Rašyk
Eilės (73392)
Fantastika (2195)
Esė (1497)
Proza (10379)
Vaikams (2516)
Slam (49)
English (1117)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 21 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter„Pragaras tuščias – visi velniai yra čia. “

Viljamas Šekspyras buvo teisus - išties pabaisų nereikia toli ieškoti, nes nužmogėjimas senesnis ir dažnesnis reiškinys nei daugeliui atrodo.
Pradžioje Dievas sukūrė tobulą pasaulį, tada pagal savo atvaizdą sutvėrė  žmogų – stiprų, galingą, didį, ir jam paskyrė valdyti žemę. Na, kaip žinome,  žmonės šiandien vis dar valdo žemę, bet dažnas iš mūsų nebevaldome savęs. Kas tada mus valdo? – paklausite. Egoizmas, materializmas, didybės manija, aistros, garbės ir valdžios troškimas, pavydas, baimė - šiandien jaučiuosi dosni, tad pasirinkite patys.

Galiu nuraminti, tai ne šiuolaikinė problema. Žmogaus dvasinė gėrio ir blogio kova lydi mūsų civilizaciją kiekviename žingsnyje nuo pat jos sutvėrimo. Prisiminkime Biblinį pasakojimą apie Kainą ir Abelį. Nužmogėjimo link, prie nedovanotinos nuodėmės – brolžudystės -  Kainą privedė pavydas ir egoizmas. Senajame testamente aprašyta Babelio bokšto istorija, tai ne kas kita o didybės manija, garbės ir valdžios troškimas, kuris išvystė norą prilygti pačiam visagaliam Dievui. Juokinga tai, kad šie žmonės pamiršo, jog Dievas, kuriam jie norėjo prilygti, kūrė gėrį visiems, o ne savo galias naudojo egoistiškiems tikslams tenkinti.

Jei jūs skeptiškai žvelgiate į faktais nepagrįstus pasakojimus arba tiesiog netikite į Dievą, nesijaudinkite, tokių žmogaus moralinio žlugimo pavyzdžių gausu ir pasaulio istorijoje.  Visiems gerai žinoma raganų medžioklė viduramžiais buvo tikrai išskirtinis ir mūsų dėmesio vertas reiškinys, kai neapibrėžta pabaisų baimė pačius žmones pavertė pabaisomis. Mirčiai buvo pasmerkta daugybė nekaltų moterų, bet  paslaptingų kerėtojų medžioklė neapsiribojo vien žmonių aukomis, buvo žudomos katės ir kiti raganoms pasitarnauti galėję gyviai. Kyla klausimas kam buvo naudingos tokios egzekucijos? Katalikų bažnyčiai, kuri sugebėjo įgyti daugiau įtakos ir paprastiems žmonėms kuriems, galbūt, nepatiko jų kaimynai, žmonos, uošvienės ar mamos.

Tačiau pasaulyje egzistuoja jėgų pusiausvyra, visus žmonių paklydimus neutralizuojanti didžiadvasių asmenybių gyvenimais ir darbais. Neapsigaukite, nereikia būti žinomam, populiariam ir visuotinai pripažintam, norint būti didžiu ir geru žmogumi. Pasaulyje žinoma knyga „Anos Frank dienoraštis“ tai tikras pavyzdys kiekvienam,  kad stiprios dvasios žmonės, nenužmogėję  ir nepamynę tikrųjų vertybių gali pergyveni tokius siaubingus įvykius kaip Antrasis pasaulinis karas ir holokaustas. Daug pamąstymų apie tikrąją žmonių stiprybę sukelia ir Balio Sruogos memuarinis romanas „Dievų miškas“. Čia ne tik parodomas nužmogėjimo kelias koncentracijos stovykloje ir žmonių prisitaikymas žudyti, tam kad išgyventų patys, bet taip pat kūrinyje  kontrastiškai parodomos gerumo, draugystės ir teisingumo apraiškos.

Kas lemia vidinės gėrio ir blogio kovos žmoguje baigtį? Kodėl vieni pamina visas vertybes ir virsta pabaisomis, kai kiti išlaiko žmogiškumą net sunkiausiomis akimirkomis? Daug psichologų ir filosofų bandė atsakyti į šiuos klausimus, bet tai vis dar yra paslaptis. Vieni teigia, kad mūsų vertybės ir požiūris formuojasi vaikystėje ir priklauso nuo tėvų auklėjimo, kiti mano, jog didžiausią įtaką žmogui daro lemtingą akimirką kilusios emocijos, mintys bei asociacijos. Be šių dviejų dominuojančių teorijų mokslininkai pabrėžia išsilavinimo ir religijos svarbą. Išduosiu jums paslaptį – nesvarbu kuriai nuomonei jūs pritariate, nesvarbu net kaip suvokiate šią vidinės gėrio ir blogio kovos sampratą, vienintelis dalykas ką privalo žinoti kiekvienas yra tai, jog nesvarbu kokia sunki ir neįveikiama yra kliūtis ar situacija, jūs visada turite teisę rinktis. JŪS esate savo ir žmonijos likimo kalvis.
2016-06-05 15:02
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 5 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2016-06-06 00:06
G Šuo
O aš išduosiu paslaptį, kad yra fatalizmas. Ir kas iš to ?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2016-06-05 17:36
zeit
gaali ir nepergyventi
bet ☆☆☆☆☆
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2016-06-05 17:17
Le Hawk
Taip, pasirinkimas mums duotas absoliučiai laisvas. Būna tokių situacijų, kai negali rinktis, bet tai labiau išimtys nei taisyklė. O blogio kelią rinktis paprasčiau - akivaizdu, kad tam žmonių tipui tikrai yra lengviau gyventi... Gėris dažnai tapatinamas su kvailumu ar "nemokėjimu gyventi". Gaila... Esė tikrai labai gera. Tik ar daug žmonių jus išgirs? Tie, kuriems labiausiai reikėtų tai perskaityti, dažniausiai tokių tekstų neskaito. Jeigu ir perskaito - dzin jiems, tiesą sakant... Pats apie tai daug rašiau, žinau.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą