

Vien žodž, neskaitau iki pabaigos. Daug šiukšlių į mentalą, daug grŪZo, tarša protUI.
PrasmingumO atžvilgiu daug nesąmonių, PUBLIKACIJOJE JŪSŲ, yra teigiama rimtu veidu...
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-05-04 18:12
Pranas
Regisi,  kad  netyčia  įvertinau konkursinį Passchendaele kūrinį. Tai per atsitiktinumą. Vertinti jo nebuvau nusiteikęs. Norėčiau,  kad mano vertinimas dingtų O jeigu nedings, ką gi, kvailį ir  bažnyčioje primuša, O autoriaus atsiprašau.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-28 15:47
Alicija_
Laiškuose paslėptos užmirštos tiesos. +3
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-27 13:24
Svoloč
Įdomus darbas, tik nežinau, kaip jis siejasi su konkursu.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-25 10:20
m i e g a
Nežinau ar gerai,bet man patinka.
Labai:)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-24 19:17
Džokeris
Labai primena filosofijos pamokas univere. Ar budelis yra žudikas ar jis tik atlieka savo darbą? Kas yra sąžininga visuomenė? Kas yra teisinga tiesa? Pavogti kaušinį - nusikaltimas. Pavogti milijoną - politika.

Šiuo atveju - vienas lauke irgi karys. You can win this thing.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-24 16:06
Vetra Vika
Perskaičiau analizes, pamąstymus.
Patiko interpretuotas požiūris ir pabrėžtinos išvados į svarbiausius dalykus - intuiciją.
Kiekvienas žmogus visada būna arčiausiai savęs ir tik - savęs.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-23 21:07
Damastas
Kaip pirmam - 4.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-23 14:48
niekajis2
idėja neišsiidėjino.
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-23 14:30
poetas nr 0
cinikams tik ir atrodo moksliniai darbai nuobodūs. mokslas gi ne sriuba.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2022-04-23 12:22
cinikas ir nihilistas
Lavink kalbą, skaičiau dvi pastraipas, bet pavargau nuo
ištisinių perkrovų ir tuščiažodžiavimo.

apibūdinančias charakteristikas - tautologija, šįkart leksinė, skaityt neįmanoma.
Įvertinkite komentarą:
Geras (3) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą