Rašyk
Eilės (72033)
Fantastika (2158)
Esė (1685)
Proza (10318)
Vaikams (2455)
Slam (48)
English (1090)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 13 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter14

        Tu paklausi, kas per nuotaikos Rusijoje buvo tais tolimais 1939 metais?
        Atsakysiu, revanšistinės. Atrodo, kad bolševikams irgi reikėjo pasivaikščiojimo po Europą, tos permanentinės revoliucijos, be kurios niekaip negalėjo nurimti ir nuo pat Lokarno ruošė Vokietiją karui su Vakarais, istorija žinoma. Menininkai, tie „priplaukę“, kurių balso niekas negirdi, statė filmus, kuriuose tautai nurodinėjo, kas jų artimiausi priešai.
        1939 metais pasirodo „Mininas ir Požarskis“, kurį pastato du režisieriai Pudovkinas ir toks Doleris, tai filmas apie rusų karą prieš lenkus ir lietuvius, taigi priešai kaip ir nurodomi, ne be reikalo, po visko, kai Lenkijos ir Lietuvos jau nebuvo politiniam žemėlapyje, 1941 metais filmas gavo pirmo laipsnio valstybinę premiją. Tiesa režisierius Pyrjevas tais pačiais metais pasirodžiusioje komedijoje „Traktoristai“, pabaigoje filmo Ukrainos kolchozo lauke „išaria“ vokišką šalmą su ragu, iš Pirmojo pasaulinio karo laikų, suprask kas tikrasis priešas ir kas jo laukia.
        Bet tai tik menininkų ženklai, o tuo metu Stalino rėžimas kaip niekada stiprus, lageriai pilni politkalinių, ruošiamasi suartėjimui su Vokietija, ruošiamasi teritorijų dalijimuisi, ruošiamasi karui.
        Va tokios buvo nuotaikos ir armijos doktrina skelbė, kad Raudonoji armija galimo karo atveju bus labiausiai puolančioji armija iš kada nors puolusiųjų, ir savo priešus sumuš jų pačių teritorijoje. Už tai taip nemokėjo kariauti gynybinio karo, kol užpakaliais neprisispaudė prie Kremliaus, ir nebuvo kur smukti reikėjo pulti.
        Na ir kas iš to? – klausia tavo akys.

15

        O, tas, kad šiandien Rusijoje nuotaikos tokios pačios. Putino sukurtas rėžimas stiprus kaip niekada, tuoj tuoj pataps premjeru su neribotomis kadencijomis, pakeis konstituciją, ir taps valdovas iki gyvos galvos. Be skrupulų yra susidorojama su rėžimo oponentais. Litvinenkos nužudymas leido suprasti, kad net Anglijoje, bėgliai negali būti saugūs, kur tradiciškai sprukdavo opozicionieriai.
        Rusiją ir Vokietiją suvienys vamzdis po Baltijos jūra.
        Valdžia didžiausias pastangas deda, kad didžiausia nacionalinė šventė būtų lenkų ir lietuvių išvarymo iš Kremliaus diena, taigi du garsūs vyrai Michalkovas ir Chotinenka  susuka filmą „1612“, apie tą patį kaip ir Pudovkinas ir Doleris, kur priešai yra lenkai ir lietuviai. Sociologinės apklausos tik patvirtina, kad labiausiai nekenčiamų valstybių sąraše mes esame pirmame trejetuke.
        Kremliui artimi politologai rašo stoooras knygas apie tai kaip po 50 metų Rusijos siena bus ties Lisabona, ir dar lyg tarp kitko apgailestauja kad (atsiprašau skaitytojų) „jabaltų“ (suprask pabaltijiečių) neišpjovė prieš penkiasdešimt metų, dabar bus papildomo darbo.
        Tęsti?
        Nebylus pritarimas akyse.

16

        Mūsų realistai sako, viskas bus gerai, Rusija bijos mus pulti, nes mes esame NATO ir ES nariai.
        Taip, esame, ir tas punktas sutartyje yra, apie kolektyvinę gynybą esant užpuolimui prieš vieną šalį, narę.
        O jeigu Vokietija atsisakys pulti Rusiją, nes grės netekti naftos ir dujų, o jeigu Vokietiją palaikys Prancūzija, kuri nekenčia JAV ir visada stengiasi prieštarauti. Mus palaikys NATO narė Islandija, kuri neturi kariuomenės ir turi amerikonų radarus rusų povandeniniams laivams sekti?
        Tada JAV ir Anglija pareikš notą, kad nesutinka su Rusijos veiksmais Pabaltijyje ir Lenkijoje... ir viskas. Viskas todėl, kad mes neesame strateginiai partneriai, neturi čia šios valstybės geopolitinių interesų.
        Ar mūsų realistai ne taip manė tarpukariu, kai skelbėsi neutralūs, kaip šveicarai ir švedai?
        Kuo neutralumas baigėsi?
        Gėdingu tautos vado bridimu per upelį 1940 metų birželyje.
        Šiandien tautos išrinktieji nesibodi važiuoti į Maskvą pasitarti su savo aferose paskendusiu savo partijos pirmininku, tai reikia manyti, būtų kam su gėlėm pasitikti „armiją išvaduotoją“.

17

        Optimistai visada sako, kad taip nebus. Na kaip gali būti kas nors, kai gyveni taip gerai. Kai tokie gražūs prekybos centrai ir akropoliai, kai tiek visokių kavinių ir klubų, kai gyvenimas yra ištisas kaifas. Bet juk istorija moko, kad gerai visada nebūna. Adomą su Ieva irgi iš rojaus išvarė.
        Ar kas nors galėjo pagalvoti, kad po sąlyginai ramaus ir klestinčio XIX amžiaus pasaulis ims ir išprotės 1914 metų vasarą? Negi čia serbų teroristai iš „Juodosios rankos“ kalčiausi, dėl Sarajevo atentato?
        O vėliau, kai jau pasaulis atsigavo po 1929 – 1932 metų krizės, ir vėl pradėjo gyventi savo malonumui, neatėjo 1939 metų rugsėjo pirmoji? Su holokaustu, dujų kamerom, beprotiškais taikių miestų bombardavimais?
        Ar ne tas pats ištiko užsilėbavusį pasaulį per nesenus rugsėji 11 dienos įvykius? Kai teroristai ginkluoti kartonui pjaustyti peiliukais nusodino lėktuvus į taikinius.
        Artėjant pabaigai žmogus labai mėgsta linksmintis, nuo viduramžių kalbama apie „puotas maro metu“. Ar pas mus ne švenčių šventės ir vartojimo vartojimas?
        Genialus vokiečių režisierius Verneris Hercogas, savo filme „Nosferatu. Nakties vaiduoklis. “ plačiu planu rodo mums tokį miestą, apimtą maro, paplūdusį žiurkėmis, kurio centre groja muzika, šoka žmonės, vaišėmis nukrautas stalas ir frazė vieno žmogelio:
        Vis tiek mes greitai mirsime. Norime pasilinksminti paskutinį kartą.
        Ir žinoma niekas neklauso Izabelės Adžani personažo, kuri sakosi žinanti kas čia vyksta...
        Žmogiška, matyta, pažįstama, girdėta...

18

        Bet štai kas yra įdomiausia žmogau, kuris ėjai pro šalį, kad kaip nori nuodugniai studijuotum istoriją, politikos mokslus, antropologiją ar psichologiją, į vieną klausimą negali atsakyti, net ir nebandydamas imtis kokių nors dėsnių paieškos, visai nebijodamas K. Poperio būti apšauktas deterministu.
        Klausimas paprastas – kodėl?
        Kodėl žmogus, tas mąstantis gyvulys, kai yra sočiai prisiėdęs ir jaučiasi saugus, eina žudyti?
        Juk iš esmės pasaulinėje istorijoje taikių dienų yra mažiau negu karo.
        Kad ir kokios istorijos ar kitų mokslų paradigmos bando tą aiškinti, kuria net karo teorijas, kaip antai geopolitinio karo, psichologinė karo kitos teorijos, istorijos pabaigos fukujamiška ar civilizacijų susidūrimo hantingiška  teorija, bet jos nieko iš esmės nepaaiškina, nieko konkretaus.
        Vieni bando į reikalą pažiūrėti per asmenybę, kiti per visuomenę, o visumos nėr.
        Gal karas yra užkrečiama liga? O pasaulinis karas tai tokia epidemijos rūšis kai žmonės puola naikinti saviškę rūšį, kol nusibosta? Savotiška pandemija?
        Mums juk jau kuris laikas grasinama paukščių gripu, net jo pandemija.
        Interesanto lūpa atvipusi, dar kiek papilstysiu ir „stalčius atsidarys“.

19

        Šalia to klausimo apie karą visada iškyla ir kitas klausimas:
        O kodėl žmogus niekad neperžengia negrįžtamai civilizacijos ribos? Kodėl negali be smurto, naudodamasis protu, spręsti kylančias problemas?
        Kodėl kitas, kitoks žmogus gali pavirsti taikiniu?
        Taikinių civilizacija!
        Kam išdidžiai save įvardinti homo sapiens, jeigu esi tik koks nors homo erectus, kai negirtas.
        Tribalistinės nuotaikos atsiranda vos tik susirinkus į kiek didesnę grupę, prasideda konkurencija, nesveikas pavydas, pataikavimas, padlaižiavimas, tiesioginis smurtas. Tai kur tas „žmogus – tai skamba išdidžiai“...
        Iš tikrųjų niekas niekur neskamba ir neskambėjo. Gal be visa ko ir klausimai visai be reikalo kyla ypač dėl to, kad kartas nuo karto ir save pagauni mąstantį ar net besielgiantį taip tarsi kitas būtų viso labo taikinys.
        Labai pesimistinės nuotaikos, bet optimizmo kaip tokio lyg ir nelieka, kai klausimą pabandai panagrinėti individualiai.
        Koks nors tironas A. Hitleris, juk turėjo šiokių tokių gabumų kaip dailininkas, J. Stalinas ruošėsi skelbti Dievo žodį. Vieno nepriėmė į dailės akademiją, kitą išmetė iš kunigų seminarijos. Ar tai yra susieta, kad neišsipildžiusios svajonės juos pavertė mizantropais plačiąja prasme.
        Jie pasakė, aha, na žmogeliai dabar laikykitės mes dar ateisim... ir atėjo.
        Vienas serijinis žudikas maniakas žurnalistui aiškino, kad jis tapo tokiu todėl kad paaugliukas rado porno žurnalą ir tie moterų vaizdai jį paskatinę pasižiūrėti o kas ten toliau...
        Tai kokių vaizdinių reikėjo aukščiau minėtiems veikėjams, kad jie tokia lengva ranka žudytų tūkstančius žmonių?
        Va ir atsakyk, kad esi gudras, dar savo gelbėtojų paprašyt su sinoptikais...

B. D.
2008-01-15 08:06
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 8 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-16 08:45
zirzule
"pasaulinis karas ... Savotiška pandemija?",
"Taikinių civilizacija! " - tiesiog labai taikliai.

17 - 4-ta strofa rugsėj(i) > rugsėj(o)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-15 21:44
haris
Jūs domitės istorija. O kokia jūsų nuomonė dėl 1940 metų. Man buvo netikėta mintis, jog Amerikoje, kai kurie lietuviai nepeikė Salomeikos ir kitų, kurie važiavo į Maskvą, Jie sako, kad tuomet suveikė tautos išsigelbėjimo intuicija, nes juk galėjo tais laikais išnaikinti tautą, niekas pasaulyje nebūtų mūsų gynęs, tokios Lenkijos dičkės Anglija ir tai neskubėjo ginti. Kokia jūsų nuomonė apie 1940-uosius? ir Salomeją Nerį?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą