Rašyk
Eilės (77189)
Fantastika (2259)
Esė (1534)
Proza (10802)
Vaikams (2629)
Slam (65)
English (1189)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 2 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook TwitterVieno veiksmo nūdienos vaizdelis

Nuo autoriaus: Čia pateikti autoriaus paaiškinimai neturi jokios įtakos pjesei ir surašyti tik didesnio aiškumo bei švankumo dėlei.

Vandalinas Kaladė, po to, kai Angelaj surijo jo auksinius grūdus (šią tragišką mistinę istoriją skaitytojas gali rasti www. rasyk. lt/kuriniai/114629. html), buvo priverstas palikti Tarakonių kultūros namų sceną ir grįžti į sostinę, išsiveždamas iš Tarakonių tik Ožį. Sostinėje V. Kaladė jau keletą metų vakarais groja fortepijonu bare.

Švankiai ausiai nemalonūs keiksmažodžiai skaitant gali būti keičiami ištiktukais arba vertiniais tokia tvarka: bliadj – lia; kurva – ak-ak; fuck – ak-ak; kaziolas (nors ir ne keiksmažodis) – netikėlis; nachuj – na; pizdec – nieko sau; jobst – trinkt; suka – kalė; pizda – šakės; jobana – santykiavusi.
Rusicizmai, polonizmai ir kitos svetimybės gali būti keičiami į švankiai ausiai priimtinus žodžius: kurwa – pasileidėlė; no ty kurwa – ak tu pasileidėle; Matka Boska – Dievo Motina; garsonas – padavėjas, berniukas; tūša – kūnas, skerdiena; čiajus – arbata; vobščem – aplamai, žodžiu; čiortikai – velniukai; kabokas – užeiga; pofig – nesvarbu; mentai – policininkai; kacapai – rusai.

Autoriui atrodo tinkama, kad visus Tikrus Vyrus vaidintų vienas aktorius. Autoriui norėtųsi, kad Ožys stuktelėtų-maktelėtų-pastatytų-įpiltų o Tikri Vyrai maktelėtų-pastatytų-įpiltų tokiais pačiais judesiais ir tokiu pačiu greitu tempu, kiekvienas veiksmas lyg žygiuojant parade: taukšt-taukšt-taukšt-taukšt. Autoriui atrodo tinkama, kad visi veikėjai lenktųsi, bučiuotų ranką ir dovanotų rožę visiškai vienodai, kad tai darant jų balso tonas būtų vienodas – dirbtinai galantiškas. Autoriui norėtųsi, kad Ožys, kai neveikia nieko kito, dažniau stebeilytųsi į R. kojas, kurios pagal galimybes turėtų būti gražios.

Autoriui atrodo, kad garsiniam apipavidalinimui tinkama maždaug tokia muzika: http: //www. youtube. com/watch? v=ZPH189gsVFg; http: //www. youtube. com/watch? v=CELo-AmUKiU, o pabaigoje maždaug. http: //www. youtube. com/watch? v=99Pia-qNs6Q

Autorius supranta, kad mirgantys margantys veiksmų aprašymai, apšvietimai, muzika, nurodymai kokiu tonu kalbama ir pan. netelpa į geros pjesės kanoną (bet puikiai telpa į blogos) ir tai ne teksto, o režisūros reikalas, tačiau jam šį kartą taip norėjosi. Autorius atsiprašo.Veikėjai:
Vandalinas Kaladė, baro pianistas
Tikri Vyrai I, II, III ir IV
R. – Poniapanelė R. Bydermejerė
Ožys

Scenoje mažai šviesos, stovi juodas fortepijonas, prie jo sėdi Vandalinas Kaladė, negarsiai groja. Greta fortepijono aukšta baro kėdė, žemas staliukas, ant kurio kavos puodelis, peleninė, cigaretės, degtukai, prie žemo stalelio nedidelė kėdutė. Prie fortepijono kojos virve už kaklo pririštas Ožys. Ožys atrodo kaip ožys, tačiau sėdi turkiškai sukryžiavęs užpakalines kojas, priekines kojas susidėjęs ant krūtinės. Girdėti butelių kliuksėjimas, indų skambesys, neaiškūs balsai. Prie stalelio ateina Tikras Vyras I, atneša butelį, vieną nemažą taurelę, pastato, sėdasi.

Tikras Vyras I, pripildamas taurelę ir tarsi tęsdamas jau pradėtą pokalbį: Bet juk iš tiesų, Vandalinai, kartais norisi paprasčiausiai pakalbėti, ne pasikalbėti, o pakalbėti. Publikai. Tiesiai šviesiai. Visokiems blaiviems girtuokliams ir girtiems, ir tiems, kurie ko nors nebenulaiko kurį laiką, tarkime, taurelės ar šlapimo, ar savo rankose likimo, va taip tiesiai, imi – ir pasakai. O tai aš stebiuosi. Žinai, dabar mada tokia: kalba gydytojui, geriausia psichatrui, kalba tardytojui, antstoliui, teisėjui, sau apie save kalba, monospektaklių era, visi veikėjai, visi aktoriai. Nekreipk dėmesio, čia aš taip sau, kūrybinė krizė. Viskas gerai, viskas gerai. Va. Čia tau, maestro, kad leidi pakalbėti, kad paklausai...
(Atsistoja, pasilenkia, bučiuoja V. Kaladei ranką, iš po skverno išsitraukia raudoną rožę, įteikia V. Kaladei)
Tikras Vyras I: Tik, žinok, tavo Ožys mane neramina, kažkaip jaudina jis mane, ta prasme likimas jo, man regisi, kad jis kažkoks satyrėjantis, va, sėdi, žiūri, žiūri ir barzda ant šono nuslinkusi, kažkaip neramu man, ne prieš gera, ne prieš gera, kad tik kas tau į bloga neišeitų, tu žiūrėk, čia aš tai šiaip sau, smulkus pinigas, o va jau kuris laikas stebiu, kaip aplinkui keli satyrikai trinasi, į tavo Ožį vis žiūri žiūri... Va, vienas sėdi (rodo į salę), va ten, tas dar ir klausosi ką aš kalbu, ne vien į tavo Ožį žiūri, turbūt skundikas koks genys stukačius ir satyrofilas (grūmoja).

Kaladė: Ožys kaip ožys. Koncertuodavome anksčiau kartu. Turi gerą klausą, tik balsas vidutiniškai išlavintas, tarp roko ir operos dainininko. Vis neprisiruošiu, žadėjau jam roko operą parašyti, atsigautų, o tai dabar tik sėdi ir maukia. Va, prašom.

Ožys stukteli kanopa į grindis, griebia taurelę, makteli ją, pastato atgal, pripila (visa tai ritmiškai ir labai greitai) ir toliau sėdi lyg nieko nebuvę.

Tikras Vyras I (sukrėstas): Jėzau! Eik tu šikt!
Kaladė: Ko tam Jėzui šikt?
Tikras Vyras I: Aš čia šiaip, figūraliai. Klausyk, Kalade, žinai, aš čia naujų rimų sugalvojau. Vienas angliškai, klausyk: pocket  fucked. Geras, ar ne? I am fucked in the pocket. I am fucked in the pocket! Skamba? Aš išgersiu (lygiai kaip Ožys makteli-pastato-pripila). Aš čia į skolą geriu dabar, iš tikrųjų esu fucked in the pocket, paskui atiduosiu, bet kaip skamba, kaip skamba! Geras, geras. O kitas rimas, klausyk, (garsiai šnabžda Kaladei į ausį) liukas  pimpaliukas! (Griebia Kaladei už žąsto abiem rankom, purto) liukas – pimpaliukas! Supranti? (Pašoka, tempia Kaladę prie savęs) Paliukas! Paliukas! Ach, ach! Čia vėl tas lenkas transatlantinis į mano nepridengtą užnugarį prasismelkė taip, kad kurwa kurwa Matka Boska! Kurwa kurwa kaip įsiskverbė įsismelkė! (užsidengia rankomis veidą, pabėgioja pirmyn atgal garsiai raudodamas) Man moters reikia, skubiai moters reikia, kurwa kurwa no ty kurwa och tu Jėzus Marija Matka Boska!

Tikras Vyras I išbėga. Jam išbėgus girdisi išgąsdintos moters riktelėjimas, smūgio ir krentančio kūno garsai, dūžta keli indai.

Tikro Vyro II balsas iš užkulisių: Tu žiūrėk kur varai, kaziolas! Bliadj, garsonas, padėk tūšą išmest. (girdisi kaip du vyrai stena. Trinkteli durys.) Čia ant čiajaus, vobščem.

Įeina Tikras Vyras II ir R. maža juoda suknele. R. sėdasi ant aukštos baro kėdės, Tikras Vyras II – ant žemesnės kėdutės prie staliuko. Kaladė nusilenkia R., bučiuoja ranką, iš po fortepijono ištraukia raudoną rožę, įteikia.

Kaladė (apsimestinai galantiškai): Panele Bydermejere? Kaip gyvuojate?
R. (šypsosi, pamojuoja-pasukioja ranka): Mmmmm….
Kaladė: Dekoltuotos panytėlės
              Geria pirkioj vakarais?
R: Vandalinai, tu juk žinai, nemėgstu aš to Kosto A. Kubilyno.
Kaladė: Nieko negaliu su savimi padaryti, panele Bydermejere.
Tikras Vyras II (R., rodydamas pirštu į Kaladę): Ble, Raska, čia kas per kaziolas? Tipo draugelis?
Ožys: Mee! (stukteli-makteli-pastato-įpila-sėdi lyg niekur nieko, pažiūri į Tikrą Vyrą II, po to į R. kojas, ilgai, po to vėl įsistebeilija į Tikrą Vyrą II).
Tikras Vyras II: Nu nachuj! Čia ką, man jau čiortikai?
R. (Kaladei): Čia Algirdas. (Tikram Vyrui II) Čia Vandalinas, būkit pažįstami.

Kaladė vėl groja, linkteli. Tikras Vyras II, šnairuodamas į Ožį, makteli-pastato-pripila.

Tikras Vyras II (Kaladei): Matei, kaip su ispanais žaidė? Pizdec! Nu pavarė, matei, ketvirto pabaigoj kaip dėjo į krepšį? Perdavimas per visą aikštę, Šaras į kraštą, o Kleiza tik jobst! Nu pizdec, bliadj, kas per kabokas, kartojimo nerodo, nachuj, einu tuoj įjungsiu. Ė! Garsonas! Teliką davaj įjunk, ką? Tipo negirdi. Palauk, Raska, aš tuoj. (nueina)
Kaladė: Panele Bydermejere, paaiškinkit, prašau jus, kokio galo?
R.: O koks skirtumas? Čia snukis, ten snukis, namie snukis, darbe snukis, bare snukis fortepijonu groja…
Kaladė (linktelėdamas, be ironijos): Snukis.
Pasigirsta krepšinio rungtynių transliacijos garsai. Kaladė liaujasi grojęs. R., atsirėmusi alkūne į fortepijoną, sūpuoja koją. Ožys spitrijasi į R. kojas. Grįžta Tikras Vyras II, atsisėda nugara į R. ir Kaladę, stebi rungtynes, “serga”, rungtynės baigiasi, Tikras Vyras džiūgauja, pašoka, apkabina R., Kaladę, Ožį, vėl Kaladę, suima delnais jo galvą, kalba tiesiai į veidą.
Tikras Vyras II: O čia tai rungtynės! Supranti tu, bliadj, nu čia tai rungtynės! Mes laimėjom! Mes laimėjom! Čia gi simbolis, čia pasididžiavimas mūsų, savimonė, vienybė čia! Kaip dėjo, bliadj, ketvirto pabaigoj į krepšį!
Kaladė (patraukdamas Tikro Vyro II rankas nuo veido): Tai kad čia tik kartojimas.
Tikras Vyras II: Tai pofig, kad kartojimas, nors šimtą kartų kartotų, čia gi Simbolis, sakau, Vienybė čia, Dvasia! Per visą aikštę, Šaras, bliadj, į kraštą, o Kleiza jobst tik, jobst! Tu ką…

Rungtynių transliacijos garsas nutrūksta, Tikras Vyras II nutyla nebaigęs sakinio.

Tikras Vyras II: Nu čia dabar? (žiūri į salę. R.) Tas tavo Kropotkinas atsivilko. Ė! Kropotkinas! Teliką įjungi! Nu bliadj! (atsistoja, išeina)
Kaladė: Panytėle Bydermejere, na vis dėlto, kurių galų?
R. (gūžtelėdama pečiais): Snukis.

Girdisi barnis, pakelti balsai, stumdomi baldai, dūžta indai, policijos sirena.

Tikras Vyras II (iš užkulisių): Rankas patrauki! Bliadj, atleisiu visus nachuj, pizdec, paleisk, sakau, suka kaziolas! Tu bliadj, nežinai su kuo reikalą turi, aš tau, bliadj, padarysiu! Raska, kurva tu, girdi? Pizda tau dabar, nu tau tai tikrai dabar pizda! Suka tu jobana! Bliadj, lietuvius žudo, mentai kacapai, paleisk, nachuj!

Trinkteli durys. Įeina Tikras Vyras III, eidamas glostosi plaukus, taisosi šukuoseną. Priėjęs prie R. lenkiasi, bučiuoja ranką, iš už nugaros ištiesia raudoną rožę perlaužtu kotu, įteikia.

Tikras Vyras III: Čia nesusipratimas buvo toks nedidelis, prašau atleisti. Teko kviesti policiją, kitaip negalima, juk mes už teises.
R. (Kaladei): Čia Kęstutis. (Tikram Vyrui III) Čia Vandalinas, būkit pažįstami.
Kaladė: Algirdas ir Kęstutis... (Tikram Vyrui III) Tai, sakot, jūs už teises?
Tikras Vyras III: Na taip, kovojame už teises. Kažkas juk turi tai daryti, savęs negailėdamas. Va, paimkite po dėžutę dovanų. Ten juodieji tarakonai. Kaip tik vakar turėjau du renginius. Vienas dėl juodųjų tarakonų apsaugos. Žinote, jų labai mažai liko, tik Senamiestyje ir Užupyje, tai mes skatiname šių rajonų gyventojus juoduosius tarakonus saugoti, sudaryti jiems tinkamas veisimosi sąlygas, gerinti veislę keičiantis tarakonais su kaimynais, žodžiu, aiškinamasis darbas, be jo juk niekur. Reikia, kad visuomenė būtų informuota, kad problemos būtų iškeltos, dėl jų pasisakyta ir visa kita. Ir tu, R., nebijok, jei su tuo Algirdu bus kokių problemų, tai tu sakyk, mes tuoj į visuomenę kreipsimės, iškelsime problemą aukščiausiu lygiu, gausime paramą visokeriopą, nebijok, taip nepaliksime, lėšų rinkimą kokį jei kas, feisbuke straipsnį, laikus ir šėrus. Tai va. O antras renginys tai buvo apie kažkieno lygias su kažkuo teises, bet tam projektui Europos Sąjungos pinigai pasibaigė, tai nebeatsimenu apie ką. Turbūt švietėme visuomenę. Ar visuomenėje? Žodžiu, švietimu užsiėmėme. O ko čia butelis tuščias?
(paima butelį, išeina, tuoj pat grįžta su pilnu)
Tikras Vyras III: Tai gal po mažą? Čia gera, Finliandija, kaip tik baigiau vieną projektą, tai galiu sau leisti. Be to, dar kas savaitę po straipsnį Delfių orakului rašau, tai nėr problemos.
Ožys: Mee! (stukteli-makteli-pastato-pripila-sėdi lyg niekur nieko, žiūri į Tikrą Vyrą III)
Tikras Vyras III: Tfu! Velnias, kaip išgąsdino. Tfu, reik išgert (makteli-pastato-pripila. Iš kišenės išsitraukia pradėtą snikersą, kanda ir kalba pilna burna). O ką? Kas čia tokio? Čia ne prieš koncepciją, čia kaip tik jos ribose, užimti ženklią padėtį, kad būtum geriau girdimas ir matomas. (Ožiui) Ir nėr čia ko žiūrėt! Dar Kopenhagoje senais laikais net mistiniai ir mitiniai iš palėpės nusileisdavo žemyn dėl košės, bet jeigu gaisras – tai kas kita, aš irgi gal tada kitaip! Ai, vienu žodžiu. Klausykit, čia tam straipsniui Delfių orakului, į pilietinių iniciatyvų skyrelį, antraštę sugalvojau: „Bonkė ant stalo pademonstravo savo apvalumus, o vėliau ir dugnelį“. Geras, ar ne? Tik vis abejoju ar rašyti „apvalumus“, ar „privalumus“. Kažkaip antras variantas atrodo literatūriškesnis. Apie ką straipsnis? Užsakė apie varlių migraciją. Ai, įdėsiu ką nors iš Vikipedijos, vis tiek niekas nieko be antraštės neskaitys, o visi komentarai bus apie Grybauskaitę. Tai vis tik – apvalumus ar privalumus? Na, nesvarbu galų gale. (R.) Gal užsuksi? Aš nuo dvyliktos namuose. (girdisi durų trinktelėjimas, balsas „Inspektorius abrakadabraTAVIČIUS! Aš čia ieškau.... “) tai aš jau eisiu, bėgu atsiskaitysiu. Iki. Šarman, šarman!... (išbėga)
Kaladė (rankomis parėmęs galvą, alkūnės ant klaviatūros): Panele Bydermejere, kodėl?
R.: Nes snukis! Snukis! Snukis!

Įeina Tikras Vyras IV, su uniformine kepure ir švarku, apsižvalgo, prieina prie R.

Tikras Vyras IV: Poniapanele, aš į jus oficialiu reikalu. Ar jūs čia buvote su ponu Algirdu? Žinau, kad buvote, galite neatsakyti. Nedidelis nesusipratimas įvyko, kai poną Algirdą sulaikėme. Jau paleidome, atsiprašėme kaip priklauso. Viskas gerai, galite nesijaudinti. Ponas Algirdas, kad jau pas mus buvo, tuo pačiu parašė pareiškimą kaip praeitą naktį, laikotarpyje nuo pirmos iki ketvirtos valandos apytiksliai, jo bute ir netgi jo paties lovoje jūs jį pakartotinai ir sistemingai, tai yra tris arba daugiau kartų, simboliškai išniekinote. Todėl jūs sulaikoma dviems paroms, pradžiai, ir turite vykti su manimi. Bet... (nusiima kepurę, nusišluosto rankove kaktą) jau vėlus metas ir tardymo izoliatoriuje neapsidžiaugtų, jei jus naktį pristatyčiau, todėl... (nusilenkia, bučiuoja ranką, iš užančio ištraukia raudoną rožę, įteikia) panele? Gal sutiktumėte vienam šokiui? Pradžiai.

Tikram Vyrui IV kalbant Vandalinas Kaladė pakyla, atsisėda greta Ožio. Tikras Vyras IV makteli-pastato-pripila.

Tikras Vyras IV: Na, maestro, muziką!

Vietoj Kaladės prie instrumento sėdasi Ožys su virve ant kaklo ir užgroja free jazz stiliumi. Tikras Vyras IV, įsikandęs visas tris rožes, visiškai ne pagal muziką šoka su R. tango.

Kaladė: O ką aš galiu su savimi padaryti, panytėle Bydermejere, o ką aš galiu?
Ožys (grodamas): Džyyyy-z-aaaas!!!

Švinta. Pasidaro taip šviesu, kad nieko nebematyti.
2013-09-30 01:23
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 9 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2014-03-10 18:30
Gija_

Girtas kūrinys  kaip ir veikėjai; tarsi besijuokiantys, o akyse gal net ašaros ir tokie graudūs jie man, ir mieli tokie. Dar gi bliuzova muzika su T.W. priešaky - nu tobulai akompanuoja šiam absurdo teatrui.
Mažumą galva susisuko ir paaiškinti jau negalėčiau nuo ko, apgirsti beskaitant ir beklausant, mmm.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-12-28 16:30
po šviesom 15
:) :)
ne aplamai, o apskritai :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-10-23 14:52
agricola
viskas savo vietose...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (2)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-10-03 19:21
orinė teorinė
jo... DAsiritome, kad net žavu beskaitant
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą