Rašyk
Eilės (72036)
Fantastika (2158)
Esė (1685)
Proza (10318)
Vaikams (2455)
Slam (48)
English (1090)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 34 (4)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter(mažosios esė)

Vienas neokantininkas teigė, kad istorinis pažinimas nuo mokslinio skiriasi ne objektais, kuriuos jis imasi tyrinėti, bet savo tikslu ir siekiniu.
Anot jo, mokslinis pažinimas yra nomotetinis arba išvedantis dėsnius, o istorinis pažinimas yra ideografinis, arba kuriantis paveikslą.
Praeities paveikslą.
Reiškia istorikas turėtų būti savotiškas praeities dailininkas, kuris šaltinių pagalba nutapo praeitį tokią, kokia ji buvo užfiksuota jo disponuojamuose šaltiniuose.
Sakyčiau gana taiklus pastebėjimas, jeigu ne Dilthey'us įrodinėjęs (o gal pritaręs mano neminimam neokantininkui), kad istorija yra priskiriama prie „dvasios mokslų“.
Istorikas savo metodo pagalba sudvasina praeitį, tarsi tas Prahos rabinas iš molio sukūręs Golemą.
Istorikai savo darbe susiduria su viena didele problema, užmarštimi.
Užmarštis primityviose bendruomenėse buvo bandoma išnaikinti žiauriomis egzekucijomis. Reikėjo žmogų išmokyti elementaraus bendrabūvio, kad galėtų gyventi naudodamasis visuomenės teikiamomis privilegijomis. Todėl žmogus linkęs viską pamiršti, o kolektyvinė atmintis dažniausiai yra pakreipta kolektyvo naudai.
Užmaršties sudvasinimas ir yra tas istoriko titaniškas ideografinis darbas.
Ir ties tuo kamuojasi visi istorikai, pradedant Herodotu iki L. von Ranke'ės ir analų istorinės mokyklos atstovais, turinčiais vieną tikslą, sukurti išsamų praeities paveikslą.
Įtikinamai, literatūriškai tai padaryti pavyko T. Mommsen'ui, kuris už savo Senovės Romos istoriją gavo literatūrinę Nobelio premiją.
Gal dėl to istorikui patariama žvelgti į pasaulį blankioje jaunaties šviesoje, o ne vidudienio saulės pilnatvėje, nes galų gale kažkas aiškino, kad tik Dievas gali parašyti vienintelę tobulą, įsivaizduojamą istoriją, bet kadangi Dievas ne istorikas (arba po F. Nietzshe'ės, jo iš viso nebėra), istorikas turi, kiek galėdamas geriau užimti jo vietą...
Istorikui, sakė B. Croce, leista „kur ne kur sulaužyti antspaudą ir perskaityti kai kurias šios knygos dalis („praeities knyga užantspauduota septyniais antspaudais“), bet ji niekada jam nebus visiškai atskleista.
Ką čia ir bepasakysi, nebent, kad nežiūrint į nieką stengtis reikia.
2011-01-14 11:06
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 3 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-21 23:02
zuikius ir sniegena
kiekvienas istorikas užrašo praeitį kaip jam atrodo, o kas iš tiesų vyko atgaminti yra utopiška ir manau nereikalinga:)yra kažkas pasakęs, kad teisingos istorijos interpretacijos nėra:) be to, vietomis istorikus su metraštininkais painiojate:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-18 10:21
chaika
o taip, kažką juk reikia daryti su ta istorija.
visai spol koncentratas. o ta plėtotė nežinia ar čia labai jau reikalinga, turint omeny kiek vagonų galima būtų pakraut istoriosofijos veikaliukais... :)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-16 23:18
Edgaras Roličius
Rašei, kilai, intriga augo, na ir paskutiniu sakiniu viska gražiai numetei ir palikai voliotis. 4/10 Tokį balą rašyčiau ne tiek už kokybę, kiek už pakilimą kuriame buvo numesta viskas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-16 23:01
Kepkel
Daug žadančiai, bet riebesnės minties kaip ir nelabai pavyko rasti. Visgi geriau nei iki šiol su esė.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-15 09:09
Sutemų Sesuo
Reiškia istorikas turėtų būti savotiškas praeities dailininkas, kuris šaltinių pagalba nutapo praeitį tokią, kokia ji buvo užfiksuota jo disponuojamuose šaltiniuose

Sakinys kuris faktiškai appibudina istoriką.Galėčiau paprieštarauti, vis tik istorikas derinasi ir prie savo laikmečio, tad istorija yra sakoma:tobula prostitutė...
Man Jūsų darbas vertas dėmesio, žinių sankaupa, patiko.


Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-14 11:37
Juodvarnė
Šįkart raštingai, ir kabutės lietuviškos. Kai dėl turinio, tai, žinoma, galima būtų kabintis. Ir plėtojimo norėtųsi. 4
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2011-01-14 11:13
bibliotekininkė
Aš vis neatsistebiu, iš kur Tamsta toks protingas, tiek visokių žinių turite... Lavinate mus, mažiau žinančiuosius:) Didžiulė pagarba Jums.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą