Rašyk
Eilės (72037)
Fantastika (2158)
Esė (1685)
Proza (10318)
Vaikams (2455)
Slam (48)
English (1090)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 12 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterRusija šiandien švenčia. Švenčia turėdami naują prezidentą ir premjerą. Švenčia Pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną. Švenčia pompastiškai, kaip sovietiniais laikais.
        Galvoju, gera proga pakalbėti ta tema, tik gal daugiau ne apie šventes, bet apie dieną, kuri mano staliniam kalendoriuj pažymėta Europos vardu. Pakalbėti apie Rusijos ir Europos tarpusavio santykius laike.

        Rusija nešvenčia rugsėjo antrosios, kada iš tikrųjų baigėsi karas, kai 1945 metais tą dieną kapituliavo Japonija, su kuria teko kovoti iki 1941 metų, bei 1945-aisiais vasarą. Rusija švenčia pergalią prieš Europos valstybę, nes zapadnikų balsas niekada nebuvo lemiamas toje šalyje.

        Pasiskelbusi Trečiąja Roma, Rusija visą laiką stengėsi būti „kitokia“, nei Rytais nei Vakarais, bet tarsi išsakydama savo slaptas ambicijas, skelbėsi Eurazija, tarsi jungiamoji grandis tų dviejų kontinentų (nors azijiečiai paniekinamai sako, kad Europa yra tik Azijos pusiasalis. Geografiškai žiūrint galima ir sutikti, nes nėra net kokio dirbtino riboženklio tarp įsivaizduojamų žemynų, kaip koks nors Panamos kanalas tarp Amerikų.)

        Trečiosios Romos mesianistinės vizijos keisdamos savo turinį išsilaiko, išlaikydama ir ekspansionistines ambicijas ir visą geopolitinę gravitaciją laike. Sustiprėjusi Rusija savo akis kreipia į Europą, o būdama silpna į Aziją. Toms idėjoms paremti visada randasi teorinis pagrindimas, tik priklausomai nuo statuso dominuoja tai zapadniška (blogąją ekspansionistine prasme, nes geroji, tai Rusijos sueuropėsimo perspektyvos), orientuota į Vakarus mintis, tai slavofiliška, nukreipta, į rytus, į atskirą politinį visuomeninį būvį – soboriškumą, arba kaip dabar mėgo kartoti buvęs prezidentas Putinas - „valdoma“ demokratija ir panašiai.
        Be to suformuojamos teorijos apie tai, kad rusai yra jauna tauta, turinti daug ekspansijai reikalingos energijos (nors šiandieninė demografinė Rusijos būklė žymiai blogesnė už Lietuvos.), arba kaip teigia L. Gumiliovas „pasionariškumo“.

        Silpna Rusija kovojo su Azija kol pasiekė Tolimuosius Rytus, užgrobdama Sibiro žemes. Po Petro I įvykdytos vesternizacijos, technologiškai apsiginklavusi, perėmusi Europinius pasiekimus, Rusija ima „doroti Europą“. Pirmas toks dorojimasis vyksta iki Napoleono karų pabaigos, kai rusų husarai ir kazokai vaikšto po Paryžių.
        Po to susilpnėjus per Pirmą pasaulinį karą, skamba šūkiai „imti Dardanelus“ (Miliukovo siūlymai), bet bolševikai turi savo planą, kurio teoretikas L. Trockis įvardija kaip „permanentinė revoliuciją“, tai yra revoliucija, kuri per darbininkų klasę – proletariatą, užkariauja visą pasaulį, vienu žodžiu pasaulinės revoliucijos idėja.

        Planui, ties Varšuva žlugus, bolševikai sudoroja Kaukazą, besprūstantį iš rankų, ir Vidurinę Aziją, kur ją sulaiko tik Britanijos interesai.

        Po to Rusija per Antrą pasaulinį karą dar sykį įžygiuoja į Europą, tik šį sykį, iki Berlyno, bet pasekmės Europai to įžygiavimo buvo skaudesnės – geležinė uždanga, Šaltasis karas.

        Vakarai rado būdą kaip įveikti sovietinę imperiją – technologijomis. Nusilpusi Sovietų sąjunga puola Afganistaną 1979 metais norėdama įrodyti sau ir pasauliui, kas yra kas, ir įrodo, pralaimi, varganiems opiumo augintojams, kuriuos remia Vakarai.

        Silpna Jelcino Rusija norėdama įvesti tvarką savo pačios viduje, pradeda karą su milijono neturinčia Čečėnija, ir pralaimi. Reikia naujo, tada dar premjero Putino, kad pradėti antrą karą su Čečėnija, ir nugalėti juos, beveik sulyginant su žemėmis miestus ir kaimus. Tvarka pradedama įvedinėti.

        Naftos ir dujų kainų augimas leidžia Rusijai pradėti trečią invaziją į Europą – šį sykį Rusija eina užkariauti su naftos ir dujų vamzdžiais. Pirmoji ES krito amžinoji varžovė Vokietija, eilėje laikiančių nemažėja. Į Rusiją atgal teka milijardai eurų.

        Rusija šiandien švenčia Pergalės dieną, švenčia 63 kartą, švenčia kaip niekad pompastiškai, su įspūdingu kariniu paradu, eskadrilėmis naujausių lėktuvų, o Kremliaus raštininkai tyliai rašo knygas, kuriose svajoja, kad po 50 metų, Rusijos siena eis ties Lisabona, ir pasaulyje bus tik trys valstybės – Rusija, Kinija ir JAV. Rašo, tikriausiai neprisikaitę D. Orvelo opusų, rašo tikėdami (vėl) šviesia ateitim, nes istorija mena tokį dalyką, kad Pirmoji Roma, savo ekspansinius karus kariaudavo po tris ir daugiau kartų.

        Galiausiai, kad Rusija neatsisako savo eurazietiškų, ekspansionistinių tikslų parodo ir tai, kad didžiausios šventės yra susijusios su karu. Karas yra didžiausia vertybė, kurią kanalizuoja savo gyventojams valstybė įvairiausiais kanalais, ypač per masines informavimo priemones, publikuojami karo dalyvių prisiminimai, dešimtimis statomi filmai, apie tą karą (net mistiniai, nekalbant apie tikrus kovinius, o ne karines dramas, kaip buvo anksčiau.) Visa tai parodo, kad norima įteigti kiekvienam, kad tai buvo didžiausia Rusijos pergalė, ir kad tos pergalės yra galimos.

        Kas mums iš viso to, dažnai klausia nesigilindamas tūlas lietuvis, atsakymas tokiam paprastas – nieko gero, ypač kai pabaltijiečius milijoniniais tiražais leidžiamose knygose vadina „jabaltais“, arba apgailestauja, kad prie Stalino visų neištrėmė į Sibirą ar kitaip neišžudė.

        Švenčia Rusija, ji turi teisę švęsti, nes iš tikrųjų tam kare jie sumokėjo žiauriai didelę kainą, o mes švęskim savo – Europos dieną, ir tikėkimės, kad Rusija neis gelbėti mūsų nuo mūsų pačių.
2008-05-09 09:49
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 6 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-30 22:07
ex promtu
"jabaltus" ir aš pirmą kartą girdžiu :)
sutinku, kad sovietų sąjungos okupacija, o vėliau aneksija lietuvai buvo tragedija. tačiau labai abejoju ar herr adolfas būtų ką nors geresnio pasiūlęs šiuo klausimu. išvada- šiaip ar taip lietuvai būtų kliuvę. ir nors nemėgstu varyti ant kitų, tačiau šį kartą pavarysiu ant europos.
kai adolfas pradėjo išsidirbinėti, tai visi buvo ramūs. neužkliuvo nei pasivaikščiojimas po reino zoną, nei sudetai, nei austrijos anšliusas, nei klaipėdos suvalgymas. ir galiausiai invazija į lenkiją. anglija ir prancūzija (tuo metu vienos galingiausių europos valstybių) paskelbė vokietijai karą ir... nekariavo (keistasis karas). todėl greitai patys gavo pavalgyti bombų ir pavalyti vokiečių kariams batus. štai ir pavyzdys, kas būna kai užsimerki prieš bepročio klejones apie lehbensraum.
yra toks gaisrų gesinimo būdas "prieš ugnį ugnimi", kai pvz. degant pievai, ji padegama ir iš kitos pusės, kad ugnys susitiktų ir užgesintų viena kita. taigi teko ieškoti kito bepročio, kuris padėtų užgesinti gaisrą (nes jis nebuvo gesinamas, kol asmeniniai padai nenusvilo). ir tas beprotis vardu josifas atsirado. deja deja, posakis kur du pešasi, trečias laimi, neišsipildė (nors kokie švedai gal ir visai buvo patenkinti padidėjusia plieno apyvarta, o jav tai iš viso turėtų dėkoti europai už abu karus). taigi, manau jog visa europa yra atsakinga už antrąjį pasaulinį karą ir visas pasekmes net tik per jį bet ir po jo.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-19 14:47
dagmara
man tai iškyla akysna sovietinio multiko "Mauglis" herojus.  Šakalas su teksteliu "į šiaurę dumsim". Čia apie Lietuos politiką - nu, prie ko stipresnio prisiglaust. Ai, nesvarbu, kam subinę laižyt, (nelygu situacija) svarbu šilta ir sotu.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-12 11:45
zirzule
*minties
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-12 11:44
zirzule
MOLODEC
Karas yra didžiausia vertybė.
"Zhal', chto ja radylas', kogda konchylys' voijny - ostalys tol'ko misionery"*
* inties bendraautorius man gerai žinomas ;)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-10 20:23
molis
Kažkas pasakė:
Iš kurios pusės pažiūrėsi? ir labai teisingai.
Tai neišsemema tema ir čia parašyta tendencingai. Karai ir kariai dar niekam laimės neatnešė, kad ir vokiečiai, o juk jie antrąjį pasaulinį pradėjo. Daug ir netiesos parašyta, lazda perlenkta, nes kariaujant yra planai ir taktika.  Vokiečiai irgi turėjo sąjungininkų ir jei nebūtų pralaimėją, gal būtų Didžiojo Reicho Imperija.  TAIP , KAD POLITIKA - NEDĖKINGAS DALYKAS. Geriau ją palikti ramybėje, arba  mažą gabaliuką aprašyti su jumoru. Čia aprašyta vos ne visa istotija, bet labai grubiai. Nedryskime kaltinti vien Rusiją, o kad ji elgiasi iššaukiančiai, tai visi matome, bet kiek žuvo ruselių, per paskutinį karą - nutylima?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-10 13:29
Aurimas Nov
Na geras...:) Įsiminė "trečioji Roma"...
Apie Rasija taip ir reikia rašyt. "Silpna Jelcino Rusija norėdama įvesti tvarką savo pačios viduje, pradeda karą su milijono neturinčia Čečėnija, ir pralaimi. Reikia naujo, tada dar premjero Putino, kad pradėti antrą karą su Čečėnija, ir nugalėti juos, beveik sulyginant su žemėmis miestus ir kaimus."  Šaunuolis
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-10 13:28
Aurimas Nov
N
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-09 23:10
fragrancis
eh ir vel prininei ,kad Voketija pralaimejo ,kaip gaila as dabar taip puikei gyvenciau
taciau likau nesuprates ar si ese yra paniskos rusijos baimes padarinys,ar tu sios dalykus pateisini, nes pabaigoje nuomone lyg ir pasikeicia nors su kai kuriom issakytom mintim nesutinku ,taciau ka padarysi istorinius faktus galima isversti taip ,kaip norisi ,priklauso is kieno pozicijos ziuri
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-09 19:09
MacteAnimo
Tai ką galima vertinti, nesupratau? Savo žinias politine, istorine tema. Ar pasirengti būti sutriuškintam už rankos pakėlimą ar prieštaravimą? Taigi, betrūko specialisto paieškoti ir į diskusiją įvelti. Už Alma Matter siūlau dešimt. Taip, atramos taškas dokumentikai surastas, o išgyvenimams, pokyčiams, šiltai ironijai, smulkmenoms, nostalgiškiems aprašymams, pamąstymams, teksto melodingumui (tai esė) dar vietos liko. :)
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-09 16:41
Plogutits 518
:)Ūūūūūūūūūūūūūūūūū..kaip nūūūūūūūūūūūdnai šiuokart rašai, Žemdirbiuk, kaip nūūūūūūūūūūūūūūūdnai:DDDDDDDDDDDDDD:P
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-09 15:21
Lugnis
kas čia per propaganda. nuobodi; žinai jei nebūtų ta trema Europos valstybė kritusi tai dabar nei žydų nei čiogunų nebūtų; tai bent Europos valstybės sprendimas, kas per norai. :D

ne tą šneki - ir Rusija ne tą pergalę švenčia ; o svarbiausiai Rusija ne laimėjo - pirmiausiai gynėsi, ir sutrukino tuos visus fašistus; ir gerai padarė;

Manau, kad esi ne žydas, jei būtum žydas gal kitaip pamatytum
na o logiškai.

jei esi lietuvis, o aš ateičiau į tavo kiemą ir pasakysiu, kad tavo vaikų man per daug, visus likviduoti tik du palikti, nu o tu tamstele imi ir mane nužudai, kitos išeities nėra, tu laimėjai savo kieme karą. prieš ką? prieš užpuoliką.
Žiūrėk ką parašėte:

"Rusija nešvenčia rugsėjo antrosios, kada iš tikrųjų baigėsi karas, kai 1945 metais tą dieną kapituliavo Japonija, su kuria teko kovoti iki 1941 metų, bei 1945-aisiais vasarą. Rusija švenčia pergalią prieš Europos valstybę, nes zapadnikų balsas niekada nebuvo lemiamas toje šalyje."

daugiau neskaičiau; nerimta; vėjai. geriau ką nors literatūriško grožinio sukurkit. nors tai jūsų reikalas, ką jums rašyt. šitas skystas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-09 11:49
Žilis _
*****
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-05-09 10:32
Viljamas B prisimena mane kitą
"jabaltai" išgirdau pirmąsyk.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą