Rašyk
Eilės (72132)
Fantastika (2164)
Esė (1684)
Proza (10342)
Vaikams (2458)
Slam (49)
English (1091)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 4 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

agricola agricola

Rašymas be savybių

Šis kūrinys buvo tarp savaitės geriausių


Čia visai ne apie tarpukario šedevrą, ne apie austrų rašytojo Roberto Muzilio „Žmogų be savybių“, ne, čia apie rašymą be savybių.
„Be savybių“ sąvoka pati jau pakankamai apgaulinga, jeigu esi įtarus vartotojas, čia taip pat, kaip ant reklamos etikečių rašoma „be konservantų“.
Kyla klausimas, o kaip užsikonservuoja produktas be konservantų?
O kaip gali rašyti be savybių?
Rašymui reikalingas savybes gauni mokykloje, išmoko rašyti, taisyklingai jungti raides, tai elementaru, kaip elementorius, ar mentorius – mokytojas.
Svarbiausia rašyme yra mintis. Minčių jungtis. Kas moko žmogų gerai jungti mintis – mąstyti? Žinoma, kad logika. Bet jos mokykloje nemoko ir universitete ne visus, o rašo, tai beveik visi. O rašantys nežino kad, „jeigu šlapia, tai lyja“, arba „šuo skiemuo, šuo ėda mėsa, reiškia skiemuo ėda mėsą“, arba, kad „tertium non datur“ (trečio neduota), nes nesimokė logikos, Aristotelio klasikinės silogistikos, ar kokios ten predikatų logikos.
Taisyklingai jungdamas mintis pasakoji, skelbi sau ir pasauliui kažkokias tiesas, einančias iš tavęs ir norinčias būti užrašytomis, praneštomis, padarytomis matomomis, ženklais.
Rašančiam, tai yra labai paprasta. Dabar, pabarškini klaviatūra ir prašau – tekstas.
Dabar nešaukia niekas „radau“, dabar šaukia „parašiau“, baigia tekstą daugtaškiu, šypsenėle, žodžiu iliustruoja tekstą.
Nerašančiam, kaip tam Šv. Augustinui, mirusiam tūkstančiu metų anksčiau už mūsų Vytautą Didįjį, „kai neklausia žinau, o kai klausia negaliu paaiškinti“. Nors, tiesą sakant, gal visai ne Augustinui, gal Tertulionui, mirusiam už abu minėtus vyrus dar anksčiau.
Taigi, nerašantis gali kalbėti valandą neužsičiaupdamas, o paprašytas tai aprašyti ką pasakoja, sustoja ties trečia eilute, pritrūkdamas teksto, minčių. Mintys nesiklijuoja. Neseka viena po kitos ir negula į tekstą, kad ir kiek besistengtum.
Rašymas be savybių.
Bet ir toks rašytojas be savybių rašo tekstą. Socialiniame tinkle, SMS, gal net e-mail‘ą parašo, tačiau tik „apie svarbiausią“, rašo. Ir niekada „P. S. “, nebus, nes tekstas po pasisveikinimo, jei tai bus yra svarbiausias ir prasideda „ka vkv? “
Rašymas be savybių nesuintriguos, nepaguos, neužstrigs, užsimirš, išsitrins, kaip ir visi svarbiausi dalykai, kurie dažnai vienadieniai, pigūs ir tušti.
Savybes dabar atstoja iliustracijos. Socialiniam tekste gavęs tekstą be iliustracijos pasimeti, nes nežinai ką reiškia tas tekstas be savybių. Jei tik yra kokia šypsenėlė, gėlytė  iš karto viskas stojasi į savo vietas. Pilnavertis tekstas, suprantamas ir su emociniu užtaisu.
Rašymas su savybėmis .
2018-09-27 10:55
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 10 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2019-03-12 16:50
__________________
gėlytė iš
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-12-10 19:13
ow
ow
srry už gramatiką, man trūksta logikos ir rašau bileką.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-12-10 19:12
ow
ow
Labai dažnai kalbama, kad ale "šiuolaikynis jaunymas" tai neturi vertybių ir pnš. Aš suprantu kur lenkiat - logikos ir minčių higienos tikrai trūksta. O labiausiai užknisa tų pačių kultūrininkų "su viartybėm" pamąstymai apie ne apie konkrečius procesus, o apie bileką Maždaug - ėjau gatve, kažką pajutau - davai užrašysiu, nors nieko gero. Anksčiau labai kietai atrodydavo, kai grožinius tekstus skelbdavo fcb, bet dabar labai akylai žiūriu ir suprantu, kad gera grožinė literatūra tampa jau labai didele prabanga. Juk gerų eilėraščių ne visada norisi kaip kokių ikrų, arba negali visą savaitę klausyti vien sudėtingo ritmo džiazo. O galų gale tam reikia laiko ir nusiraminimo. Kitiem turbūt pavyksta, aš negaliu nusiraminti, nors ir labai norėčiau perskaityt "Prarasto laiko beieškant", bet tokiu atveju tiesiog norėčiau pagyvent mėnesį saloje su servisu, sporto klubu ir terapeutu, kad nereikėtų blaškytis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-10-04 08:59
Žillis_
Gera esė
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-28 08:54
agricola
jo čia tokia mini esė ir buvo sumanyta...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-28 07:19
Alicija_
Perskaičius, staiga supratau kodėl šv. Augustinas toks primirštas, o... jis "Išpažinimus" surašė be savybių. O aš ir rizikuoju tapti tokia kaip jis:)))
Ačiū 5
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-27 21:05
Juozas Staputis
Čia daugiau filosofinis didaktinis pamąstymas, bet paskutinėmis eilutėmis teksto esmė dar neišsemta. Tekstas turi  perspektyvinę ateitį. Už įžvalga- puiku.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-27 18:10
Erla
Autorius kaip visad gerai užkabina.
Gal šiek tiek išplėtoti?
Tokia mini esė.
4
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-27 12:44
_žemaitukė_
Jei atverčiau širdį,
bet ji - negyva,
sužinotum kodėl
žilusi galva,
kodėl naktys dūžta,
gelia paryčiai.
Kodėl šioje žemėje
tokių yr apsčiai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą