Rašyk
Eilės (72581)
Fantastika (2173)
Esė (1694)
Proza (10236)
Vaikams (2468)
Slam (49)
English (1093)
Po polsku (332)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 99 (0)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ TwitterBuvo vasara. Pamačiau Andriaus koncerto afišą. Temo. Ir visai nelijo.
Sėdėjau šone ir klausiausi. Kol pagaliau pagrojo tą dainą. Tiksliai nepamenu teksto... apie apvalančią kančią. Tada ir pagalvojau, kad iš visos kohortos pasaulio „new wave“ kūrėjų - Mamontovas yra pats švariausias.

Tai buvo įdomus dešimtmetis. Ir jis neištirpo.

Išdaiginta iš anarchinės „Sex Pistols“ ir darbo klasės energijos, trijų akordų „Ramones“ nimbo Naujoji banga tvoskė dvasingais plastmasiniais garsais. New Wave iškėlė išvaduoto etoso vėliavą. Dirbtinumo iššūkis, bei išsivadavimo spjūvis tapo pagrindinėmis devintojo dešimtmečio gairėmis. Medinių lazdelių šiltas garsas, išgaunamas mušant rankų darbo būgnus, dešimčiai metų buvo išbrauktas iš populiariosios muzikos garsyno.

Suplakė viską... ir gotiką

Naujoji banga, kaip ir pankrokas, gali būti kampuota priešgynų aleatorika, jos pasninkavimas naiviai kvietė atnaujinti išgrynintą, nors ir stilizuotą muzikos žavesį su pasaulio neteisumų rūpsta. Kartu su pankroku maištaudama ir ir šturmuodama status quo, Naujoji banga suplakė viską, kas tik buvo įmanoma: postpankroką, synt-pop, neopsichodeliką, neo-moderną, Power pop, naująjį romantizmą, Z-tone, artroką, rokabilį ir gotiką.
Iš pirmo smūgio visa ši smarvė nepataikė į radijo TOP 40.

Diskusija Niujorke

Apie Naujosios bangos estetiką diskutavau su Jonu Meku Niujorke, po jo filmo „Andy Warhol“, kuriame skambėjo „Velvet Underground“, peržiūros. Lou Reedo iš „Velvet Underground“ ir Davido Bowie kūryba davė pradžią Naujajai bangai.
Linkęs į asketizmą Mekas apsiribojo 1962 metų muzikos eksperimentiniais atradimais. Jis rezervuotai vertino Laurie Anderson perdėto rafinuotumo sceninę kaukę.
Kaip ten bebūtų -
poetinės Andriaus Mamontovo dainos yra prasmingesnės už vakariečių iškreipto sekso, pragaro fiestų, kvaišalų ir madingų hermofroditų paveikslėlius.

New wave iššūkis

Naujosios bangos popso iššūkis - nežmoniškumo ir naujybės dvasia, sintetiniai jausmai ir dirbtinumas, spjaunant į natūralumą.
Grupės „Devo“ mene - neilono ir plastiko pasaulis. Taip pat gyvavo „B-52“ ir jų itin aukštos moteriškos šukuosenos. Diskų viršeliai buvo perdėti ir pamokomi, o muzikinį žodyną užpildė elektroninis sintezatorių, sekvencerių saundas. LP, vėliau CD viršelių apipavidalintojus įkvėpė Dada, futurizmas, konstruktyvizmas, De Stijl ir Bauhaus dailės stiliai.

Rafinuotų manekenų šou

Ieškodamos įkvėpimo, NB grupės atgaivino 1960 metų rokabilį. Pasiskolinę aibes idėjų iš Elžbietos ir Viktorijos stilių, naujieji romantikai rafinuotai utriravo šimtmečiais puoselėtas vertybes. Artistės siuvosi vingrius kostiumėlius, vyrai - grėsmingus frakus. Žvilgantys atlikėjo ar grupės portretas garantavo sklandžią karjerą. Lyderiai su pasimėgavimu piktnaudžiavo pašiauštais plaukais, ryškiais lūpdažiais, niūrių akių makiažu ir plėšrių poliruotų nagų manikiūru.

Naujoji banga buvo tiltas į MTV kartą. Videoklipų bumas apribojo radio karaliavimą. Atsirado paauglių, atakuojančių supermarketus įvaizdis, seksualios moterys su rimbais, Frankie's, keliaujantis į Holivudą, ir t. t.

Itelektualioji Laurie Anderson

Viena itelektualiausių minimo dešimtmečio atlikėjų niujorkietė Laurie Anderson baigė Columbia universitete skulptūrą, įsitraukė į vadinamąją „dauntauno sceną“ Soho rajone, Manhatane. Bendradarbiavo su kompozitoriumi Philipu Glassu, su kuriuo teko  persimesti žodžiais Tower Records knygų skyriuje. Beje, pokalbiai su kompozitoriumi Mindaugu Urbaičiu apie tą pačią L. Anderson Kaune buvo kur kas įsimintinesni.

Smuikininkė ledo luite

Niujorke kūrybiškoji moteris griebėsi performansų: savaime grojantios smuikas, mingančiam užsakovui dainuojanti pagalvė, muzikinė knyga, koncertas automobiliams. Viename filme Laurie smuikavo perpildytose Manhatano sankryžose, jai akomponavo įrašas, paslėptas instrumente. Kitame video - Anderson muzikuoja ledo luite.
Kompozitorė gvildeno susvetimėjimo temą post industriniame pasaulyje. Laurie atskleidė nepaprastai paviršutinišką postmodernistinį gyvenimą. Ji tapo viena populiariausių iškreiptų Amerikos kultūros meinstrymo komentatorių. Vienas jos dainos „The day, the devil“ posmas chrestomatiškai atspindi didmiesčio neuralgijos apsėsto „velnio“ diktatą.

Art of Noise

Londoniečiai „Art of Noise“ savo grupės pavadinimą pasiskolino iš 1920 metų futuristų manifesto. Jų instrumentinis hitas „Peter Gunn“ muzikos kultūros aruode išliks amžiams šalia „Duran Duran“, „Ultravox“, „Human League“, „Talking Heads“ ir net Šiaurės Hemptono „Bauhaus“ snobų kūrinių. NB daina, pretenduojanti į rojaus amžinybę yra „Depeche Mode“ liūdnasis opusas „Personal Jesus“.
Niujorko klube CBGB Naujosios bangos ir punk rock grupės karaliavo kelis dešimtmečius. Vieną garsiausių koncertų šiame Manhatano klube  novelėje aprašė Eduardas Limonovas. Bytnikai skaitė savo anūkams pankams poeziją...

Poezija pankams

Odinių striukių Niujorko publika švilpė.
- Duokit Elvis Costello!
Tada seniai poetai paskaitė Majakovskio eilėraštį angliškai:

Ne dešinę!
Kairę!
Tyliau oratoriai,
Žodis jums,
Draugas mauzeri!

Jiems patiko. Klykė ir norėjo dar.
Tokie tad buvo maištininkai.
Teko buvoti toje ilgoje kaip traukinio vagonas skylėje. Legendinis CBGB klubas su savo žvaigždėmis - „Blondie“, „Television“, „Ramones“ ir kt. jau nebesusilaukia tiek daug klausytojų. Dailininkas Eugenijus Varkulevičius grįžęs namo po 12 metų emigracijos išbandymo Manhatane, sako, kad CBGB retai beatveria duris. Devintojo dešimtmečio mada laukia renesanso. O mūsų Andrius nenuilsdamas neša įvairiaspalvę Naujosios bangos lietuvišką vėliavą.
2008-01-11 01:43
Į mėgstamiausius įsidėjo
Šią informaciją mato tik svetainės rėmėjai. Plačiau...
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 7 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-12 03:09
indulgencija
Man iš to dešimtmečio patraukli yra Kate Bush...babuška babuška babuška...ar haris parašys  ir apie ją?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 20:28
haris
Barbarisą aiškiai veža ACDC, hip hopas, o begemotą acid jazz...?o ką savo kaime labai fainai:)simpatijos neišsivaizdina
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 18:30
begemotas
jei esi kiečiausias savo kaime, ar tai jau visas pasaulis?
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 14:08
haris
Brbarisiuk ir idėniuk, juk čia tik konstatavau, jog tarp visų tų vakarietiškų ir net rusiškų marmalynių andriaus dainos yra švariausios. aišku, kad jankiai nepultų jo dievinti. juk jis dainuoja MUMS, blyn. taip pat man, pvz., nelabai patinka jo liūdnos harmonijos, tačiau vis vien esu objektyvus, stengiuosi ižvelgti jo kūrybą new wave kontekste. dabar AGRICOLA -kitas skepsiukas mylimas. Galvojau, kad kam nors užklius tie Meko filmai, nes dabar daug triukšmo apie jį. Iš tikro nebedrauju nuo Niujorko laikų su šiuo dzeno riteriu, nes jis Kaune neapsilanko. Iš tikro tai jo filmus vertinu labiau nei Mačiūno meną, nes mažiau superstai avangardški.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 13:38
Saparmuratas vyr Barbarisas Nijazovas Turkmenbaši
per daug . nors raudonodžio komentas intriguoja.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 11:43
__________________________________________________
uzvakar kazkam rasiau kad n.y. arba londono meno pasaulis apmystu mamontova:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 08:24
agricola
Mamontovas neslepia kad jo mokytojas yra B. Grebenščikovas, ir tai yra akivaizdu lyginant tekstus ar muziką, bet savo mokytojo aplenkti nepavyksta...eiti reikia žiūrėti Meko filmų gerai reklamuoji...4
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2008-01-11 01:59
indulgencija
Įdomu, ar Mamontovo gerbėjai žino tą dainą, ar gali pacituoti tuos žodžius? Labankt:)
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Visuose


Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą