Rašyk
Eilės (72388)
Fantastika (2182)
Esė (1694)
Proza (10246)
Vaikams (2474)
Slam (49)
English (1094)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 3 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterVėl puikioji vienatvės naktis. Įkvėpimui uždėjau „Third Stone from the Sun“. Prieš šviesmečius kolekcionavau jo plastmasines plokšteles. Dabar vis rečiau besiklausau.
Baivybė gydo? Gal.

Štai nudunda traukinys. Kokia tai atrodė stebuklinga muzika!

Penkiolikos brazdinau Hendrixo  „Vėjas verkia, Maryte“ mokyklos šokiuose. Dainavau pusiau austro-vengriškai, kaip tuomet vadinome. Na, pseudoangliškai... kuriant bet kokius žodžius.

Sharonos Lawrence knyga „Jimi Hendrix. The Man, the Magic, the Truth“ atskleidė kai kurius faktus ir leido spekuliuoti - kuri martyr taip fatališkai mylėjo šį gitaristą ir kodėl Hendrixas pats nesuprato jį perspėjančios dainos „The Wind Cries Mary“?

Lėta daina prasideda trimis ramiais bliuziniais akordais. Hendrixas Dylano maniera, pasakoja pusiau dainuodamas, pusiau kalbėdamas:

Kai visi valetai jau savo dėželėse
Ir visi klounai užmigo lovytėse
Girdžiu - laimė kvaista gatvėje
Ir vėjas šnažda - Mere!
Šluota liūdnai nubraukia
Vakarykščias sudužusio gyvenimo nuolaužas
Kažkur verkia karalienė
Kažkur karalius neturi žmonos
Ryt melsvos automobilių šviesos laižys mano tuščią lovą
Smulki sala išnyks srovėje
Ir vėjas suklyks - Mere!
Ar vėjas atmins vardus, nuneštus praeitin?
Senas amžius su ramentais išmintingai šnabžda:
„Ne, neprisimins... „

Septynerių Jimis mėgo talkinti tėvui Alui sodo darbuose. Rokenrolo banga pasiglemžė jo žemiškas svajones. Dvylikos berniukas jau grojo gitara Elviso Presley hitus Sietlo grupėse, mėgavosi bliuzu iš gimdytojo kolekcijos. Pirmoji jaunojo Hendrixo meilė Sietle buvo Betty Jean Morgan/Tikėtina, kad Merė - aliuzija į Morgan/.

Prisiekė tapti iškiliu žmogumi

Jimis nupirko merginai sužadėtuvių žiedą. Deja Betty šeima buvo pernelyg sėsli, o Hendrixas svajojo apie karjerą didmiestyje. Jimio motina negyveno su Alu, gan anksti prasigėrusi mirė. Vaikis neturėjo nuoširdaus patarėjo.
Hendrixas netrukus pamiršo romantiškus pasivaikščiojimus prie vandenyno, bučinius, glamones ir pažadus; bjaurėjosi savo tėvo gobšumu, liejo ašaras dėl motinos moralinio žlugimo ir prisiekė sau tapti iškiliu žmogumi.

Bet pagundos stovi už kampo!

Netrukus Hendrixas apsivogė ir, vengdamas kalėjimo, įstojo į karinį desantą Kalifornijoje. Jam rūpėjo tik gitara ir dar Betty. TAČIAU merginą ir jos artimuosius nervino Jimio svaičiojimai apie Los Andželą ir Niujorką. Armijoje Hendrixas dar kvaito aistra savo vienintelei, tik nutarė, jog svarbiausia - gitara. Su Billy Coxu subūrė ritmenbliuzo grupę, bet 26-ą kartą nusileisdamas parašiutu, susilaužė kulkšnį, ir jį pripažino netinkamu tarnybai.
Kai po 13 muštro mėnesių ištrūko į laisvę, sunkiai uždirbtus 400 dolcų iššvaistė kavailai. Per vieną vakarą.

Katastrofiškai nemokėjo gyventi.

Vietoj ramios laimės jis pasirinko bohemišką gyvenseną.
Hendrixas propagavo naujovišką, iškreiptą Deltos bliuzą, o jankiai tokią muziką vertino rezervuotai. Pagaliau jis išdrįso nukakti į Niujorką.

Harleme Jimį išgasdino milžiniškos žirkės, šimtai tarakonų, nešildomi butai, šiurkštūs balsai, bauginantys peiliai. Little Richardo grupėje jam neleido puoštis. Dabintis galėjo tik lyderis.
Mokėjo, aišku menkai.

New York. New York

Įsivaizduoju. Na čia pasakoju ką knygoje perskaičiau.
Pats tame mieste nemažai praleidau. Manau, kad jei ten gitaristas būtų atvykęs su mylimąja, viskas OK prasisuktų. O vienas? Gerai, jei blaivus protas neleidžia įjunkti į selfdestructioną.

Dėl papurusių ir garbanotų plaukų Hendrixą praminė Bobu Dylanu juoduoju/Dylan Black/.
Jimis susimetė su gabiu gitaristu, sąvadautoju ir narkomanu Curtisu Knightu. Hendrixas pasirašė minimalaus pelno sutartį trejiems metams. Pasivadinęs Jimmy Jamesu /nes mėgo bliuzmeną Elmore Jamesą/, muzikavo Brodvėjaus diskotekoje ties 53-iąja gatve, Manhatane. Tik draugės Fay, Rosa Lee ir Kim padėjo jam išgyventi, nenudvėsti badu.

Pražūtinga pažintis

Jimis susižavėjo liekna tamsiaode palydove Devona Wilson, kuri pripratino  gitaristą prie LSD ir kitų tablečių. Devona atrodė kaip modelis, tačiau nesirūpino savo karjera, kenkė visiems ir net sau. Jimis trynėsi Manhatano kavinėse Vilidže, tauškė apie bytnikų knygas, žaidė šachmatais, skaitė poeziją.
Ta Vašingtono skvero atmosfera lyg skatina nieko neveikt, švaistyti laiką. Pats ten kiek maliausi. Juodukai vis siūlo žolės, šnabžda paslaptingai ir gundančiai:
- Smoke, smoke.
Kartą nuo vienos suktinės vos nenudvėsiau. Rimtas. Bet gerai pasimokiau. Dabar ir tabako, nei kavos nebetriulinu.
Gerai jau, tęskim apie tą rokerį.

1966

Susipažino su prostitute Regina Jackson, rūpinosi ir globojo ją,  tačiau šešiolikametė neįvertino gitaristo nuoširdumo. Vengdama teisėsaugos, pabėgo iš Niujorko nieko nesakiusi Jimiui. Hendrixo karjeros katalizatoriumi tapo gražuolė iš Londono, buvusi Keitho Richardso moteris, žydė Linda Keith. Ji mėgo roko muziką ir įteigė Hendrixui, kad jam likimas lėmė būti žvaigžde. Gal dar norėjo atkeršyti „The Rolling Stones“ gitaristui. Linda pažinojo aibes muzikantų, prodiuserių ir tauškė visiems, koks Jimis nepaprastas, neprilygstamas virtuozas.

Į Londoną!

Buvęs „The Animals“ bosininkas Chasas Chandleris išgirdo gražuolės kvietimą ir nuėjo pasiklausyti Hendrixo į „Cafe Wha? „. Jimis puikiai atliko „Hey Joe“
Chandleris nutarė pabandyti tapti sėkimingu Hendrixo vadybininku. Jį apsėdo idėja, jog su šiuo juoduku galima uždirbti krūvą pinigų. Chandleris nusprendė nusigabenti Hendrixą į Angliją. Londone merginų anturažo organizuoti nereikėjo. Britų sostinėje Jimis išmoko daug naujų žodžių. Jo tekstinę kūrybą paveikė anglų urbanistiniai žargonai ir net BBC žinios. Hendrixas buvo atviras, naivus.

Kvailus radijo vedėjus jis vadino genijais, o pats pradėjo kurti savo šedevrus. Drąsiai eksperimentavo gitarų efektais, forsuoto garso iškraipymais. Hendrixo vokalas įrašų studijose buvo žeminamas, skambėjo solidžiau.
1967 metų pirmomis dienomis Mickas Jaggeris spaudai pareiškė:

„Hendrixas yra nuostabiausias, seksualiausias ir jausmingiausias atlikėjas. „
Klubuose naujovišką amerikiečio muzikavimą puikiai įvertino garsiausi Londono gitaristai - Peteris Townshendas, Ericas Claptonas, Jeffas Beckas.
Po visų vadybininko Chandlerio pastangų pirmasis albumas „Are you experienced? „ sprogo roko arenoje lyg fugasinė bomba. Amerikoje grupė „The Jimi Hendrix Experience“ iš karto tapo kultine.

Anglai, būgnininkas Mitchas Mitchellas ir bosininkas Noelas Redingas, puikiai pritapo prie maišyto karujo /indėnų širokėzų ir negrų/ jankio Hendrixo.

Seksas seksas seksas

Kalifornijos, Majamio, Longailendo scenose Jimį persekiojo pulkai Los Andželo blondinių, hipiškų 'vištyčių“ ir gražių modelių, kurias Hendrixas noriai patenkindavo. Tais laikais merginas, lydinčias atlikėjus, kino filmavimo grupes, vadino „groupies“
Seksas roko žmonėms tuo metu buvo kaip greitas maistas. Vardus pamiršdavo, tad švaistėsi apibrėžimais:

Rausvaplaukė šliundrytė
Garbanota Niudžersio manekenė
Dideli papai iš Detroito

Spaudoje ir tarp merginų sklido paskalos, kad Jimis ne tik galingas gitaros virtuozas. Ir kad jo ne tik garsinė aparatūra galinga. Viename interve Hendrixas gyrėsi, jog kartais nežino net sugulovės vardo.

Ką jo karjeros metu veikė mergina Betty
niekur niekas nerašė.
Neradau.

Iščiulpk mane vėl

Hipių laisvosios meilės apogėjuje Jimis tapo vienu jaunimo stabų. Visi norėjo būti juo. Tamsiaodis dievinamas gitaristas, nusitempiantis į lovą kiekvieną katytę. Hendrixo jausmingi komentarai tarp dainų buvo intymūs, lyg dviejų meilužių pokalbiai:

„laukinuke, manau myliu tave...
iščiulpk mane vėl... „

Šimtai tūkstančių padaužų pirko gitaras ir nesirūpino išsilavinimu. Fenderio instrumentų kompanija klestėjo, nes visi troško turėti tokią gitarą, kaip Jimio. Kai kurie pirko net nemokėdami groti. Gimė nauja „Amerikos svajonė“ - dalyvauti roko grupėje ar bent trintis šalia jos.

Įdomu, ar Hendrixui kas nors paaiškino paprasčiausią tiesą - narkotikai išeikvoja gyvybines atsargas- juk energiją kūnas semia iš gamtos duotų syvų... pusbrolis medikas Čikagoje sakė... tad nusialini momentaliai. Jimis anksti mirė perdozavęs ir užspringęs pats savo vėmaluose, paliko paną amžinai verkti. Kiek dainų dar galėjo sukurti. Juk jo gudrieji draugeliai dar kruta. Kur žiūrėjo vadybininkas? Visiems buvo px. Nu negražu keiktis, bet.
Atsistoju. Paliūdžiu Jimio, Jimo, Janis. Briano. Visų.

Nežiūrint skandalų su koksu ir teismų, Jimio gimtojo miesto mokykla įtraukė gitaristą į savo“garbingiausių auklėtinių šlovės alėją“ tačiau koncertų gausa išsunkė, šlovė susuko galvą. Užsukęs į Sietlą teaplankė broliuką ir tėvą, kuriems parūpo rokerio pinigai.

Hendrixas planavo, projektavo savo namus- studijas Kalifornijoje, Niujorke. Ten buvo vietos visiems muzikantams draugams - Ericui Claptonui, Stevie Winwoodui ir gitaroms, diskams. Jimis nesvajojo apie mylimą šeimininkę, vaikučius.

Vudstokas buvo hipių eros pabaiga. Na taip sakoma. Šiaip mes niekuomet nepasitraukėme, tik gretos sumažėjo. Chm.
Po festivalio 1969 metais Hendrixas sužinojo, jog turi nesantuokinį sūnų Švedijoje. Globota Regina Jackson pagimdė dukrytę. Atsirado ir apsišaukėlė sesuo Janie, kurią Carlosas Santana gailestingai pristatė 1994 metais apkvaitusiai antrojo Vudstoko festivalio publikai. Na čia nieko nuostabaus. Pabaigoj bus dar įdomiau.

1970 metais žvaigždė vėl koncertavo Sietle. Jimis labai stengėsi, kaip visuose šou buvo savo muzikavimu itin nepatenkintas. Namie po koncerto jį melžė giminės ir prieteliai.
Kai jis mirė, pirmas paskambino gitaristo tėvas Alas ir pasiteiravo apie Hendrixo santaupas. Liūdėjo tik jo muzikos aistruoliai. Didmiesčių vitrinose, net fabrikų languose buvo iškabintos nespalvotos Hendrixo fotkės.
Jo bute apsilankė rašytoja Sharona. Ji parsivežė Jimio šaldytuvą. Gal jos vietoje ir aš būčiau susigundęs. Negaliu garantuoti. Juk kaifas turėti sau namuose Hendrixo refridžeratorių. Ledo dėžę, iš kurios gali kasdien išsitraukti lieso pienelio savo angielskai arbatai.

Keista, bet mūsų radijas retai groja Hendrixą. JAV, Liuksemburgo klasikinio roko radijo stotys užšutina Jimio hitą ne rečiau kaip kas kokias tris valandas. Geriausiai formatuoja jiems „Crosstown Traffic“ O, jau seniai aktualu Kaunui, Vilniui.

Kai aš liūdnas
Ji ateina pas mane
Su tūkstančiais šypsenų
Ji sako - viskas gerai
Imk iš manęs ką tik nori...
/Little Wing. 1968/

Geras gabalas. Vilnietis Daugirdas puikiai atlieka, pamenu.
Kitoje knygoje Mary Wilix aprašė ilgą pokalbį su Betty Jean Morgan. Moteris išlaikė savo mokyklinės meilės - Jimio Hendrixo- plaukų sruogą, laiškus iš armijos, pluoštą nuotraukų, atvirukų su širdutėmis:)

O, jau po trijų... naktužė. Reikia patildyti. Kaip tik eina Foxy Lady. Linkėjimai vieims puikiosiosm Lietuvos Ledi. Ypač... nesakysiu kam:) Labanaktis maka kanaktis
2008-01-15 03:21
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 8 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-21 04:15
haris
roko muzika ir yra gan tuščia, nesivarginu ją kilninti, ji tokia kokia yra. myliu ją tokią kokia ji yra:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-20 20:47
MacteAnimo
Apsvaigti galima nuo tos lavinos žodžių, skandalų istorijos, intriguoja, skandina, prikelia... jo jo intrigos papildo kūrybos spragas, žaisliukai merginos ledinės Lady, suklumpa gundymo miglon be ryšio, taip tuščiai suskamba tas istorijos įamžinimas su kuo, per kur, kad jį...
sakykime taip reikia, galbūt, gal būt...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-16 19:03
vienisumas
man patiko, taip ir toliau, o daina tikrai gera:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-15 21:40
Mėnulio ragana
Daina tikrai gera:)  visą kitą tegul komentuoja kiti:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-15 14:32
begemotas
informacijos Kauno marios.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-15 03:45
indulgencija
baisiausiai ydomu jo
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-15 03:27
haris
Žodyje blaivybė praleidau L. ot dabar juoksis komentatoriai gerieji:) sakys, pats išgėręs
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą