Knygos
Romanai (1923)
Poezija (614)
Pjesės (35)
Vaikams (140)
Kitos (900)
Vartotojams
Jūs esate: svečias
Dabar naršo: 29 (3)
Paieška:
Vardas:
Slaptažodis:
Prisiminti

Facebook Google+ Twitter

Stiklo karoliukų žaidimas

Stiklo karoliukų žaidimas Šių dienų netikrumo ir ekonominio nestabilumo laikais Hermann Hesse yra ypač aktualus. Jis buvo XX amžiaus katastrofų liudininkas. Knyga yra apie Kastalijos ordiną. Ten rafinuotai atrenkami patys geriausi. Pagal gebėjimus priimami į tam tikras sritis, ir pasireiškia, kaip patys geriausi mokslininkai. Pati Kastalija dažnai likusiam pasauliui yra nesuprantama. Mėginama duoti ir Stiklo karoliukų žaidimo įvadą. Jis prasideda ALBERTUS SECUNDUS traktato ištrauka su tikslia nuoroda. Tai įvadas į žaidimo prasmę. Tai, bet kuriuo atveju, yra galimybė į savo egzistenciją pažvelgti naujai. Knyga skirta Rytų kraštų piligrimams, organizacijai, susijusiai su romano autoriaus ieškojimais. Stiklo karoliukų žaidimo įvade daug yra rašoma apie jo istoriją. Turbūt, dalykas, kuris labiausiai sudomina skaitytoją, tai – išgirsti bent kelias žaidimo kombinacijas. Romano eigoje pagrindinis herojus Jozefas Knechtas pakviečiamas į elito mokyklą. Ten pasižymi geru elgesiu ir gerais pasiekimais. Po to – atsiranda toje mokykloje Plinijus Desinjoris. Tarp jų vyksta labai arši kova. Jų pasauliai ir akiračiai yra visiškai nesuderinami. Vėliau jie tampa draugais: būtent per disputus. Disputai atspindi priešingas ideologijas ir filosofines sroves. Plinijus atėjo iš to pasaulio, kuriame vyravo chaosas ir netvarka. Jozefas Knechtas gyveno „tour d‘ivore“ arba idealiame pasaulyje. Laikas romane yra labai sunkiai nusakomas. Literatūros kritikai mano, kad tai yra tolima ateitis. Pats gyvenimas Kastalijos ordine bėga sava vaga. Plinijus grįžta į savo pasaulį, o Jozefas kyla ordine karjeros laiptais. Jų keliai išsiskiria, kol galiausiai susikerta. Jozefas pabėga iš Kastalijos. Jo gyvenimas baigiasi tragiškai. Knygoje dar pridedami Knechto palikti užrašai.

Kuo šis romanas aktualus šiandien? Tai savotiškas šauksmas. Dabar, kai studijos tapo komercijos dalimi, tai labai didelė atgaiva sielai. Kai kurie žmonės, kenčiantys nuo vienatvės, gali turėti ir įsivaizduojamus draugus, kas romane yra akcentuojama: daug keistų pavardžių ir pseudonimų. Visi nori žaisti, tik radikaliai skiriasi visų lygiai. Pats romanas išleistas Šveicarijoje, savotiškoje taikos saloje, 1943 metais, atmestas Vokietijoje dėl Hermann Hesse politinių pažiūrų. Visgi, knygą reikia vertinti kaip argumentą, kas yra tikrasis intelektas, ir kam jis panaudojamas. Jis gali būti dvilypis, t.y. – panaudotas kurti šventę, arba žudymui – tiek emociniam, tiek fiziniam. Nors kita vertus,  kai kam karas yra, taip pat, smagi pramoga, beveik, kaip šventė. Istorija  tęsiasi. Galbūt, kada nors atsiras poetas, kuris šį karoliukų žaidimo liudijimą papildys savo autoritetu. Istorija linkusi kartotis. Belieka laukti ir viltis...
2020-03-31
 
Kita informacija
Recenzento
vertinimas:
Pavadinimas
originalo kalba:
Das Glasperlenspiel
Tema: Romanai
Leidykla: Alma littera
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2007
Vertėjas (-a): Vytautas Petrauskas ir Dominykas Urbas
Puslapių: 496
Kodas: ISBN 978-9955-24-479-0
Daugiau informacijos »
 
 
Norint komentuoti, reikia prisijungti
Įvertinimas:
Balsų: 9 Kas ir kaip?
 
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-03 13:22
Erla
Labiau primena anotaciją,  ne recenziją.  Trūksta citatų. Galima tobulinti iki recenzijos.
3
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-03 10:43
Atėja
o man recenzija pasirodė labai informatyvi, glausta, bet išsami.vertinčiau 5.
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-03 10:30
neonas2
Knygos esmės recenzija neperteikia, veikiau atbaido skaityti. -
Įvertinkite komentarą:
Geras (1) Blogas (1)
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-02 17:10
Juozas Staputis
Recenzijoje knygos turinys perteiktas aiškiai, suprantamai ir informatyviai.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-02 11:03
languota
jeigu kas -  ATS:  Jums tereikia atitinkamai parašyti recenziją,
o nespręsti "giliai"  tai ar  "per giliai"
dabar gi jaučiasi kad knyga jus palietė ne per giliai
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-02 08:58
Mr Cancer
Jeigu kas, galiu atsakyti: galiu be Hesse dar rekomenduoti knygą Frank Herbert "Dune". Ten, irgi, žaidimo formulė, kurią ištaria baronas Harkonenas: "He who controls the spice controls the universe". Spice (prieskonis) yra skirtas sąmonės praplėtimui. 

Apie Hesse reikia rašyti labai lakoniškai, kadangi ši knyga yra pavojinga. Taip, ji brandi, bet turi trūkumų: žmogus gali paskęsti filosofinuose apmąstymuose per giliai. Skaitant Hesse, googlinti būtina daug...
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-01 21:02
Ziužiu
Brandi knyga, kurią verta skaityti kelis kartus ir kaskart atverti  naujas įžvalgas. Recenzija perverčia romano puslapius probėgom, nes trūksta taiklių citatų tam tikrai situacijai ir ryškumo herojų poelgiams pateisinti, laviruoti arba atvirkščiai.
Recenzento reakcija kokia? Skaitytoją paragina nesitraukti nuo knygos naktimis? Galvoju sunki knyga, labai.
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Blogas komentaras Rodyti?
2020-04-01 16:54
languota
kodėl taip nuobodžiai
juk Nobelio premiją apdovanotą romanas vertas daugiau
Įvertinkite komentarą:
Geras (2) Blogas
Knygų recenzijos

Čia gyvena krepšinis

Lietuva ir apie Lietuvą