Rašyk
Eilės (72411)
Fantastika (2182)
Esė (1493)
Proza (10249)
Vaikams (2477)
Slam (49)
English (1094)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 1 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterJeigu miške nukrito medis, o aplinkui nėra nieko kas galėtų tai išgirsti... Ar kritimas sukels garsą? Tokią idėją iškėlė žymus XVIII amžiaus britų filosofas Bishop George Berkeley. Nors ir šių laikų žmogui tokia mintis skamba absurdiškai, po ja slepiasi gili potekstė. Praeitame rašinyje jau minėtasis racionalus mąstymas ne tik trukdo žmogui siekti didelių tikslų, bet ir kuria tai, ko realiai nėra.

Kambarys. Jame stovi du asmenys. Paprastas žmogelis ir žmogus kuris paprasto žmogelio akimis yra garsenybė. Kol tariama garsenybė jaučiasi eiliniu, tokiu pačiu kaip ir į jį žiūrinčiu žmogumi, racionalus mąstymas paprasto žmogelio galvoje kuria tai, kas realiai neturi jokio materialaus tikrovės pagrindo. Trumpai tariant žmogelio pasąmonė kitam žmogui suteikia statusą, pastato jį į jam neva priklausančią hierarchiją. Nors ir šis pavyzdys nėra visiškai tikslus, ši loginio mąstymo spraga neigiamai įtakoja mūsų gyvenimus.

Tokia racionalaus mąstymo grandinė žmonių bendruomenėje kuria nelygybę. Kaip tik dėl to individas iškelia arba nužemina save prieš kitą sau lygų individą. Kadangi racionalus mąstymas instinktyviai valdo didžiąją dalį žmonijos, racionaliai mąstančios grupelės dėka iškyla žmonės, kurie realiai turėtų būti pačiame civilizacijos dugne. Taip iškeltas asmuo įgauna šimtaprocentinę jį iškėlusios „publikos“ kontrolę. Racionalus mąstymas žmogų priverčia patikėti tuo, ko realiai nėra. Žmogus tampa lengvai valdoma marionete.
2012-03-27 20:57
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 2 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2012-04-06 11:33
Juodvarnė
Manau, kad ne racionaliame mąstyme šiuo atveju problema, o instinktyviam polinkiui nusileisti kažkuo pranašesniam visuomenės nariui tam, kad išliktum (čia kaip gyvūnų pasauly). O hierarchija neišvengiama, ir kuo kvailesnė visuomenė, tuo kvailesni iškeliami į jos viršūnes. Čia mano subjektyvi nuomonė.

Šio pamąstymo pilnaverte esė nelaikyčiau, trūksta plėtojimo. 

3
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-03-27 22:35
Martynas Pikūnas
Heh, gražiai čia mane užspendei į kampą. Kol kas (šia tema) dar turiu daug ką perskaityt, tad nuo komentaro susilaikysiu. Ne lengva tokias filosofų idėjas išdėstyt. Kitam įraše gal būt seksis geriau.

Nors. Kaip jau rašiau praeitame įraše, racionalų mąstymą įmanoma sugriaut. Žmonės, kurie sugeba tai padaryti, gali valdyt racionaliai mąstančią minią. (Bet čia tik mano nuomonė)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2012-03-27 21:40
retas laimingas
"Racionalus mąstymas žmogų priverčia patikėti tuo, ko realiai nėra. Žmogus tampa lengvai valdoma marionete".

tai tipo tiems, kurie tą racionaliai mąstantį žmogų "tampo už virvučių" tas racionalus pačių mąstymas kaip ir nesutrukdo kitus [mažiau-daugiau?] racionaliai mąstančius tampyti?
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą