Rašyk
Eilės (77020)
Fantastika (2252)
Esė (1533)
Proza (10776)
Vaikams (2619)
Slam (65)
English (1186)
Po polsku (333)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 6 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook TwitterViskas, ką žmogus daro daugiau, nei būtina jo gyvenimui, – ne tik nereikalinga, bet visada žalinga.

Michaelis Laitmanas

Musės, tingiai tupinčios ant stalo, kol virš jų „nepakimba“ ranka su laikraščiu, elgiasi visiškai teisingai. Matematikai įrodė, kad gyvūnams pati tingiausia iš visų galimų apsisaugojimo nuo plėšrūnų užpuolimo strategija yra pati efektyviausia. Šios teorijos pagrindu tiriamos cheminės reakcijos, molekulių judėjimas, maistinių medžiagų apykaita, fondų rinkos dinamika...

Taigi tinginystė – gera ar bloga savybė? Ar ji, kaip ir visos kitos savybės, – nei gera, nei bloga, o viskas priklauso nuo to, ar mokame ja naudotis?

Tinginystė yra natūrali savybė. Yra tokia patarlė: „Tinginystė atsirado anksčiau už žmogų“. Jei sutiksime su teiginiu, kad tikslas formuoja žmogų, ši patarlė skamba visiškai teisingai.

Panagrinėkime tingėjimo anatomiją. Noro gauti prigimtis yra patirti malonumą. Mėgautis ir stengtis – tai dvi priešingos būsenos: kai norime ko nors – tuštumos būsena, ir pilnatvės būsena, kai nieko nenorime.

Pilnatvės būsena visada yra mūsų sąmoningas arba nesąmoningas siekis. Tuštumos būsenoje žmogus turi dvi elgesio galimybes: arba dirbti dėl to, kad gautų tai, ko nori, arba tingėti. Ką reiškia tingėti? Tingime tada, kai pastangos mums atrodo sunkesnės už tuštumos teikiamą kančią. Kam tuomet stengtis?

Tai normali mūsų noro būsena ir negalime jos vadinti nei bloga, nei gera – tik teisingas noro įvertinimas, kai tuštumos kančia per maža stumti pirmyn, o motyvacija, tikslas per silpni traukti pirmyn. Tai žmogaus formavimąsi skatinantis taškas. Jame žmogui paliktas laisvas pasirinkimas, kaip elgtis – prisiversti judėti pirmyn ar tingėti toliau.

Tinginystė ir darbštumas nėra atskirų žmonių bruožas, o to paties žmogaus būsenų pavadinimai. Jeigu tingiu, vadinasi, man trūksta tikslo svarbos pojūčio arba dabartinės savo būsenos menkavertiškumo suvokimo. Taip pat gali būti, kad aš suvokiu iki šiol mane vedusių tikslų menkavertiškumą, pradedu matyti juos kaip blogus arba iš viso susipainioju juose. Bet kokiu atveju tai žmogaus veiksmų, kelio korekcijos taškas.

Todėl galimi keli žmogaus veikimo, tingėjimo savybės pozityvaus panaudojimo variantai. Jeigu žmogus mato, kad jo tikslas nėra geras, ir suvokia, kad jo neverta siekti, žmogus gali pasitelkti vaizduotę ir talkinti tingėjimui, įsivaizduodamas, prie kokių kančių ateityje gali jį atvesti šis tikslas. Tai padės jam sustoti einant blogu keliu ir sudaryti sąlygas įsivyrauti geresniam tikslui.

Ir atvirkščiai, jeigu žmogui trūksta tikslo svarbos, jam reikia įsivaizduoti, kokioje apgailėtinoje būsenoje jis pasiliks, jeigu nepradės veikti. Šiuo atveju vaizduotė gali man padėti sustiprinti tiek vieną, tiek kitą – dabartinės būsenos menkavertiškumą ir pasiekto tikslo vertę. Tai sustiprins stūmos ir traukos jėgas, kurių padedamas pajudėsiu pirmyn.

Jeigu žmogus neturi tikslo arba yra susipainiojęs juose, tai tingėjimu kaip vaistu pasinaudoti labai paprasta: reikia tiksliai juo vadovautis – iš viso nieko nedaryti – ir tai anksčiau ar vėliau prives prie naudingo užsiėmimo. Juk tai žymiai geriau nei tai, ko mes pridarome iš neturėjimo ką veikti.

Tingėjimas skirtas žmogaus tikslams koreguoti iki jis atitiks gamtos jam iškeltą tikslą.

Vincas Andriušis
2013-02-18 12:39
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 4 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-11 14:01
Gija_
Sveika apversti aukštyn kojom tai, kas jau taip tvirtai stovi ant kojų, kad net nesiūbuoja. Kodėl į savaime suprantamus dalykus nežiūrim su įtarimu, abejone? Iš kur atsirado tas "savaime"? automatiškai? mechaniškai? ar iš patogumo (priimti "tiesą" negalvojant)?

Siaubkit ir toliau tuos "savaime". 
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2013-03-02 20:37
twentyTwo
man patinka jūsų mąstymas, logika, filosofija, psichologizmas...
atpažįstu save /ekstravertas intravertas/ :)
ir
tingėti žymiai geriau nei tai, ką mes pridarome ...kartais primokama ,kad tik nedirbtum, juk taip?

žavu ir vyriška
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-02-25 16:31
Vincas Andriušis
Na čia nesakoma, kad pilnatvės būsena yra tingėjimas, o pradžioje nurodytos dvi priešingos būsenos. Pilnatvės būsena - siekis, vadinasi varančioji jėga, bet ne tingėjimas :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-02-25 10:26
Le Hawk
"Panagrinėkime tingėjimo anatomiją. Noro gauti prigimtis yra patirti malonumą. Mėgautis ir stengtis – tai dvi priešingos būsenos: kai norime ko nors – tuštumos būsena, ir pilnatvės būsena, kai nieko nenorime.

Pilnatvės būsena visada yra mūsų sąmoningas arba nesąmoningas siekis."

Arba aš kažko nesupratau. Gal.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-02-23 04:33
Vincas Andriušis
Le Hawk, niekaip nesuprantu kur jūs įskaitėte, kad tingėjimas sąlygotas tik pilnatvės būsenos? Ar tai tik jūsų asmeniški pamąstymai,nesusiję su esės turiniu?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-02-21 13:00
Le Hawk
P. S. gal ne tiek tarptautinėmis, kiek "gudriomis" sąvokomis. Esė pabaiga panaši į kai kurių politikų kalbą TV eteryje - kuo daugiau ir gudriau šnekėti, ir kad kuo mažiau liaudis suprastų. Prasideda nuo šitos vietos: "Tai normali mūsų noro būsena ir negalime jos vadinti nei bloga, nei gera..." Iki tol - sklandus ir aiškus kalbėjimas.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2013-02-21 12:56
Le Hawk
Ne visada tingėjimas yra sąlygotas pilnatvės būsenos. Jeigu žmogus patenkintas gyvenimu, objektyviai žiūrint yra geroje situacijoje ir dėl to nieko nedaro - tai nėra tinginystė, aš tai pavadinčiau kitaip, tiesiog pilnavertiškumas ar pasitenkinimas gyvenimu. O tinginystė tai yra tas atvejis, kai žmogus piktybiškai kažko nedaro, kenkdamas sau ir aplinkiniams. Bulviakasis, žmonės bulves kasa - o tas guli ant pečiaus, ir kiti turi dirbti už jį. Va kas yra tikra tinginystė.

Esė pradžioje mintys dėstomos sklandžiai ir aiškiai, bet į pabaigą truputį pradėta per daug filosofuoti ir žaisti tarptautinėmis sąvokomis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą