Rašyk
Eilės (72037)
Fantastika (2158)
Esė (1685)
Proza (10318)
Vaikams (2455)
Slam (48)
English (1090)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 13 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterPaskutiniu metu kalbama apie Sodros krizę, kurios esmė paprasta: dirbantieji nebesugeba išlaikyti pensininkų ir nedirbančiųjų.
        Premjeras, kaip koks Jagas, kalba nuleidęs akis į savo Salamander batų galiukus, pasakydamas konkrečiai, kad padėtis aiškiai kinta nedirbančiųjų naudai, o čia ir pensininkai, kur juos dėti?
        Vaikus, pensininkus ir bedarbius, jiems skirtas socialines išmokas jau apkarpė, ta prasme apiformino, kaip suprantama krizės metu, nes iš tų, kurie nieko neturi, lengviau lazdą atimti ir terbą, negu iš to kas turi milijonus.
        Pensininkų problemos sprendimo vėl ėmėsi išeinantys trumpam į laisvę „pasiganyti“ įvairaus plauko nusikaltėliai. Skaitant kriminalams skirtas rubrikas, tik ir  šiurpsti nuo tų naujienų apie siaubo ir skausmo naktis, kurias surengia tokių akcijų specialistai.
        Pensininkai vėl tampa jų maitinimosi grandinės dalimi, kad ir kaip makabriškai šitas sakinys skambėtų, bet tiesa yra būtent tokia.
        Suprantama, jie nežiūri tokių filmų kaip Senukams čia ne vieta arba Smagūs  žaidimėliai, bet jie moka tą amatą, praeina kursus ir universitetus, nieko neveikdami kalėjimuose. 

        Beje, jie brangiai kainuoja valstybei, todėl kai susirenka kritinė masė ir yra kokia  proga, galima padaryti masinę amnestiją ir iš karto pabandyti išspręsti dvi problemas.
        Kalinčių žmonių skaičius sumažėja, vadinasi, ir išlaidos juos išlaikyti taip pat, jie išeina į laisvę ant visų mūsų galvų.
        Bet jie imasi senukų, nes su jais lengviau susitvarkyti, todėl kol jie tvarkosi su senukais, Sodra išlošia dar kartą: mažėja pensijas gaunančių skaičius.
        Vasarą švęsim Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejų, tai gal ta proga reikia padaryti kokią amnestiją, kuri apimtų pusę kalinių, tai valstybei būtų didelė paspirtis taupant ir lipant iš krizės. Sakysit cinizmo viršūnė, bet ar visą gyvenimą dirbusiam žmogui mažinti pensiją nėra cinizmo viršūnių viršūnė, jeigu valstybėje nėra apmokestintas nekilnojamas turtas arba kitokios prabangos prekės?
        Nors iš tikrųjų reikėtų priimti įstatymų pataisas, kad nusikaltėliai kalėjimuose save pilnai išlaikytų, taip pat jei turi šeimas ir vaikus, pervedant dalį uždirbtų pinigų jiems. Įdarbinti juos, nes sėdėdami, tiesiogine to žodžio prasme kalėjime, jie praranda įgūdžius dirbti, pasirūpinti savimi.
        Suprantama, ES šalyse gal nėra tokio kiekio kalinių, todėl gali leisti sau prabangą juos išlaikyti kitų dirbančių sąskaita.
        Dabar, kaip čia išeina, jie elgiasi priešiškai visuomenės normoms, daro nusikaltimus prieš visuomenę ir dar priedo, ta visuomenė juos turi išlaikyti, kad jie nieko neveikdami, treniruodamiesi, kurdami naujų nusikaltimų planus pailsėtų ir vėl iš naujo imtųsi mūsų?
        Nematau aš jokio socialinio teisingumo tame.
        Socialinis teisingumas bus tada, jei jis, izoliuotas nuo visuomenės, kažkuria prasme bus naudingas visuomenei, o dabar?
 
        Čia, aišku, pilnaties veikiamas juodas humoras ir pasibėdavojimai apie socialinį teisingumą, bet situacija tokia yra šiai dienai, kad nusikaltėlių taikiniu tampa tie, kurie negali deramai apsiginti, o Sodra ieško būdų kaip išlikti, o kas nuo to kenčia skaitom kriminalinėse kronikose. Ir visumoje uždaras ratas, kurio sprendimas, kaip jau ne kartą matėme, yra užverčiamas ant labiausiai pažeidžiamų visuomenės sluoksnių pečių.
        Dešinieji niekada nekonsolidavo visuomenės, jiems geriau yra tas hobsiškasis visų karas prieš visus, nes kai vieni kitiems patys, niekieno tiesiogiai neraginami bando perkąsti savo gerkles, tai lengviau yra valdyti, visuomenė priešų turi pakankamai aplinkui, todėl valdžios daromi darbeliai yra arba nepastebimi, arba nukeliami darbotvarkėje į vėlesnį laiką, arba uždengiami kokiais nors skandalais, kurie iš viso paskandina kitas žinias.
        Juk grįžtant prie Sodros, ar kas nors atliko auditą ir pasakė, kiek yra išpūstas jos aparatas, kam reikalingi tie visi rūmai ir polociai vos ne kiekviename bažnytkaimyje, kokį procentą lėšų suryja pati Sodra savęs kaip organizacijos išlaikymui, o gal tikrai ji yra nereikalinga ir jos funkcijas galima išdalyti kitoms institucijoms?
        Dabar dar siūlo ilginti pensijinį amžių, viršijantį vyrų vidutinę gyvenimo trukmę, o gal geriau testuoti pensijinio amžiaus žmonės, kaip daro kažkur Afrikoje. Kas metai, prieš žiemą surinkti visus tokio amžiaus žmonės į krūvą ir liepti lipti į kokį nors berželį ir pasiūbuoti gerai, jei iškrito varyti pensijon, jei išsilaikė varyti darban.
        O gal kaip filme Legenda apie Narajamą, užsimetei senuką ant kupros ir neši į mirties slėnį...
        Bet nesaugūs mūsų pensininkai gali tik siūlyti mėnuliui į akį, nes pasiskųsti savo situacijos beviltiškumu neturi kam, jie kaip kokie pokario rezistentai vakare savo vienkiemiuose palieka vienų vieni, nors imk ir kask bunkerį, kad galėtum saugiai išsimiegoti, ir tuo pačiu prie žemės pamažu pratintis.
        Ciniška, bet padėties artimiausiu metu niekas nežada keisti į gerą, o apie bunkerius reikia rimtai pagalvoti.
        Premjerui reikia pasiūlyti Sodros reformos planą plius visos šalies bunkerizaciją. Pagaliau jeigu vargšai olandai gali gyventi kanaluose plūduriuojančiuose laiveliuose, tai mes drąsiai galim gyventi bunkeriuose, nes esame drąsi tauta ir išradinga.
        O gal tai tikrai išeitis?

2010-04-02 09:04
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 8 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-29 19:07
v_iktorija
Įdomiai.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-14 13:25
MacteAnimo
nešpėtnai rašai, pasiūlymų stirtas prikrautum
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-14 12:45
Ferrfrost
Pastaruoju metu mano galvoje ot, kaip sukasi Sodra, bet ne iš gerosios pusės...
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-14 12:44
Ferrfrost
Visi Mėnuliui į akį verti 5. Malonu skaityti gerą ir turiningą esė.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-10 15:34
bibliotekininkė
Nuskambėjo kaip labai rimtas, tikrais kasdienybės faktais pagrįstas publicistinis straipnis. Liūdna, kad šiandieninė realybė yra tokia, tačiau viltis - mūsų, alkstančiųjų, motina niekada neapleidžia, už jos ir griebiamės...:)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-10 01:01
Brolis Triušis
Na, tam tikra prasme jūsų ciniški pasiūlymai :mažinti pensijas gaunančiųjų skaičiui" jau vykdomi - gi planuojama uždaryti mažų miestelių ligonines; galima pagalvoti, vien tam,, kad nusibaigtų iki rajono centrų nisigauti galimybės neturintys pensininkai.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-09 23:24
Juodvarnė
Už turinį 5, už formą 2. Tad 4. 

Labai vertinu Jūsų kritišką požiūrį į tai, kas vyksta. Tokie samprotavimai kiek pažadina žmones, mano manymu. Taip ir toliau.  
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-09 22:14
Valdovė
Įdomus darbas;)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-04 15:04
Vaikyste du kart
įdomus geras tekstas
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-03 22:45
driezas
konstatuoji kaip tkras žurnaliūga.

gražiai konstatuoji ir pateiki, bet nematyti siūlomos išeities.

ar tai kūryba, ar publicistika?

išeitis visada yra asmeniui, bet ar tam pribrendusi vastybė?

ar visuomenės dvasingumo lygis pakilo nors kiek per paskutinius dvidešimt metų?

manau anaiptol. dėkui krizei pravėrusiai akis visiems sluoksniams.

parodžiusiai kokiame materializuotame šūde skesdami

burbuliuojame $Lietuva$...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-03 07:40
Sigitas Siudika
tu palietei korejietisko kalejimo sistema. paskaityk savukyna. man idomu kodel is valdancios bendruomenes ar genties niekas nesipriesina. paralyziaus infencija apima vis daugiau ploto, kur viename kvadrate dar gyvena zmones. valdyti tai valdyti kaip sako savukynas, bet kas toliau? istorija rodo, kad nereikalingi gris i urvus. liks tik patirtis. tie kas mate kara - jie elgiasi kitaip, jie bijo tu, kurie gazdina, bet niekada kvailai nepuola ju naikinti. laukia. laikas isnaikins. ar matei koki pensininka teisiama uz seimo langu dauzyma? senoliu patirtis neleidzia jiems mesti akmeni. karo patirtis neleidzia susukti to ka saukia jauni. priešai visada išeidavo.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2010-04-02 09:33
indulgencija
patiko
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą