Knygos
Romanai (1925)
Poezija (616)
Pjesės (34)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 15 (1)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Twitter

Šviežių aviečių skonis

Šviežių aviečių skonis Dar viena knyga iš „moteriškosios“ literatūros serijos. O šioji gana specializuota – priklausomai nuo aprašomų mot. g. atstovių, ji orientuojasi į konkrečią amžiaus ir socialinio statuso moterų grupę ir kitiems (tiksliau, kitoms) skaityti, aišku, galima, bet labai įdomu paprastai nebūna, nes tiesiog nerandi sau aktualių, pažįstamų gyvenimo situacijų, jausmų, pažįstamų problemų ir sprendimo būdų. Hortense Ullrich knygos skirtos paauglėms, mokyklai ir pirmajam bučiniui, Helenos Fielding Bridžita Džouns susiduria su visais savarankiško, viengungiško gyvenimo malonumais/nemalonumais ir ieško meilės, India Knight herojė – jauna mama su dviem neklaužadom vaikučiais ir aštuonerių metų santuokos krize, Susanna Kubelka įtikinėja, kad niekas taip neprideda žavesio brandžiai moteriai, kaip pora dešimčių metų jaunesnis meilužis ir t.t. ir pan.

Ši lenkų autorės Izabelos Sowa knyga, ko gero, aktualiausia bus 20 metų ir vyresnėms merginoms, studijuojančioms ar ką tik baigusioms studijas. Prieš akis – studijų pabaiga, gynimai ir – atsispyrus nuo tramplno – šuolis į gyvenimą ten, už mokslo įstaigų durų. Baisoka? Ne, galbūt šiek tiek, taip?..

Pasiteisinusi dienoraščio forma, atskleidžianti kartais komiškus, kartais liūdnus, pakankamai asmeniškus pagrindinės herojės Malinos gyvenimo faktus. Ji ir jos draugės, Eva ir Jolanta, be galo skirtingos, kartais erzinančios, kartais papildančios viena kitą. Jų rūpesčiai, svajonės, abejonės bendros visiems panašaus amžiaus žmonėms, dar ieškantiems savo gyvenimo kelio ir tikslo (nors, kada baigiame jo ieškoti?). Ramybės neduodantys klausimai: ar sėkmingai pabaigsiu studijas? Ar pabaigęs mokslus susirasiu darbą? Ar pavyks susirasti mylimą žmogų? Dalyvaujant susitikimų – įsimylėjimų – išsiskyrimų maratone, sutinki nemažai žmonių, kažkuris iš tų sutiktųjų ir yra tas tikrasis, ta „antroji puselė“, tik va kuris?

Aišku, linksmybių irgi yra, ir nemažiau – koncertai, vakarėliai, savaitgaliai užmiestyje su eksperimentiniais degtinės ir šampano kokteiliais, naujos pažintys ir nuotykiai. O ir gyvenimas Lenkijoje turi daug panašumų su Lietuvos kasdienybe, kad ir tokių, kaip serialo „Žavūs ir drąsūs“ manija, plintanti mada išpasakoti savo asmeninio gyvenimo smulkmenas per sensacijas medžiojančius pokalbių šou; jaunų žmonių problemos beieškant darbo, jų susidūrimai su įvairaus plauko sukčiais; pinigų trūkumas; irc pokalbiai ir pažintys; pamąstymai apie gyvenimą. Kai kovoje su kasdieniu nerimu ir neužtikrinta situacija prireikia paramos, prisideda dar ir humoristiniai apsilankymai pas psichologą, kuris pats atrodo turintis daugiau problemų negu pas jį besilankanti knygos herojė. Taigi, smagi pasiskaityti knygelė, tik prie ko čia avietės, paaiškės pačioje pabaigoje ir tai, sakyčiau, epizodiškai.

Vienintelis ne itin maloniai užkliuvęs dalykas – autorės geografinių žinių trūkumas, pasireiškęs vaizdelyje, kai Malinai su draugais besilinksminant koncerte stadione užplūsta patriotinės nuotaikos:

<…> O kai kartu su Kaziku užtraukiam priedainį „Lenkija! Gyvenu aš Lenkijoj, gyvenu čia, čia, čia!“, pamirštam politikų skandalus, kvailas jų reformas, keturiolikos procentų nedarbą ir ateitį be perspektyvų. Didžiuojamės, kad gyvenam būtent čia, šitoj varganoj, pažemintoj, užterštoj šalelėj kažkur tarp Vokietijos, didelės Rusijos ir to, kas iš jos liko.

Perskaičius šią pastraipą, atsiverčiau pirmą lapą ir pasižiūrėjau, kada parašyta knyga (suprasčiau, jei kokias 1991 metais). Pasirodė, kad 2002 m. Hm, ir vis dar gyvename kažkur, kas liko iš didžiosios Rusijos, kas net pavadinimo neturi? Jei jau knygos autorė, kaip tikinama ant knygos nugarėlės, dienų dienas praleidžia Krokuvos bibliotekose ir skaityklose, tai ir žemėlapį ar kokį istorijos vadovėlį galėtų kurią dieną atsiversti, kad pažiūrėtų, su kokiomis šalimis kaimynystėje gyvena. Nepakenktų.
2005-03-11
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Tema: Romanai
Leidykla: Vaga
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2004
Vertėjas (-a): Alina Baravykaitė
Puslapių: 302
Kodas: ISBN 5-415-01761-5
Daugiau informacijos »
Kitos knygos recenzijos
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 13 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2020-07-12 18:47
Tiffany neskaitant šuns
Recenzija gera. Knyga sudomino.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-21 22:09
zibutia
Jei norisi ko nors lengvo, si knyga - kaip tik.
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2005-03-13 19:12
Anglis Raudonsnapė
O kai man buvo 14,tokius romaniūkščius ryte rydavau...
Įvertinkite komentarą:
Geras Blogas (1)
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą