Rašyk
Eilės (72027)
Fantastika (2158)
Esė (1686)
Proza (10316)
Vaikams (2455)
Slam (48)
English (1090)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 4 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterJau kuris metas gyvenam ES. Net esam įtraukti į Šengeno zoną, ir po ES galim važinėti kaip po savo namus be jokių trikdžių, bet vis tiek, kažkaip tas „europietiškumas“ nesiduoda apčiuopiamas, ir bandant suvokti vis išsprūsta ir dingsta.
        Ar mes tampam europiečiais ar ne neramina tas klausimas ir mokslininkus ir šiaip laisvus minkytojus.

        Čia nori nenori turi šiandienos nesėkmių fone ieškoti priežasčių praeityje. Juk neapleidžia jausmas, kad trūksta to europietiškumo mums tiek išorinio (kai matai ramų „atsileidusį“ vidutinį statistinį europietį ir save, visą neramų, lekiantį nežinia kur ir nežinia ko), tiek vidinio (nėra to metafizinio pilnumo ir pilnatvės suvokimo, tik kažkoks nesuprantamas pykčio, kaltės ir bendrai kažkokio ne gerumo, kurio net įvardyti nesugebam pojūtis).
        Žodžiu mums kažko tai neramu. Pažiūrėkit į mūsų kūrybą, kokie poezijos lyrinių herojų kalbėjimai arba girti paistalai, arba durnyno elegijos, kur per įvaizdžius nei mintis kokia yra nei viltis tą mintį aptikti. Mūsų novelių apysakų ir romanų herojai irgi „blaškosi“ po save po savo jausmus ir atrodo nesupranta kodėl, jie neišdrįsta savo autorių paklausti, kaip tai padaro Varmerdamo filmo „Padavėjas“ herojus:
        Ar leisi man pagyventi kaip normaliam žmogui?
        Neleidžia ir ten, „pakiša“ savo herojų po sunkvežimio ratais, bet supranti kodėl.
        O paimk ne mūsų autorių kūrinių herojus. Ten viskas kitaip, net Salmono Rudžio herojai suprantami, nekalbant jau apie kokio „Šilko“, „Antrojo kūno“, ar pagaliau Viktoro Pelevino, kokio nors kosmonauto praregėjimas aiškus ir dėsningas, nesakau nuspėjamas, nors gali būti ir nuspėjamas, nieko blogo jei gera istorija.

        Čia jau nerimtai galvojant, matyt mus veikia kažkoks galingas faktorius, kaip Ignalinos reaktorius, neleidžiantis išsivaduoti iš to nerimo ir kažkokio laukimo bei blaškymosi.
        Gal reikia tautos mentalitetui gelbėti samdyti kokius nors egzorcistus, kad išvarytų iš mūsų tas blogas jėgas ir neleidžia laisvai skleistis mūsų dvasiai?

        Reikia peržiūrėti – revizuoti praeitį, nes joje paprastai slypi ateities raktai.
        Iš karto galiu pasakyti, kad be mistikos mes čia neapseisim, reikės narplioti lietuviškus iks failus, ir reikės europietiškumo nebuvimo šaknų ieškoti garsiausioje lietuviškoje šeimoje, užtraukusioje prakeiksmą kaip sau taip ir mums visiems.
        Be abejo visi jau atspėjote, kad kalba suksis apie kunigaikštį Kęstutį ir žemaičių bajoraitę – vaidilutę Birutę.
        Istoriją visi jų žinote ir apie vestuves Trakuose girdėjote, todėl kalbėsim kitu kontekstu.

        Nieko blogo Daukantiškoje – romantiškoje istorijos versijoje ir jos dvasioje gyvenantys nenutuokia, kas įvyko Palangoje, ant lietuviško Olimpo, kurį mes dar pavadinom šventą vietą išniekinusios Birutės vardu.
        O juk iš esmės ten buvo padaryta šventvagystė, tuo metu dominavusios religijos išniekinimas ir pažeminimas.
        Ar mes esam tokie naivūs ir galvojam, kad paniekinti žyniai, nesiėmė kokių nors žingsnių (apeigų), kad uždėtų prakeiksmą kunigaikščiui ir jo vaikams bei šaliai juos priėmusiai kaip didvyrius? Ar Birutė atgailavo dėl savo išdavystės dievų atžvilgiu? Gimdė vieną po kito vaikus Kęstučiui.
        Kodėl Kęstutis ieškojo būdų įvesti krikščionybę LDK ir vedė derybas su Čekijos karaliumi ir kitais, kodėl Vytautas su pusbroliu taip uoliai diegė krikščionybę LDK ir net Žemaitijoje?
        Norėdami nuimti prakeiksmą.
        Sakysit nesąmonės, tokiais dalykais netiki niekas ir būsite labai neteisūs. Tikėjimas tas gyvas yra šiandien mūsuose. Daugelis turbūt yra girdėję tokį makabrišką dalyką apie tai, kad yra žmonių, kurie tiki, kad linkėdami blogo kažkam, nueina į bažnyčią ir užperka mišias už gyvą žmogų kaip už mirusį. Manoma, kad tas žmogus vienokiu ar kitokiu būdų miršta.
        Tokia praktika buvo ir yra paplitusi Žemaitijoje. Netikite, tai pacituosiu ištrauką iš mūsų tautos blaivintojo, vyskupo Valančiaus „Žemaičių vyskupystė“:
        „Žmonės, datyrę nuo kitų daugel neteisybių, o negalėdami neprieteliams kitaip atmonyti, neša į Kretingą muštinį, kad bernardinas prie Šv. Antano mišias atlaikytų. Taip daro vildamasis neprietelių, mišias atlaikius, susirgsiant ir mirsiant... (ir toliau).
        Čia kalbama apie XIX amžių, o dar anksčiau Venecijos pasiuntinys Pietro Duodas Lenkijos ir Lietuvos valstybei, 1592 metais rašytame pranešime Venecijos senatui apie žemaičių žemę sakė:
        „Taip pat pasakojama, kad kai kuriose Žemaitijos dalyse yra velnių, kurie žmones patraukė į savo pusę... Be to sakė, jog seniau buvo tikima, kad tame krašte buvęs pragaras. Dėl to ten nuolat pasirodo tiek daug piktųjų dvasių... “
        Jeigu tą raštą peršifruoti, tai galime pasakyti, kad žemaičiuose buvo labai stiprus senameldiškosios religijos centras ir ko gero Palangoje, ir šitą centrą išniekino Kęstutis su Birute, bei savo nežabota meilės istorija. O Valančius tik patvirtina faktą, kad tokie veiksmai su prasikaltusiais asmenimis buvo atliekami.
       
        Beje šių eilučių autoriui yra tekę bendrauti ne su vienu ir ne su dviem asmeninis, įvairaus amžiaus, kurie kalbėjo apie mišių užpirkimus dabar, XXI amžiuje, ir tikėjimą, kad priemonė efektyvi, Valančiaus aprašyta prasme.
        Va, sakyčiau koks teorijos, kad mes kilę iš romėnų patvirtinimas. Juk praktiškieji romėnai į šventyklą eidavo su konkrečiu asmeniniu prašymu ir suma pinigų. Religija veikė principu „aš tau tu man“.

        Akivaizdu, kad buvo uždėtas prakeiksmas ir jo pasekmės mes jaučiam iki šiolei, neramiai laukdami kada jis suveiks ir kaip viskas bus, todėl ir blaškomės nežinodami kas yra, visai kaip ne europiečiai.
        Taigi pasekmės žymiausiai šeimai buvo tokios, ir mes žinom, kad po vedybų Kęstutis karo lauke niekuo labai nenustebino, pralaimėjo ties Kaunu, pateko į vokiečių nelaisvę, pralaimėjo ties Strėva, bandė daryti perversmą Vilniuje prieš Jogailą, bet pats buvo išduotas ir ne Krėvoj, o ko gero Vilniuje, Kreivojoj pilyje nužudytas.
        Birutė Brastoje buvo greičiausiai nužudyta irgi.
        Šeimos vaikai. Sūnus Tautvilas žuvo, Žygimantas Kęstutaitis Trakuose žiauriai nužudytas sąmokslininkų, dukrų likimai nėra visai aiškūs, bet jauniausioji Ringailė irgi mirė ne sava mirtimi.
        Žymiausia šeimos atžala „kentėjo“ daugiausia: du kartus išdavė Lietuvą, su ordino kariuomene šturmavo Vilnių, užrašinėjo žemaičius Ordinui kaip savo asmeninius šunis, po to negailestingai įvedinėjo krikštą Žemaitijoje, kirsdamas šventas girias steigdamas parapijas. Klausimas kodėl taip uoliai tą darė? Ko gero norėdamas sunaikinti užkeikimą.
        Bet jam likimas buvo irgi negailestingas, jis kaip Biblijos Mozė, akies krašteliu pamatė jam skirtą karūną ir mirė paslaptingai nukritęs nuo arklio pakeliui į Trakus, kur buvo paniekinta senameldiškoji tradicija.

        Uždanga.
        Po to atėjo eilė LDK, sekė ilga agonija iki XVIII amžiaus pabaigos, po to XX amžiaus pirmos pusės stebuklas – Nepriklausomybės atkūrimas, ir apie 1930 metus suklestėjęs Vytauto Didžiojo kultas Lietuvoj ir greita okupacija.
        Pasakykit, kad nesąmonė, interpretacijos.
        Gerai.
        Bet po Mindaugo ir  jo vaikų išžudymo Lietuva atsigavo ir stiprėjo iki Vytauto.
        Netikite.
        Ir aš netikiu, bet užtat įdomu, juk kas tikrai nežinoma yra paslaptinga ir visada traukia ir skatina vaizduotę.
        O jeigu Pietro Duodo buvo teisus?
        Ne. Gerais reikia paieškoti, kada prakeiksmas turi būti nuimtas ir kodėl Žemaitijoje taip sumažėjo pasirodymai piktųjų dvasių. Pasirodo kas keturi metai, po keletą ir vėl dingsta tam pačiam laikui.
2008-01-25 13:51
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 12 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-26 18:58
haris
tai jau sėdi visa tauta ir geria ne tik arbatą, bet ir vodkę. tikrai keliaujant Lietuviai dažnai, manau, pasimeta. ydomu kaip jauni/os, puikiai mokantys užsienio kalbas? galėtų jie-jos parašyti. ar  pakanka išprusimo, inteligencijos šnekučiuojantis su bendraamžiais Italijoje, Vokietijoje, Graikijoje? Aš tai neskubu. Nuvarau į kokį berlyną, kai nusibosta čia. Ir varšuvoj puikiai jaučiuosi. Patinka kartais ir pasiišsidirbinėt, kai gerai angliškai pavarai, kaip lenkai raitosi, kaip vokiečiai pavydi...galvoja jankis turtingas. bet tai tik šiaip, pasibajeravimui. gyevnimo praskaidrinimui. skubėti tikrai nėra ko į europą, jūs gerai sakote mielas Sniego menesi, bet ir kinų siena kam reikalinga? esam be galo vertingi, Lietuviai. Ir tas prakeiksmas dar daugiau mums duoda energijos, todėl iš tikro, sakau JUms, būsime didingiausia ir jaukiausia ir mieliausia planetos Šalis. Prisiekiu, blyn
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-26 18:49
haris
LU, prakeiksmai veikia ar ne savo ruožtu. autorius tik polemizuoja apie tai su mumis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-26 18:46
Sniego mėnuo
Tokia istorinė interpretacija įdomi, bet aš manau, kad pilnatvės suvokimo trūkumas randasi iš to, jog taip labai trokšta(m) būti kažkuo - europiečiais,  skubam juos vytis, ir užtrokštam nuo oro ir jėgų trūkumo..
Vietoj to, kad prisėstume ir tiesiog apsižvalgytume, ramiai sau išgertume arbatos.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-26 16:50
indulgencija
Yra tiesos.Juk anuot C.Gedgaudo, Gardarikes apjungtas Gintaro kelias, Variu Rikio dinastijos valdzioje KLESTEJO 200 m. Nuo 800 m. pries Kr.- 1000 m. po Kr. O veliau... Manau, dar taip neprisidirbome,kaip lemurieciai, atlantidos gyventojai. Prakeiksmai veikia, jei autorius teisusis.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 21:52
Šokanti_su_Vilkais
gerulis:)5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 18:21
antanas vėjyje
labai smagiai susiskaitė. na aš tai girdėjau ,kad mes kenciame už Vytauto didžiojo kunigaikštystę. iki juodosios jūros daeiti reikėjo ne vieną tūkstantį paskersti. karingi męs buvom -karingi. ir jei tikėti ,kad istorija sukasi spirale. tai mūsų klestėjimas dar laukia.tik klausimas kada;DDDD?  5
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 17:36
haris
žodžiu, moterys per mažai duoda, todėl mes esam tokie netikę...ir nutautėjam, nes rusės ir kitos duoda įmantriau, laisviau, visokiau...???
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 17:08
Tauriija
įdomus ir giliai išmąstytas
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 16:30
Proza i kas
Wahahahaha :)))
5+
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 15:28
agricola
pagal anų laikų papračius, Birutė atstumti Kęstučio negalėjo, nes truputuką papročiai buvo ne tie, ji tik paprasto bajoro dukra net ne kilminga kunigaikštytė, todėl jos žingsnis turėjo būti savižudybė, nes metraščiai mini tokias net kolektyvines lietuvių savižudybes esant grėsmėms pakliūti į nelaisvę, pagaliau Pilėnų gynėjų išsižudymas...tai būtų pamoka Kęstučiui kad ne viskas galima net tokiam visoje europoje garsiam riteriui, be to europoje toks akibrokštas nebūtų toleruojamas, užtat ir kalbu apie nesugebėjimą europietiškėti tokiais veiksmais...kadangi čia mistinės prielaidos tai istorija kokia būtų, gal švelnesnis krikščionybės atėjimas ir protestantizmo pergalė, nemąsčiau dar toliau...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 15:20
haris
Dėl prakeiksmų - įmanomas variantas, bet manopatirtyje nevisada suveikia o kartais net atvirkščiai. Be to, gyvenęs JAV, Europoje kaip tik jaučiuosi lyg žuvis vandeny, atsipalaidavęs ir t.t. kaip jūs parodot vaizdely. O ko reikia, idant būtume europiečiais. Mokėti gerai angliškai. Turėti pinigų. Nepasimesti susitikus, kad ir su Popiežiumi, būti mandagiu, kai reikia, kai reikia atsikirsti. Nesakau, jog visą tai turiu, bet netoli to. Manau vietoj prietarų, nors gal to irgi neignoruoti, geriau mokykloje anglišką mandagumą dėstyti ir gyvenimo išmintį. Na, pamenu anglistė dar gūdžiais laikais mums mokėk vidurinėje: "jei kalbi, žinok su kuo kalbi, kodėl kalbi, kada kalbi....iš tos serijos, manau žinių tautiečiams trūksta, be to užsieniuose, kiek teko patirti, neišprusimą savo ir susikaustymą dangsto grubumu. Čia labai įdomi tema, verta polemikos plačiū plačiausios. Ir jums komplimentai, lengvai rašote. Ačiū ir už naujus faktus, kurių nežinojau. O kaip spekuliuojate, būtų pasisukus istorija, jei Birutė būtų atstūmusi Kęstutį?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 14:59
begemotas
savotiška interpretacija,
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 14:43
lėlininkas
"mūsuose" labai įdomus žodis.
įdomiai rašai.patiko skaityt.įdomus dalykas apie tą mišių užpirkimą gyvam žmogui.o apie požiūrį į poeziją..poezijai užtenka būti.ir yra daug poezijos sričių.jei nori užčiuopti galingą mintį, galima skaityt filosofinius.manau, kad mintis neprivalo būt stipresnė , nei jei kuriamas vaizdas.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-25 14:10
agricola
paskutinėje eilutėje turėtų būti "geriau"
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą