Rašyk
Eilės (73385)
Fantastika (2195)
Esė (1497)
Proza (10379)
Vaikams (2516)
Slam (49)
English (1117)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 17 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twittertas keistas jausmas, kai supakuoji paveikslą kelionei ir suvoki, jog tik ką sukūrei geresnį paveikslą, negu tas, kurį mėgini apsaugoti... Ką daryti dabar? Ieškoti naujos drobės? Sukti aplink dar penkis kvadratinius metrus bijant, kad tai pasikartos? O jeigu tam nėra galo? Ir tuomet kai pradėsi specialiai stengtis išvengti estetikos, atrasi tikrąjį grožį? Tikrąjį grožį prasmėje?
Tikrasis klausimas yra paprasčiausias „kodėl“. Kodėl aš neišvyniosiu šios drobės, o pakabinsiu būtent tokią - supakuotą. Tiksliau, kas mane verčia priimti tokį sprendimą ar kur slypi tikrasis kūrinio grožis. Galiausia, kiek žaidžia faktas, jog tai tik oda ar atsitiktinumas, kuris nebūtų galėjęs įvykti, jeigu ne tas kvaila užgaida išvežti darbą ten, kur jį galėtų pamatyti žmonės. Nebūtų paveikslo - nebūtų odos.
Grįžtu prie kodėl... Kodėl noriu, jog jį pamatytų. Kodėl ši odos išraiška nurungia savą paviršiaus pirmtaką? Kuo jie tarpusavyje skiriasi?
O skiriasi intencija. Intencija, o ne estetika yra pirmutinis meno pagrindas. Bent jau tokio, kokį suprantame mes šiandien. Pasaulis toks gražus, tuo pačiu ir trapus, kad neretai vietoj to, jog mėgintume sustabdyti akimirką - turime akimirkai patys sustoti ir įkvėpti to grožio. O ar ne apie tai menas? Ar menas nėra apie įkvėpimą? Esu kaltinamas, jog man iškvėpus ore pasklinda muziejuose užsistovėjęs kvapas. Vis kartoju, jog tai yra grožis ar estetika (jeigu ieškotume tvaresnio grožio apibrėžimo), tačiau galiausia esu įtikinamas, jog tas pats grožis ir klaidina mane. Aš žinau, kam man menas, tačiau nežinau, kam mano menas. Sakau - kitaip negaliu. Nekurt negaliu, bet man atsako, jog esu kvailys egoistas. Ir aš vėl patikiu. Pažadėjau viešai, kad neberodysiu ir nebepasakosiu kas ten įvyko mano mėlyname kambaryje kai manęs ten nebuvo. Ir vėl sulaužęs pažadą pakuoju drobę į drobę, kurios apgauna mane. Aš niekuo dėtas, taip tiesiog nutiko. Šis grožis neturi autorystės, o todėl ir kyla klausimas ar tai yra grožis. Tuo, ar tai yra menas? Šalia nėra nieko, kas galėtų atsakyti į šį klausimą. Taip pat, nėra ir nieko kas galėtų pradėti ginčytis su manim. Tiek dėl skonio, tiek dėl šio teksto, tiek dėl grožio. Tokiu būdu, šioje akimirkoje lieku vienas, su beprasme laisve toliau samprotauti. Iš visos šnekos į paviršių iškyla dvi mintys. Pirma, jog kuriu istorijas, dramas, pasakojimus, amžinybes, nes esu egoistas kvailys. Antra, kad pasekoje, to, po kuo neabejodamas dedu savą autorystę - įvyksta akimirkos, kuriose aš sustoju. Sustoju arba susiduriu su tuo kas mane sustabdo. Sustabdo įkvėpti, nes grožis - ta iracionali galia, be jokios autorystės, pražysta aplinkybėse susiklostančiose manojo nepasotinamo egoizmo. Aš jas taip ir palieku. Ir tai yra menas. Ne mano menas, o menas savaime. Čia ir intencija randa savo vietą - ne veiksme, o tuštumoje, sustojime įkvėpti. Ši minties struktūra kalbos pagalba toliau vystosi, nes įkvėpti ir arba mūzoms priskiriamas įkvėpimas tampa pačia intencija. Įkvėpti. Ne bendratis, o pats tikslas. Tikslas to ką darau, neegoistiškai, nekvailai, nors gal kiek naiviai. Įkvėpti - Tave, Juos, Kitus, Mus.  Sūkurys pasiekia savo amplitudės viršūnę tuštumoje. Įkvėpti įkvėpimo, paliekant vietos kur šiam įsilieti ir ką užlieti. Vietoj to, kad užpulti nelaimėlį atsakymais, kuriems jis neturi tinkamų klausimų.

Štai Jums ir atsakymas į visiškai beprasmį klausimą. Kurio vien klausiant į nieko nėra atsakoma. Tuo tarpu aš, tas egoistas kvailys, einu rytojaus parodai nutapyti dar vieną paveikslą.
2018-09-14 00:39
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 3 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2018-09-18 19:51
uv
uv
Uch...susiskaitė itin maloniai. Man asocijuojasi su pasaulio Kūrėjo abejonėmis, įžvalgomis, džiaugsmais. Ačiū.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą